Zabúdanie

Pred pár mesiacmi ma navštívil Roman, muž v zrelom veku, inteligentný, schopný, zodpovedný a citlivý zároveň. Sťažoval sa na únavu a zabúdanie. Únava môže mať rôzne príčiny, od mínusových energií pred narodeninami cez zdravotné problémy až po dopady čiernej mágie.

Pod Romanovu únavu sa podpísala z veľkej časti práve čierna mágia, ktorá z neho bola sňatá odborným spôsobom – žiadne „odrábky“ za sumu, ktorá pretočí oči nielen v čase krízy. Nedávno došiel znova. Únava bola zažehnaná, len zabúdanie pretrvávalo. Samozrejme, že bol aj na komplexnom vyšetrení, no lekári len bezradne krčili plecami, podľa ich výsledkov bol zdravý. Keď som podrobne preštudovala Romanov dátum, skutočne nemal žiadne predispozície na zabúdanie, práve naopak, jeho dátum narodenia hovoril o opaku. Myseľ mala byť čistá a jasná až do vysokého veku. Ale nebola.

Bola by som zlý numerológ, keby som nepátrala ďalej. Vypýtala som si od Romana dátum narodenia jeho maminky, o ktorú sa vzorne staral. Pani Anabela mala síce už 85 rokov, no bola to veľmi čulá žienka, ktorá však bola psychicky chorá a hoci jej správanie bolo veľmi direktívne, pán Roman sa o ňu staral bez reptania. Pani Anabela vo svojom živote urobila pre svoje dve deti skutočne veľmi veľa a aj jej čísla poukazovali na silný vzťah k rodine, ktorá jej bola skutočne všetkým.

Hlavne po rozvode sa na ne veľmi upla, žiaľ až nezdravo. Stal sa z nej doslova generál, a svojim deťom aj v dospelosti určovala čo sa môže, čo je prístupné a čo sa naopak nemôže a čo zakazuje. Riadila sa zásadou: „Čo by povedali ľudia?“ Ľudia, ktorí by sa mali predovšetkým starať sami o seba, ktorí by si mali pozametať pred vlastným prahom a ľudia, ktorí žiadne účty spomínanej rodine neplatili. Nikto nemá právo hodnotiť iného. Každý by sa mal naučiť rešpektovať rozhodnutia iných, aj keby boli nesprávne. O tom je slobodná vôľa človeka.

V Romanovej rodine to dospelo až tak ďaleko, že jeho sestra sa musela na príkaz svojej matky rozviesť so svojim manželom a vďaka jej synovi, ktorý žil dosť ľahtikársky a ktorého dlhy sa vyšplhali nad úroveň únosnosti musel Roman financovať aj jeho. Sestra sa teraz lieči na psychiatrii a Roman, ktorý má pomerne dosť zodpovednú prácu má doslova strach do nej chodiť, aby zabúdaním neurobil tak veľkú chybu, ktorej dôsledok by bola výpoveď. Sám má hypotéku a do dôchodku ešte pár rokov.

Má aj dve dcéry a vnúčatá, ktoré však už roky nevidel. Netrávi s nimi sviatky, pretože jeho maminka si to neželá. Striktne vyžaduje pozornosť na svoju osobu s tvrdením: „Ktosi vás so sestrou dirigovať musí.“ Roman nepoužíva vlastný mozog a slepo sa riadi príkazmi matkinho mozgu. Aj z biológie, či z vedeckých štúdií vieme, že orgán, ktorý nepoužívame zakrpatie, odumiera. Roman to pochopil, no cítila som, že sa ešte zmietal v myšlienkach. Keď som ho vyprevádzala, otvoril mi kufor auta, ktorý bol plný potravín pre svoju sestru a jej syna. Samozrejme kúpa potravín bola na príkaz matky, hoci mal vlastné deti a hypotéku.

Nie je to zázračný príbeh. Je to príbeh o pochopení života a prehnanej zodpovednosti za iných na úkor seba – zabúdaním na seba, ktoré sa prejavilo na fyzickej úrovni mozgu a následným zabúdaním. Úcta k rodičom je potrebná, no nesmieme zabúdať na seba. Prezradím vám, Romana čaká o niekoľko mesiacov láskavá partnerka, vlastný život, vlastná cesta. Zaslúži si lásku, ktorú doteraz len dával a nedostával. Je už len na ňom, či sa chopí novej príležitosti, ktorá mu prinesie veľa pekného.

Pridaj komentár