Výživa pre zdravú dušu a telo

Filozofia európskej kuchyne je založená na dodávke dostatočného množstva živín a teda hrubej energie za účelom zasýtiť telo 

Šamani hovoria o duchu jedla. Podľa nich zdravé jedlo prináša do tela, mysle a duše novú silu. Tvrdia, že každé jedlo je druh antény, ktorá priťahuje úžasnú energiu z vesmíru. Jedlo je zdroj energie. Zaoberajú sa prírodnými prvkami, ktoré sa musia byť spojené v miske s jedlom. Zdravé stravovanie musí ľuďom dávať veľa úžasnej energie. Jedlo transformuje jemnú energiu nebeských telies, ktorú potrebujeme v každodennom živote. Každá z týchto energií spôsobuje rôzne procesy v tele a duši.

Planetárne impulzy zdravia

Slnečný impulz (1) – uzdravenie

Impulz mesiaca (2) – ženská časť psychiky a intuície

Impulz Marsu (3) – sila a mužská časť psychiky.

Impulz Merkúra (4) – perspektíva a nápady

Impulzu Jupitera (5) – šťastie a požehnanie

Impulz Venuše (6) – úroveň srdca, láska i peniaze

Impulz Saturnu (7) – stabilita a bezpečnosť

Impulz Uránu (8) – základ, pôvod, vlastná energia

Neptúnov impulz (9) – výmena a komunikácia

Impulz Pluto (0) – náš duch

Zostaňte zdraví

Ak sa nevyhnutné vitamíny a minerály nedostanú v dostatočnom množstve po dlhší čas do tela, objavia sa príznaky nedostatku a nakoniec choroby. Preto je dôležitá vyvážená a zdravá strava, tá zaručí prísun všetkých živín.

Čím podporíte jednotlivé orgány tela:

Lymfa: Vitamíny A, B, C a D, lecitín, koenzým Q10 a selén. Jedzte mrkvu (4 Merkúr), paradajky (8 Urán), papriku (1 slnko), brokolicu (4 Merkúr), petržlen (4 Merkúr a 2 Mesiac), pomaranče (1 slnko), čučoriedky, šípky, bazu, cibuľu (3 Mars), kyslá kapusta (2 Mesiac) a cvikla (4 Merkúr).

Oči: provitamín A, vitamín B5 a vitamín C. Jedzte mrkvu (4 Merkúr), petržlen (4 Merkúr a 2 Mesiac), bazalku (3 Mars a 2 mesiac) a šaláty (2 mesiac).

Tenké črevo: Vitamín D. Jedzte mrkvu, cviklu, zeler (4 Merkúr), uhorky (2 Mesiac), cibuľu (3 Mars), papriku (1 Slnko), kyslá kapusta (2 Mesiac) a brokolicu (4 Merkúr).

Mozog: lecitín, vitamíny skupiny B, kyselina listová a selén. Jedzte zeler (4 Merkúr), mäso (3 Mars) a brokolicu (4 Merkúr). Chmeľ (0 Pluto) tiež obsahuje tieto dôležité látky.

Pokožka, vlasy, nechty: biotín, vitamíny B, C, D, E, kyselina listov a pantoténová. Jedzte mrkvu (4 Merkúr), uhorky (2 Mesiac), brokolicu (4 Merkúr), citróny a pomaranče (1 Slnko) a pridajte aj pivovarské kvasnice (0 Pluto). Pite kozie mlieko (2 Mesiace).

Srdce, krv, žily, artérie: L-karnitín, koenzým Q10, kyselina listová, horčík, selén, vitamíny A, B, D a E. Jedzte cibuľu, šípky (3 Mars), brokolicu, mrkvu, červenú repu (4 Merkúr) , Ríbezle a čučoriedky (3 Mars) a petržlen (4 Merkúr a 2 Mesiac).

Kosti: horčík, vitamíny A, B12 a D. Jedzte mrkvu (4 Merkúr), zemiaky (1 Slnko), jablká (6 Venuša), petržlen (4 Merkúr a 2 Mesiac), celé zrná (7 Saturn), strukoviny (5 Jupiter) ) a orechy (0 Pluto).

Pečeň: kyselina listová a selén. Jedzte artičoky (2 Mesiac), púpavu (1 Slnko), zeler, brokolicu (4 Merkúr) a uhorky (2 Mesiac).

Pľúca: selén. Jedzte orechy (0 Pluto), ryby (5 Jupiter) a morské plody (9 Neptún), vnútornosti (8 Urán) a mäso (3 Mars). Pite šťavu z ríbezlí, bazy a čučoriedok (3 Mars).

Žalúdok: kyselina listová, vitamíny B3 a B6. Jedzte petržlen (4 Merkúr a 2 Mesiac). Pite vodu s citrónom, harmančekový čaj (rôzne planetárne impulzy).

Obličky: selén. Jedzte petržlen (4 Merkúr a 2 Mesiac) a pite čaje zo žihľavy a púpavy (rôzne planetárne impulzy).

Zuby: horčík, vitamíny C, D a K. Jedzte tuniaka (5 Jupiter), kuracie vajce (2 Mesiac), syr (0 Pluto), huby (7 Saturn), avokádo (5 Jupiter) a med (6 Venuša) ,

Zavedenie týchto informácií do praxe je jednoduchšie, ako sa zdá na prvý pohľad. Podľa potreby i diagnóz môžete do svojej stravy integrovať vitamíny a minerály.

Energeticko-tepelné aspekty

Šamani tvrdia, že každé jedlo dáva určitú energiu. Podľa toho, či telo túto energiu potrebuje alebo nie, na nej dobre i horšie funguje. Závisí to od optimálnej súhry dopytu a dodávanej energie. Jedlá delia podľa tepelného účinku na telo: typ chladný, osviežujúci, neutrálny, teplý a horúci.

K studeným jedlám patria: paradajka (8 Urán), uhorka (2 Mesiac), banán (2 Mesiac), ananás (9 Neptún), kivi (8 Urán), jogurt (2 Mesiac), soľ (7 Saturn), zelený a čierny čaj (0 Pluto) a minerálna voda (5 Jupiter). Chladia telo a chránia ho pred nadmerným teplom. Preto sú v lete populárne. Dávajú veľa ženskej energie.

K najviac osviežujúcim potravinám patrí väčšina šalátov (2 Mesiac), morčacie mäso (3 Mars), kyslá kapusta (2 Mesiac), huby (7 Saturn), špenát (1 Slnko), špargľa (4 Merkúr), lokálne ovocie (rôzne planétové impulzy), Mätový čaj, špalda, pšenica (7 Saturn), ryža (8 Urán) a tvaroh (2 Mesiac). Sú skutočným zdrojom telesných tekutín a krvi. V teplých dňoch sú tiež veľmi dobrou alternatívou. Dávajú ženskú energiu.

Neutrálnymi potravinami sú mrkva (4 Merkúr), strukoviny (1Sslnko), všetky druhy kapusty (2 Mesiac), zemiaky (1 Slnko), orechy (0 Pluto), teľacie a hovädzie mäso (3 Mars), vajcia (2 Mesiac), maslo (7 Saturn), mlieko (2 Mesiac) a hrozno (1 Slnko). Budujú životnú energiu a majú vyrovnávací účinok na orgány. Sú prospešné telu po celý rok. Vyrovnávajú ženskú a mužskú energiu v organizme.

Temer všetky sušené byliny (rôzne planetárne impulzy) patria k teplým jedlám, ako aj väčšina druhov rýb (5 Jupiter), mierne korenie (rôzne planetárne impulzy), kuracie mäso, cibuľa, marhule, broskyne a čerešne (3 Mars), káva (0 Pluto). kakao (8 Urán), pohánka (4 Merkúr), ovos (5 Jupiter), horčica (3 Mars) a mak (0 Pluto). Dodajú telu teplo a zvýšia fyzickú aktivitu. Sú vhodné v chladnom období (jeseň, zima), dávajú mužskú energiu.

Horúce jedlá zahŕňajú horúce korenie (rôzne planetárne impulzy, najmä 3 Mars), fenikel (0 Pluto a 4 Merkúr), jahňacie mäso, grilované mäso (3 Mars) a alkohol (0 Pluto). Chránia telo pred chladom a dáva veľa mužskej energie, vhodné v zime.

Pomocou rôznych spôsobov prípravy a prísad je možné tepelný účinok jedla zmeniť alebo prispôsobiť individuálnym požiadavkám. Grilovaním, pečením, varením s pridaním alkoholu sú jedlá „teplejšie“ (zvýšenie energie Marsu). Vďaka osviežujúcim prísadám (ovocie, šťavy, huby, riasy a klíčky)  je jedlo trochu „chladnejšie“. Preto sa „teplé“ jedlo môže konzumovať aj v lete a „chladné“ jedlá aj v zime.

Planetárny náhľad na jedlo vás môže posunúť bližšie k zdraviu. Lepšie si uvedomíte, čo konzumujete a čomu sa musíte vyhnúť.