Tok životnej energie v meridiánoch

Z pohľadu čínskej medicíny je meridián kanál, ktorým preteká energia. Meridiány fungujú ako sieť, podobne ako diaľničný systém, ktorý je možné zobraziť v celom tele.

Dvanásť primárnych meridiánov sa delí do skupín Jin a Jang. Jinovými meridiánmi ramena sú pľúca, srdce a perikard. Jangu patrí hrubé a tenké črevo, trojitý ohrievač. Jinové  meridiány nohy sú slezina, obličky a pečeň. Jangové meridiány nohy sú žalúdok, močový mechúr a žlčník. Okrem toho existuje aj 8 mimoriadnych plavidiel, ktoré spájajú 12 štandardných meridiánov a 12 odlišných meridiánov, ktoré sú zodpovedné za spojenie obrannej a rodičovskej energie.

Čínska medicína zisťuje, kde je v ľudskom tele nerovnováha. Tú potom liečia prirodzene, aby sa obnovila harmónia a zdravie.

Zabrzdenie toku energie

Tok energie v meridiánoch sa zahradí v dôsledku vonkajších a vnútorných vplyvov. Medzi vonkajšie príčiny patria napr. úrazy, zranenia, operácie, uštipnutie hmyzom, infekcie, znečistené životné prostredie, aj zmena klímy. Veľkú šarapatu dokáže narobiť vietor, chlad, vlhko, sucho či horúčosť. Napr. šija a ňou prechádzajúce dráhy sú vhodným miestom na prienik vetra. Kĺby sú dôležitou súčasťou cirkulácie energie a krvi, križovatky tokov a miesta, kde sa energia zanára hlboko do energetického systému.

Častou príčinou zahradenia energie je jej extrémny výdaj. Môže ísť o nadmerný pohyb (šport) bez dostatočnej prípravy a potrebného oddychu. To stagnuje energie najmä v šľachovo-svalových dráhach a úlohu zohrávajú aj kĺby, kde sa najviac prejavuje bolesť. Na mentálnej úrovni ide tiež o nadmernú prácu, ktorá spotrebúva energiu rovnako rýchlo, ako nadmerná fyzická činnosť. To však môže nastať aj z ničnerobenia. Energia miluje pohyb a časté polihovanie energiu zahatá.

Medzi vnútorné príčiny patria aj emócie, ich nadmerné a dlhodobé prežívanie. Sú za tým emotívne výbuchy (hnev, smútok), ktoré priamo napádajú a deformujú tok energie, čo narúča i spánok či koncentráciu. Podobne sa však chová aj veľká radosť. Energia sa zahradí aj pri nesprávnej polohe v spánku, najčastejšie sa tak deje na dráhe žlčníka v oblasti krku. Ak spíme pri otvorenom okne, vnikne do dráhy chlad či vietor a problém je na svete.

Príčinou stagnácie energie je i nesprávna výživa, konzumovanie jedla v zhone, emočnom napätí ale aj prejedanie sa. To všetko bráni kvalitnému tráveniu. Výraznou vnútornou príčinou zahradenia energie je dlhodobá psychická a duševná záťaž i psychické traumy.

Pri zahradenej energii táto neprúdi v dráhach rovnomerne. Niekde sa hromadí a vytvára nadbytok, inde vzniká jej nedostatok. Nadbytok vytvára pocity plnosti, výraznú bodavú bolesť, sčervenanie pokožky či dokonca tvorbou fyzických útvarov. Nedostatok sa zväčša prejavuje ako tupá, široká bolesť s pocitmi prázdnoty a ochabnutosti.

Niekde môže dôjsť k vzbúreniu toku energie do opačného smeru. Napr. energia žalúdka by mala klesať, aby pomáhala natrávenej potrave postupovať do čriev. Určité emotívne prežívanie ju ovplyvní tak, že vzbúrená energia ide nahor a vyvoláva až zvracanie. Preto nie je vhodné pri jedle robiť iné činnosti – napr. vybavovať e-maily, čítať negatívne správy v tlači. To odvedie energiu zo žalúdka do inej dráhy, do dráhy pečene, ktorá má na starosti oči. Spôsobí v tele chaos a energia nevie, čo po nej chceme, jej účinok sa roztriešti. Žalúdok potom nedokáže potravu spracovať a ostane v ňom stagnovať.

Ak energia v tele prúdi rovnomerne, prejaví sa to na dobrej telesnej kondícii aj na psychickej pohode. Ak sa energia zahradí, nemusí sa to pocítiť ihneď, ale na druhý deň či o niekoľko dní. Pri psychických vplyvoch môže ísť aj o roky. Ak hneď siahneme po tabletke od bolesti, problém len potlačíme a prehĺbime. Stav sa môže postupne vyvinúť do choroby. Bolesť je vždy prejavom poruchy energetického toku. Porucha na jednej dráhe vie spôsobiť poruchy i na iných dráhach a ostatných orgánoch.

Odstránenie stagnácií

Takmer každé zahradenie toku energie v nejakej dráhe má svoje riešenie. Niektoré rýchlejšie, iné pomalšie. Ak ste na prechádzke, začne fúkať silný vietor a ak ste sa slabo obliekli, ofúkne hlavne krk a šiju. Potom vás sekne v krku či len nepríjemne stuhne. Tu však ide o akútne napadnutie dráhy žlčníka alebo mechúra nadbytkom energie, veterného chladu. Čosi podobné hrozí, ak ste často v klimatizovanom prostredí. Ak stav riešite hneď, je po probléme. Ak nie, následky sa vedia ťahať niekoľko dní, cítite bolesť. Dokonca to môže preniknúť do hrdla a vytvorí sa zápal alebo angína. U každého človeka však individuálnou rýchlosťou.

Cestou odstránenia je napr. i moxovanie určitých bodov, cez ktoré sa vylúči z tela prebytočný chlad a vietor z postihnutých dráh. Energia začne prúdiť rovnomerne, čo prinesie úľavu. Ak nad tým mávnete rukou, riešenie bude už zložitejšie.

Typickým príkladom dlhodobej stagnácie energie v určitých dráhach je bolestivá menštruácia. Ak trvá dlho, príčiny sa kopili niekoľko mesiacov či rokov. U ženy môže za to jej emotívny svet, nahromadenie neriešených emócií vytvára horúčosť, strach zas chlad, to všetko energiu hatí a spôsobuje bolesti. U inej ženy to môže byť nesprávna výživa. Obvyklou príčinou je zauzlený strach v podbrušku. To sú vysedávania na studenej zemi, ofúknutie spodnej časti chrbtice a panvy ako dôsledok nevhodného odevu či módne výstrelky v snahe zaujať. Ak sa chlad z tela neodstráni, hromadí sa, zhlukuje, tvorí stagnácie, ktoré spôsobujú problémy. Chlad môže až tak silno zahradiť energiu, že spôsobí i neplodnosť. Ak si žena toto všetko uvedomí a popracuje na náprave, stagnácia zmizne a s ňou aj nepríjemné následky.

Človek je predovšetkým energetický tvor a na to treba neustále pamätať.