Vplyv rastlín na rozvoj človeka, časť 11.

 

Aké energie v sebe ukrývajú kvetiny patriace znameniu Kozorožec? Ako nám vedia byť nápomocné? 

Rastliny znamenia Kozorožec

Kvetiny patriace pod toto astrologické znamenie sú obdarované ostrými tvarmi, pevným charakterom a vďaka tomu majú rovnú, pevnú stonku, často i s pichľavými ostňami. Majú aj ďalšiu zaujímavú vlastnosť, všetky totiž pomerne pomaly rastú. Všetky kvetiny však zlepšujú psychické a fyzické zdravie človeka, ich uplatnenie je tak v domácom obydlí ako v kanceláriách, pretože zaručujú úspech v práci najmä vedúcim pracovníkom alebo tým, ktorí sa vedúcimi plánujú stať. Mali by ich však začať pestovať aj ľudia s nadváhou a takí, čo sa chcú rozlúčiť s nadbytočnými kilogramami.

Rastliny určené pre Kozorožca

Ihličnaté rastliny, Dracéna (viac druhov), Juka slonia noha, Figovník (viac druhov), Vavrín pravý (bobkový list), Vejárovité palmy, Tučnolist strieborný, Kameňovec.

Dracéna

Vplyv na vnútorné ovzdušie: Rastie veľmi pomaly, no dorastie až do 50 cm, má zemský, váhavý a pokojný charakter. Dracéna je schopná čistiť vnútornú energiu príbytku od energie myšlienok, slov a pocitov ľudí, ktorí sú uponáhľaní, podráždení a vystresovaní. Dodáva človeku pokoj a vyrovnanosť, chráni ľudí pred vzájomným odcudzením sa.

Vplyv na citové prežívanie: Dracéna zmierňuje stiesnenosť človeka, je prospešná pre tých, ktorí boli nútení konať proti svojej vôli a z tohto dôvodu citovo strádajú. Naučí nás lepšie sa vyrovnať s podriadenosťou a je vhodná do priestorov, ktoré nás zbavujú slobody. V jej prítomnosti prestáva človek pociťovať tlak okolia a vie sa lepšie vyrovnať s rôznymi situáciami, najmä ak nemá o sebe dostatočnú mienku, ak pociťuje spútanie v duši, Dracéna určite odľahčí jeho trápenie. Určite sa zíde všetkým, ktorí sú pod tlakom termínovaných úloh a majú obavy, že ich nedokážu včas stihnúť dokončiť. Povzbudzuje v človeku túžbu hovoriť, zaujato upozorniť na seba, preto sa hodí aj pre málovravných a pre tých, čo zo strachu neradi hovoria o svojich plánoch a nedokážu prijať žiadnu pomoc od iných. Pomáha aj tým, ktorým akosi všetko padá z rúk a tým. Ktorým neustále ktosi kazí dobrú náladu. Kvetina zmierňuje dosah ničivej, neprajnej sily, ktorú vedia vysielať istí ľudia pomerne bežne.

Vplyv na zdravie: Dracéna napomáha tíšiť bolesti v kostiach, uvoľňuje svalstvo, chráni pred ochorením kĺbov, bolesťami svalov, je prospešná pri rýchlejšej liečbe niektorých ochorení kože. Narovnáva chrbticu, je nápomocná pri správnom držaní tela, dokonca pozitívne pôsobí aj na zuby.

Juka Slonia noha

Vplyv na vnútorné ovzdušie: Je náročná na pestovanie, má silu dôstojného vojaka so silným duchom a čistí priestor od všetkých neohrabaných citových výlevov, od všetkých negatív  súvisiacich s neschopnosťou vyrovnať sa s ťažšími životnými situáciami. Vhodná je pre všetkých, ktorých sa všetko emočne dotkne a pre tých, ktorí reagujú citovo, nie rozumom a racionálnou logikou, pre tých, ktorí sa nedokážu vzmužiť. Juka pohlcuje do seba márnosť a prehnanú citlivosť, v jej prítomnosti sa ľudia stávajú činorodejší, prívetivejší a podnetnejší. Začínajú si rozumieť a energia hádok a všakovakých šarvátok nemá pri Juke žiadnu šancu.

Vplyv na citové prežívanie: Juka Slonia noha podnecuje ľudskú psychiku k činnosti a posilňuje ju. Mali by ju pestovať ľudia nedôverčiví, nerozhodní, plní pochybností o sebe a svojich schopnostiach. Kvet im odkrýva nové znalosti a podporuje rast sebavedomia, jeho prítomnosť v priestore pomáha triezvo prehodnotiť svoje možnosti a človek i bez pomoci iných začne chápať, akú činnosť zvládne a čo je nad jeho sily.

Vplyv na zdravie: Juka Slonia noha svojou prítomnosťou v príbytku pomáha upevňovať kosti a svalovú sústavu jeho obyvateľov, predchádza zlomeninám a natiahnutiu svalov. Chráni pred každou prudkou bolesťou vrátane reumatizmu a je nápomocná k rýchlemu hojeniu rezných rán na koži.

Figovník kaučukový

Vplyv na vnútorné ovzdušie: Na pestovanie je nenáročný, no nemá rád preliatie vodou. Figovník bojuje s precitlivenosťou a je vhodný do domov, kde bývajú senzitívni ľudia, ktorí často vedú vnútorné rozhovory, potrebujú neustálu pochvalu a podporu. Kvet by mal byť umiestnený tam, kde ľudia hovoria každému o svojich starostiach a očakávajú súcit, poľutovanie a neustálu pozornosť. V takýchto ťažkých a skleslých energiách sa dokonca prestávajú hrať i hyperaktívne deti. Dospelí sa v takomto prostredí často nudia, prestávajú sa venovať svojim obľúbeným činnostiam. No Figovník kaučukový tklivú náladu pohlcuje, prežiari dom a vráti do neho nadšenie.

Vplyv na citové prežívanie: Figovník je skvelý všade tam, kde sa ľudia nevedia sústrediť na svoje hlavné úlohy, kde berú na seba príliš veľa povinností a práce, no čoskoro pochopia, že je to nad ich sily. Kvet pomáha človeku prerozdeliť svoje sily a účinne hospodáriť s časom. Zlepšuje aj kvalitu nášho vyjadrovania, preto by ho mali mať vedľa seba tí, čo hovoria nezrozumiteľne, prehĺtajú slová a v reči sa zajakajú. Figovník je užitočný i pre tých, ktorí nie sú schopní zaujať svojim prejavom poslucháčov. Pridáva slovám na sile, poslucháči nás pri ňom začínajú sledovať a dokonca si aj zapamätajú naše slová. Pomáha aj tým, čo hovoria do vetra a viac hovoria ako myslia. Vďaka nemu si človek vie kontrolovať vety, slová v nich sú konkrétne, užitočné a plné potrebných informácií.

Vplyv na zdravie: Figovník kaučukový napomáha ohybnosti tela, urýchľuje všetky telesné procesy. Ak ho doma pestujete, vaše telo bude pružné a akékoľvek ochorenie kostí a kože, dokonca i zlomeniny sa budú rýchlejšie hojiť.

Tučnolist

Vplyv na vnútorné prostredie: Tučnolist pôsobí ako zásobáreň, jeho bohatstvo je ukryté v dužinatých listoch. Pohlcuje energiu slov, myšlienok a pocitov, ktoré vznikli starosťami o materiálne zabezpečenie. Každý účtovník alebo človek, ktorý vo svojej práci musí venovať pozornosť peniazom, či ľudia nespokojní so svojou finančnou situáciou by mali pestovať tento kvet. Každý z nás občas premýšľa o svojich financiách, ale ak sa nedokáže týchto myšlienok zbaviť, dokonca ak tieto myšlienky vytlačujú všetky ostatné, dochádza k presýteniu priestoru ťažkými energiami starostí a tá môže byť časom príčinou chronických ochorení a netreba sa potom čudovať ťažkým nohám. Tučnolist zmierňuje túto energiu, mení ju na čistú a stabilnú a nálada ľudí v jeho okolí sa stáva pokojná a vyrovnaná.

Vplyv na citové prežívanie: Tučnolist v človeku podporuje pracovitosť a mal by ho mať doma každý, o kom sa šepká, že nie je pracovitý. Dodáva i energiu húževnatosti.

Vplyv na zdravie: V prítomnosti Tučnolistu sa ľudské orgány  stávajú sviežejšími, najmä ich kostrová a svalová sústava, podobne sa rýchlo regeneruje i citlivá pokožka.

Kameňovec

Vplyv na vnútorné ovzdušie: Je zvláštna kvetina s neobvykle pomalým rastom, možno ju charakterizovať ako emočnú kvetinu. Kameňovec je vhodný pre premúdrelých ľudí, tam, kde vo vzťahoch chýba úprimnosť a pravdivosť. Pomôže i prepracovaným a takým, ktorí nemajú čas prejavovať svoje city. V jeho prítomnosti začína byť ovzdušie prívetivé, príjemné, pobáda k nežnostiam a odpočinku.

Vplyv na citové prežívanie: Kameňovec pomáha prejavovať city, zmierňuje odmeranosť a ostrú intonáciu ľudského hlasu. Je užitočný v nemocniciach, v detských zariadeniach, v sanatóriách a všade tam, kde ľudia očakávajú láskavé slová. Kvet rozvíja v človeku dokonca básnické sklony. Netreba sa obávať, že v prítomnosti kvetu sa z vás stane čistý romantik či básnik. Človek zostáva takým, akým je, len bude úprimnejší pri prejavovaní svojich citov i myšlienok.

Vplyv na zdravie: Prítomnosť Kameňovca môže zlepšiť činnosť orgánov s látkovou výmenou, odpadové látky z tela lepšie odchádzajú, nebudú sa v tele viazať a v dôsledku toho sa tiež pokožka stáva vláčnejšou.

Pridaj komentár