Tipy na dobré zdravie v jeseni

Vo východnej medicíne sa jeseň spája s prvkom kov a  pľúcami. Jeseň riadi organizáciu, stanovuje limity a chráni hranice.

V jeseni prechádzame od vonkajšieho, rozpínavého charakteru leta k vnútornému, sťahovavému charakteru jesene. Je dobré dokončiť všetky projekty a plány, ktoré ste začali na jar alebo v lete, a užiť si výsledky svojej tvrdej práce. Je tiež vhodný čas začať nové projekty, ktoré sa viac zameriavajú na vnútorné kultivovanie tela a mysle. Energia pľúc uvoľňuje a jeseň je vhodným obdobím nechať odísť čokoľvek, čoho sa držíte, aby ste vytvorili priestor pre nové skúsenosti, ktoré pomôžu učiť sa a rásť.

Smútok – emócia pľúc

Každý orgán spojený s emóciou a emóciou pľúc je smútok. Pľúca sú spojené s jasným myslením a komunikáciou, otvorenosťou novým nápadom, pozitívnym obrazom seba samého a schopnosťou uvoľniť sa a byť šťastný. Keď sú pľúca v nerovnováhe alebo máte čo do činenia s nadmerným smútkom, sú i ťažkosti vyrovnať sa so stratou a zmenou, máte pocit odcudzenia a zažijete dlhotrvajúci pocit smútku, ktorý sa nerozplynie. Pľúca sú spojené s pripútanosťou a ak sa ťažko zbavujete ľudí, predmetov, zážitkov alebo sa neustále vŕtate v minulosti, môže to poukazovať na oslabenie pľúc. Ak je energia pľúc slabá, ste akoby v neustálom stave smútku, ktorý nepoľavuje.

Smútok, ktorý je plne vyjadrený a vyriešený, posilňuje fyzicky i psychicky. Kľúčom k šťastiu a udržaniu rovnováhy vo všetkých aspektoch života preto nie je vyhýbanie sa smútku, ale jeho zdravé vyjadrenie.

Pľúca a hrubé črevo

Každý orgán má svoj pár – jeden je jin, druhý jang. Pľúca sú jinové, hrubé črevo jangové a spolupracujú na udržaní rovnováhy v tele. Pľúca sú zodpovedné za príjem nového. Fyzicky sa to prejavuje dýchaním čistého, sviežeho jesenného vzduchu, ktorý napĺňa kyslíkom, a ten je nevyhnutný na jasné myslenie, a aby telo fungovalo správne. Hrubé črevo je zodpovedné za uvoľnenie odpadu. Je poslednou fázou trávenia a berie všetko nepotrebné a uvoľňuje to, pričom zachováva len to, čo je životne dôležité a funkčné. Emocionálne je jeseň vhodná pozrieť sa na veci, na ktorých lipnete a snažiť sa nechať ich odísť. Ľudia s problémami s vylučovaním, ako chronická zápcha, môžu mať často problémy s uvoľnením. Pľúca sú spojené so smútkom a žiaľom, môžu byť týmito emóciami poškodené, ak sú v nadbytku, naopak, dlhotrvajúci nedostatok pľúc môže viesť k pocitom smútku.

Tu je pár rád, ako si udržať pľúca a hrubé črevo v špičkovej kondícii.

Dýchajte zhlboka

Jedným z najlepších spôsobov posilnenia pľúc je zhlboka dýchať. Väčšina ľudí   vôbec nedýcha zhlboka a to ovplyvňuje pamäť, úroveň energie a imunitný systém. Pri hlbokom dýchaní so zámerom zaplavujete bunky a mozog tak potrebným a životne dôležitým kyslíkom pre všetky telesné procesy. Prijímate tiež životne dôležitú energiu zo vzduchu, ktorú pľúca využívajú na vykonávanie mnohých funkcií, ktoré vás udržujú v zdraví. Najlepšie urobíte, ak sa pôjdete prejsť na svieži, čistý jesenný vzduch a naplníte si pľúca tou dobrou energiou.

Nadýchnite sa nosom a myslite na to, že sa nadýchnete až do brucha, naberiete čo najviac vzduchu. Akonáhle sú pľúca úplne plné, zadržte dych a napočítajte päť, potom vydýchnite ústami zo spodnej časti pľúc, kým nie sú úplne prázdne. Urobte to 3x a cvičenie robte 3x denne.

Zbavte sa negativity

Opustiť negativitu je obzvlášť dôležité na jeseň, keď je energia pľúc na vrchole. Často máte pocit, že mnohé z negatívnych vecí sú mimo vašej kontroly. Ak si negatívne veci uvedomíte, môžete urobiť malé zmeny, aby ste sa tomu čo najviac vyhli. Negativita vie byť extrémne deštruktívna sila ako fyzicky, tak i psychicky, preto je dôležité ju odstraňovať zo svojho života. Práve uvedomenie pomôže uskutočniť zmeny potrebné na udržanie čo najväčšieho množstva pozitivity a svetla v živote. Je to energia, ktorá vás živí na každej úrovni a pomáha byť šťastnými a zdravými bytosťami.

Choďte vonku

Najlepšiu vec, ktorú môžete urobiť na posilnenie pľúc, sú prechádzky vonku, nasávať krásne jesenné farby a dýchať čistý chladný vzduch. Spojenie s prírodou je nesmierne liečivé a jeseň je jedným z najkrajších období roka.

Reorganizujte a upratujte

Jeseň je ideálna na zhodnotenie vecí v živote, usporiadanie a uvoľnenie starého, aby ste utvorili miesto novému. Prejdite si šatník a vytiahnite všetko staré oblečenie, ktoré už dlho nenosíte a darujte ho charite, aby bolo novým pre niekoho iného. Vyčistite si počítač a odstráňte všetko nepotrebné. Upracte skrine, šuplíky, komody atď. Tieto aktivity sú veľmi oslobodzujúce a sú v súlade s jeseňou, posilňujú funkciu uvoľnenia pľúc.

Noste šatku

Keďže jeseň je sezóna spojená aj s vetrom, považovaným za príčinu 100 chorôb, šatka či šálik na krku môže odvrátiť chlad, ktorý najľahšie vniká do krku. Je to jednoduchý spôsob, ako zostať v teple. Na jeseň je dôležité udržiavať pľúca silné a zdravé. Pľúca sú chúlostivý orgán pre ich úzky vzťah s vonkajškom tela.

Užitočné jedlá na jeseň

Keďže sa na jeseň ochladzuje, je vhodné konzumovať menej chladivých jedál, ako sú šaláty a surové potraviny. Dlhší čas varenia a výdatnejšie suroviny vyživia telo a podporia imunitný systém zimných mesiacov. Na podporu trávenia sú vhodné polievky a dusené jedlá, dlhšia doba varenia zahrieva telo, jedlá sú ľahšie stráviteľné a vyživujú i pľúca. Medzi prospešné potraviny patrí cesnak, sladký zemiak, zázvor, cibuľa, kapustnica, hrušky, vlašské orechy, čierne korenie, reďkovka, ryža, chilli, škorica, kardamóm, pór, miso, hrášok, mandle, špargľa, brokolica, uhorka, zeler, semienko horčice, banán, vajcia, kváskový chlieb, kyslá kapusta, olivy, ocot, syr, jogurt, citróny, limetky, grapefruit, jablká, slivky, hrozno.

Najlepší spôsob, ako zostať zdravý je poznať povahu každého ročného obdobia a žiť v súlade s ním. Ak žijete v súlade s okolitým svetom vidíte, že príroda sa spomaľuje a sťahuje, pripravuje sa na odpočinok a je dobré urobiť to isté. Spať trochu dlhšie, jesť zahrievacie, výživné jedlá a venovať zvýšenú pozornosť vnútornému životu. Prvok kov dáva pocit vlastnej hodnoty a v jeseni si môžete venovať extra pozornosť a sebalásku, aby ste namiesto hľadania hodnoty vonku, ako je naháňanie sa za postavením, peniazmi a mocou, mohli byť spokojní vo svojom vnútri a vedieť. že vždy ste mali a máte všetko potrebné.