Záhadné kožné choroby

Seboroická dermatitída, iné dermatitídy, kožný lupus, žihľavka, vitiligo, starecké škvrny, rosacea, sklerodermia, lišaje, celulitída, aktinická keratóza, ekzémy a psoriáza patria medzi najčastejšie kožné ochorenia, kde trpí nielen pokožka ale aj psychika človeka 

Dermatotoxíny v hlavnej úlohe

Takmer každé ochorenie má pôvod v pečeni a človeka trápia preto, že sa do jeho pečene dostalo niečo, čo tam nemá byť. Aký typ kožnej choroby sa vyvinie, závisí od druhu a množstva jedu alebo patogénu, ktorý je nevítaným hosťom pečene. Zvaľovať vinu na autoimunitné ochorenie je mylné, telo nenapáda nikdy samé seba.

Veľmi ťažkým toxínom je meď, jej zdrojom sú medené rúry, pesticídy, ortuť, herbicídy, rozpúšťadlá, ropné produkty, antibiotiká a iné liečivá. Keď sa tieto škodliviny priebežne hromadia v pečeni, orgán začína fungovať pomalšie, preťažená pečeň sa nemôže správne detoxikovať a jej funkcie sa spomaľujú. Súčasné laboratórne testy nezistia, že pečeň je zahltená vírusovými bunkami a toxínmi. Čo lekári nevidia, nemôžu ani riešiť.

Keď v pečeni prebýva patogén, objavujú sa vážnejšie kožné ochorenia. Rôzne patogény a dokonca aj rôzne kmene jedného patogénu obľubujú konzumáciu rôznych toxínov. Rôzne kombinácie v pečeni sa prejavujú rôznymi druhmi vyrážky. Jeden kmeň vírusu EBV preferuje meď a vzniká ťažká forma ekzému. Iný zas obľubuje ortuť a to sa prejaví únavou, vyrážkou v tvare motýľa, čo lekár označí ako lupus. Všetky kožné reakcie vznikajú preto, že človek telu aj vírusu dodáva škodlivú potravu. Vírus ju síce likviduje, no zároveň tvorí omnoho toxickejšiu a deštruktívnu formu pôvodnej medi a ortuti (dermatotoxín). Ten môže ľahko prechádzať cez spojivové tkanivo a orgány. Ak je pečeň v dobrej kondícii, človek sa správne stravuje, cvičí a vyprázdňuje sa, toxín si nájde cestu do čriev a vyplaví sa s neho. Väčšina ľudí má však problém s trávením. Pri spomalenej pečeni sa prepracovaný jed môže vrátiť do lymfatického systému a krvného obehu. Neznamená to hneď problém, toxíny sa vracajú do pečene a telo sa jedu môže zbaviť cez krvný obeh a obličkami močom von.

Tento záložný plán môže nakoniec zlyhať a človek začína byť citlivý. Alergie na potraviny sú signálom, že čosi nie je v poriadku. Môže sa objaviť slabšia rosacea, väčšia vyrážka pripomínajúca lupus, alebo náznak ekzému na ramenách, lakťoch, hrudníku. To je len začiatok. Neustály prísun toxínov telo vyčerpáva. Tie si častejšie nachádzajú cestu do pokožky, tvoria ložiská v podkožnom tukovom tkanive, ktoré je akoby druhou pečeňou. V ňom je prirodzený obranný mechanizmus, ktorý presúva toxíny cez vrstvy dermy a epidermy až na povrch pokožky von z tela. Tento mechanizmus je určený na bežné toxíny, nie umelé, vytvorené človekom či zmanipulovaných vírusov, pesticídov, fungicídov, herbicídov, rozpúšťadiel a ťažkých kovov. Pečeň nie je stavaná na spracúvanie takýchto jedov.  Bez záškodníkov vytvorených človekom by ekzém nikdy nevznikol.

Vylučovanie dermatotoxínov na povrch pokožky je dokonalý spôsob, ako sa vás telo snaží chrániť. Dermatotoxíny sú ďalej od vnútorných orgánov ale strpčujú život silným zápalom, čo sa prejavuje v podobe škvŕn, suchými, popraskanými miestami, šupinami, jazvami a rôznymi druhmi vyrážok. Objavuje sa aj podráždenie, lebo nervové zakončenia sú v celej epiderme. Pri zápale sa nervy stláčajú a rozťahujú a to spôsobuje svrbenie aj nepríjemnú bolesť priamo na vyrážke. Všetko závisí od kondície pečene a od nevhodnej stravy, ktorá živí vírusy a baktérie. Človek nie je alergický na jablko, či jahody, ale zareagoval vyrážkou napr. na šunkový sendvič so syrom zjedený pred týždňom (dusitany, chlórňany, glutamán, vajíčka, lepok atď) či iný fastfood. Prejavy kožných ochorení nevzniknú ihneď po konzumácii nejakej potraviny. Vznikajú pomaly a postupne. Ovocie a zelenina podporujú zdravie, no často sú chybne v prípade alergií vinené z opaku. A toto je len jeden príklad z mnohých pomýlených predstáv o jedle.

Skutočné príčiny kožných chorôb

Rôzne druhy škodlivín v pečení spôsobujú rôzne kožné choroby:

Ekzém je kombinácia asi 1/2 medi a 1/2 ortuti s vírusom, najčastejšie EBV. Psoriáza je kombinácia asi ¾ medi a ¼ ortuti, najčastejšie EBV. Rosaceu zvyčajne spôsobuje ortuť v pečeni a v tenkom čreve spolu s vírusom, najčastejšie EBV. Vyrážka podobná lupusu je zapríčinená ortuťou, no s veľkým množstvom EBV. Starecké škvrny spôsobujú dermatotoxíny asi z ½ metylovaného hliníka a z ½ mixu kadmia, niklu, olova a ortuti. Lichen sclerosus vzniká ako dôsledok vplyvu vírusu v pečeni, ktorý sa živí meďou, ortuťou a zvyškami zdedeného DDT. Vitiligo nie je genetické, tu dermatoxíny poškodzujú bunky tvoriace pigment a sú hypersenzitívne na tieto jedy. Produkuje ich vírus HHV-6, občas druh EBV, ktorý sa živí formaldehydom, hliníkom a meďou. Seboroická dermatitída je dôsledok pečene otrávenej toxínmi. Vďaka spomalenej pečeni sa zanáša krv, plávajúce toxíny vychádzajú na povrch tela. Klasická dermatitída je bežný druh psoriázy spôsobenej vírusom z pečene, ten sa živí meďou, trochou hliníka, pesticídmi a stopami DDT. Tento vírus je jeden z najbežnejších mutácií EBV. Aktinická keratóza kedy sú fľaky na povrchu stvrdnuté a drsné či hrboľaté sú jednou z foriem ekzému. Tu sa vírus EBV živí ortuťou a trochou medi. Celulitída vzniká v dôsledku prítomnosti streptokoka a dermatotoxínov. Streptokok unikol z podkožných lymfatických ciev a práve interakcia baktérie s dermatotoxínmi prichádzajúce z pečene zamorenej vírusmi, spôsobujú tento problém.

Liečba steroidmi

Mnoho pacientov s vážnymi kožnými ochoreniami, ktoré si vyžadujú liečbu steroidmi pozorujú horšiu reakciu, keď lieky vysadia. Lieky totiž skrytý problém v pečeni vôbec  neriešia. Počas liečby sa ale v pečeni a v podkožnom tukovom tkanive postupne hromadilo čoraz viac dermatotoxínov. Steroidy nečistili telo od toxínov, iba ho zbavili reakcie na ne.  Keď človek prestane užívať steroidy či iné imunopresíva a dermatoxíny nikam nezmizli, telo na ne prirodzene zareaguje. Je samozrejmé, že niektoré ochorenia môžu vo vrcholovom štádiu spôsobovať mučivú bolesť, preto je pochopiteľná liečba steroidmi na prekonanie ťažkých chvíľ. Steroidy pokožku neliečia, len bránia telu reagovať na dermatotoxíny. Reálny dôvod, prečo steroidy zaberajú je podobný ako v prípade pacientov, ktorým nasadia steroidy po kozmetickom chirurgickom zákroku aby telo nemohlo reagovať zápalom na plastickú operáciu. Rany po operácii nevznikajú v dôsledku útoku tela na seba a tak je to aj pri kožných chorobách.

Každodenná starostlivosť o zdravie

Všetky spomínané diagnózy sa zmiernia a neskôr aj vyliečia, ak telu dodáte divozel, mačací pazúr, kurkumín, hubu čagu, medovku, pŕhľavu, sladké drievko, spirulinu, vitamín B12 a C, zinok, selén, 3 omega (nie z rýb). Zároveň je nevyhnutné prestať kozumovať lepok, kukuricu, repkový olej a výrobky z bravčového mäsa. Problematické sú aj vajcia, ocot, mliečne výrobky, syr, alkohol a tuky. Tieto potraviny vlastne vyživujú vírusy a následné dermatotoxíny zhoršujú stav kožného ochorenia niekedy aj v kombinácii s neurotoxínmi vyprodukovanými vírusom, čo môže spôsobovať rôzne ďalšie ťažkosti (rôzne bolesti, nevoľnosť, tŕpnutie, zvonenie v ušiach, mravčenie, bolesti kĺbov atď.)

Je samozrejmé, že ani jednu uvedenú kožnú chorobu nevylieči žiaden krém, ak pacient najskôr nezačne s upratovaním vo vnútri svojho tela súčasne s radikálnou zmenou stravy. Strava je najpodstatnejšia bez ohľadu na vážnosť ochorenia. Ak sa to týka aj vás, nestrácajte trpezlivosť a vložte do liečenia kožných chorôb čo najviac úsilia.

Pridaj komentár