Zdravie a optimálna váha

Prečo sa napriek snahe nedokážete zbaviť nadváhy? 

V žiadnom období histórie sveta nebolo toľko obéznych ľudí, ako v súčasnosti. V žiadnom období histórie však žiaden národ nekonzumoval tak vysoké percento upravovaných potravín a hydrogenovaných tukov. Tieto údaje veľmi úzko spolu súvisia.

Ako zabrániť hladu

Starí Číňania považovali tučného človeka za hladujúceho. Neustály pocit hladu je spôsobený tým, že človek nedáva telu potrebné látky a ono je veľmi múdre, preto si potrebu ich doplnenia vyžiada hladom.

U obéznych ľudí sa krvný cukor znižuje rýchlejšie než u ostatných. Ale ak je aj nízky, hlad zmizne ak skonzumuje bielkoviny. Oleje bránia hladu tak, že spomaľujú čas, počas ktorého sa žalúdok vyprázdňuje a stimulujú spaľovanie nasýtených telesných tukov do takej miery, že krvný cukor zostáva na normále na dlhší čas.

Ak obézni ľudia jedia príliš málo, vynechávajú jedlá alebo majú vyčerpané nadobličky, krvný cukor u nich klesá a prichádzajú dobre známe príznaky – napätie, podráždenosť, bolesti hlavy, únava, hlad a chuť na sladkosti. Je pochopiteľné, že pri týchto príznakoch sa okamžite prejedia alebo v presvedčení chýbajúceho cukru zjedia poriadnu dávku sladkostí.

Ak telo prijme nadmerné množstvo cukru či uhľovodanov, vstrebáva sa cukor tak rýchlo, že aj zdravá slinivka sa prestimuluje a začne produkovať príliš veľké množstvo inzulínu. Tento prebytočný inzulín spôsobuje, že väčšina krvného cukru sa takmer okamžite zmení v tukové zásoby, krvný cukor opäť poklesne a vráti sa pocit intenzívneho hladu.

Tento bludný kruh sa stále opakuje, pankreas musí pracovať čím ďalej tým viac. U obéznych ľudí sa objavuje hladina nízkeho cukru v krvi ďaleko rýchlejšie než u normálnych. Nech už človek zje koľkokoľvek uhľovodanov, zakaždým je výsledkom nízky krvný cukor, hlad, prejedanie sa a odpor k sebe samému. Nízka hladina cukru v krvi zahajuje stres a spôsobuje, že človek stratí v moči veľa draslíka, v tele ostane veľa vody a sodíka. Preto ľudia, ktorí podstupujú drastické diéty vôbec nechudnú.

Poklesu krvného cukru sa nedá vždy zabrániť, no napriek tomu môže vyvolať srdcový infarkt a často marí redukčné diéty. Draslík chráni pred mdlobami z hypoglykémie a je omnoho vhodnejší, než tabletky na chudnutie. Poškodenie pečene, ktoré je u obéznych veľmi časté, je zrejme hlavnou príčinou obezity. Poškodená pečeň bráni vzniku dostatočného množstva enzýmov vyrábajúcich  energiu a preto je takmer nemožné schudnúť, kým sa pečeň neuzdraví.

Vyjdime z bludného kruhu

Problém obezity je ukrytý hlboko v tele pod nánosmi tuku. Povrchné emočné  problémy, ktoré vedú ľudí k prejedaniu sa, môžu vzniknúť z nevhodnej stravy, no  obezita je najmä podvedomá obrana človeka, ktorý na začiatku svojho života veľmi strádal a bol ponižovaný. Záleží na tom, ako veľa sa nenávidí pre kilá navyše. Hlavným problémom obéznych je neschopnosť prijať seba samého takým, akým je, so svojimi silnými i slabými stránkami. Hnev poškodzuje pečeň najviac. Našťastie pečeň má úžasnú regeneračnú schopnosť.

Pokiaľ človek bude jesť správnu kombináciu potravín, jeho telo sa súčasne bude čistiť aj z nezdravých emócií. Zdravá hlava bude podporovať zdravie tela a myšlienok, nedostane sa do extrému pažravosti. Každý človek však potrebuje individuálne stravovanie a to mu zabezpečí jedine Stravovací program, ktorý si stačí objednať.

Pridaj komentár