Tradičná mongolská medicína

Každý národ má špecifické magické spôsoby liečenia. Stredná Ázia má drsné kontinentálne podnebie so štyrmi ročnými obdobiami, v ktorých sa kočovní Mongoli presúvali z miesta na miesto a starali sa o domáce zvieratá. Ich spôsob života a liečba sú veľmi zvláštne a liečebné metódy pochádzajú z ich jednoduchého života. V Mongolsku existuje mnoho tradičných metód liečby chorôb, medzi ktoré patrí moxovanie, akupunktúra, masáže a liečivé kúzla.

Tieto orientálne metódy liečby chorôb pomohli vyliečiť mnohé z nich a sú vysoko cenené. Liečivé byliny, končatiny zvierat a minerály sa používajú ako prírodné formy liečby. Niekedy sa používajú jednotlivo alebo sa navzájom zmiešajú. Päť druhov mongolských zvierat slúži ako základ, ale aj ako zdroj liečebných procedúr. Mongoli kombinujú medicínu s psychologickou liečbou a používajú mantry, šamanistické kúzla a proroctvo.

Tajomstvá mongolskej medicíny

Človek trpí chrapúnstvom (hypochondria) a uzdravuje sa zbožnosťou. Najlepšie je byť bohatý bez dlhov a šťastný bez chorôb. Človek nehygienický býva často chorý. Lenivý človek je často ospalý.

Určenie vyliečenia veštením

Veštenie môže určiť, či sa choroba dá liečiť alebo nie. Sútra diagnostiky uvádza: „Počet dní alebo mesiacov, ktoré pacient trpel od začiatku choroby, možno pripočítať k súčtu veku pacienta, aby sa diagnostikovala jeho choroba. Toto číslo možno vynásobiť tromi a vydeliť deviatimi. Objavia sa zvyšky 3.6.0 a tieto čísla sa používajú na veštenie. Týmito číslami sa to dá deliť. Ak je tam trojka, znamená to, že život je bezpečný. Ak sa objaví šestka, pacient sa môže zotaviť bez liečby. Ak sa objaví nula, je pravdepodobná smrť. Napríklad pacient, ktorý má 44 rokov, bol v marci pripútaný na lôžko a dostal liečbu do 15 dní:

  1. 4+4=8
  2. 8+3=11
  3. 11+15=26
  4. 26×3=78
  5. 78:9=8(6)

Výsledok číslo 6 znamená, že pacient sa môže zotaviť bez liečby.

Zistenie pohlavia dieťaťa

Veštenie na zistenie pohlavia dieťaťa ešte v matkinom lone zahŕňa súčet veku oboch  manželov, vynásobený štyrmi a delený tromi. Ak je zvyšok dva alebo nula, dieťa je chlapec. Ak je zvyšok jedna, dieťa je dievča.

Mongolský receptár

Nespavosť: Ak sa v noci zobudíte, šúchajte si nohy, kým sa nezahrejú, a potom budete môcť spať.

Ochorenie očí: Na zlepšenie zraku je veľmi efektívne pozerať sa každý mesiac do splnu. Je dobré vydymiť priestor brezovou kôrou.

Ochorenie uší: Pri ostrej bolesti v uchu nakvapkajte do ucha materské mlieko.  Pri poruche sluchu je dobré do vlny dať magnetický prášok a vypchať ním ucho.

Nos: Krvácanie z nosa zastavíte, ak si palec a ukazovák na ľavej ruke zviažete šarlátovo červenou niťou. Pri upchatom nose vdychujte dym zo štipľavej rastliny.

Bolesť hrdla: Vyplachujte ústnu dutinu silným výluhom zo žihľavy.

Zuby: Vaše zuby budú silné, keď si ich budete umývať výťažkom z borievkového ihličia.

Bolesť kolena: Na kolená naneste krém z paliny, ktorá sa rozvarí v srvátke; Užívajte nápoj z vareného jogurtu s hroznom a cukrom;

Bolesť nôh a rúk: Uvoľňuje sa obväzom z vlnenej plsti nasiaknutej slaným mliekom. Reumatické bolesti môžete odstrániť tak, že si nohy a ruky natriete odvarom z uvarenej borievky s mliekom od bielej kobyly.

Herpes: Priložte horúcu mosadznú mincu na herpes.

Zápal: Na zápaly aplikujte šťavu z rastliny cargana jubata (čimišník stromovitý) s maslom ghee.

Problémy so srdcom: Šťava z hlohu je užitočná na liečenie srdcových chorôb.

Krvný tlak: Pri vysokom krvnom tlaku je užitočné šliapať na kryštálovú soľ bosými nohami. Vysoký krvný tlak možno znížiť, ak budete chodiť po čerstvej zelenej tráve naboso.

Hepatitída: Pri chronických problémoch s pečeňou pite srvátku z ovčieho surového mlieka. Pitie mlieka od bielej kobyly môže znížiť problémy s pečeňou.

Vylučovanie žlče: Nápoj z varených brezových listov normalizuje sekréciu žlče. Nápoj z výťažku z listov osiky je dobrý na žlčníkové kamene. Kozie mlieko lieči  problémy s pečeňou a žlčníkom.

Zápal pľúc: odvar bylinky Saussurea involucra v mlieku pomáha pri pľúcnych ochoreniach. Pitie kobylieho mlieka z medeného pohára lieči zápal pľúc. Výťažok z tymiánu prikryte pokrievkou a neskôr vypite. Pomôže pri bronchitíde

Popáleniny: Ak spálenú kožu obalíte obkladom z moču, neostane žiadna jazva. Je veľmi užitočné natrieť spálenú kožu masťou z medveďa, kanca alebo jazveca. Popálenú pokožku natrite mydlovou penou.

Zranenie kosti: Je užitočné piť prevarenú šťavu z listov a konárikov mladých cédrových stromov. Pomôže spevniť kosti.

Chrípka a prechladnutie: Ak nosíte šnúrku strúčikov cesnaku, môže vás to ochrániť pred chrípkou a prechladnutím. Pri chrípke a prechladnutí je dôležité masírovať si boky nosa, hornú časť spánkov, koreň nosa medzi obočím, zátylok a zápästia.

Hnačka: Ak uvaríte kôstky z bobúľ divej čerešne a vypijete, zastavíte hnačku.