Vplyv nadváhy na ľudský mozog

Čo ste možno netušili…..

Vieme, že nadváha nie je zdravá. Ak potrebujete ďalší dôvod zbaviť sa jej, možno vás k tomu donúti strach z toho, že prídete o rozum – fyzicky a doslova. Čím je človek tučnejší, tým má menší mozog.

V minulosti sa mylne hovorilo, že tukové bunky sú zásobníky, v ktorých môžu nechcené zásoby tuku čakať, kým nebudú potrebné. Dnes vieme, že sa tukové bunky do fyziológie zapájajú oveľa aktívnejšie. Masy telesného tuku tvoria komplexné, sofistikované hormonálne orgány a vôbec nie sú pasívne. Áno, tuk je mimoriadne pracovitý orgán. Okrem toho, že nás drží v teple, vykonáva množstvo funkcií no najviac ohrozuje naše zdravie. Hovoríme o tuku, ktorý obklopuje vnútorné orgány ako pečeň, obličky, srdce a črevá.

Môžeme lamentovať nad tučnými stehnami, ovisnutými ramenami a bruchom, celulitíde a veľkým zadkom, no najhorší druh tuku zo všetkých nevidíme, necítime a ani sa ho nemôžeme dotknúť. V najextrémnejšom prípade vidíme ovísajúce bruchá, ktoré sú vonkajším prejavom podpalubia – vnútorných orgánov obalených tukom. Obvod pása býva často mierkou zdravia, predpovedá budúce zdravotné problémy a úmrtnosť. Čím má človek väčší obvod pása, tým vyššie je riziko ochorenia a smrti.

Tento vnútroorgánový tuk spúšťa zápalové procesy v tele, signalizuje bunkám, aby narušili normálny priebeh hormonálnych procesov, tento tuk sa dokonca aj sám zapaľuje a je domovom pre kmene zápalových bielych krviniek. Počet nemocí spojených s týmto tukom je neuveriteľný – od tých viditeľných ako je obezita a metabolický syndróm až po menej viditeľné – rakovina, autoimunitné poruchy a ochorenia mozgu. Áno, mozgu. Čím väčšie brucho má človek, tým má menšie pamäťové centrum, tzv. hipokampus. Hipokampus má dôležitú úlohu z hľadiska pamäti a jeho funkčnosť závisí od veľkosti. Ak sa hipokampus scvrkáva, pamäť sa zhoršuje. O každý kilogram navyše, ktorý priberiete sa mozog o čosi zmenší. Veľká časť mozgového tkaniva sa stráca v oblasti čelového a spánkového laloku, teda na miestach, kde sa robia rozhodnutia a ukladajú spomienky. Prosím, berte do úvahy aj fakt, čo všetko riadi ľudský mozog v tele, preto je situácia s nadváhou omnoho vážnejšia, ako by ste predpokladali.

V minulosti sa hovorilo, že mozgové bunky sa neobnovujú, dnes vieme, že opak je pravdou, preto rozhodne netreba podceňovať silu chudnutia. Mnohé vedecké štúdie potvrdili, že choroby ako Parkinson, Alzheimer, demencia, schizofrénia, depresia, úzkostné poruchy majú príčinu v nezdravej strave a Alzheimer má i ďalší názov – cukrovka typu III.

Našťastie dnes už vieme ako sa zbaviť nadváhy, obnoviť nielen svoje zdravie ale aj zdravie mozgu tak, aby nás v starobe nezradil. Konať však musíme už dnes a prvým krokom je Vás individuálny Stravovací program, ktorý si môžete objednať už dnes.

Pridaj komentár