Tepezcohuite – Strom kože

Má i názov „čierny zázrak“ a vylieči množstvo ochorení pokožky 

Je vždyzelený strom alebo ker, pochádzajúci zo severovýchodnej oblasti Brazílie a zo severného i južného Mexika (Oaxaca a pobrežie Chiapas). Najčastejšie sa vyskytuje v nižších polohách, nájsť ho však možno aj dokonca v tisíckami metroch nad morom. Patrí do rodiny Mimosaceas, vďaka svojim liečivým schopnostiam najmä v oblasti kozmetiky a regenerácie je označovaný ako „Strom kože“. V starovekej kultúre Mayov bol považovaný za posvätný a vyslúžil si prezývku,, čierny zázrak“. Má 3-5cm dlhé sperené listy a biele voňavé kvety vyrastajúce vo valcovitých klasoch. Plodom je struk 2-3cm dlhý, ktorý sa po dozretí rozpadá na 4-6 častí. Strom dorastá do výšky až 8 metrov a dožíva sa 4-6 rokov bez hnojenia. Kôra a olej z tohto stromu sa používa predovšetkým na výrobu liečivých mastí či krémov

S touto rastlinou sa u nás možno stretnúť len v podobe izbovej rastliny, ktorá je známa pre svoju nevšednú reakciu na dotyk. Listy sa skladajú pri dotyku a tiež s večerným zaspávaním. Ráno s prvými slnečnými lúčmi rastlina opäť listy rozloží. S listy sa tiež zvesuje stonku, ktorý je ostnatý. Akonáhle citlivka prestane cítiť podráždenie, roztvorí doširoka svoje listy opäť na obdiv. Ak je o rastlinu riadne postarané od jari do jesene sa na konci vetvičiek objavujú nafialovelé kvety pripomínajúce strapce, z ktorých sa neskôr vytvoria semená.

Použitie

Pri popáleninách zastaví stratu krvnej plazmy, je analgetikom, zabraňuje tvorbe koloidných jaziev, regeneruje vlasové folikuly, je veľmi účinná pri liečbe I. a II. stupňa popálenín, regeneruje hlboké mäkké tkanivá, je antiseptická, lieči  abscesy,  diabetickú nohu, akné, lupienku, herpes I a II typu, rôzne jazvy, regeneruje vlasové folikuly, má antibakteriálny a fungicídny účinok, chráni hyaluronovú kyselinu,  stimuluje tvorbu kolagénu a elastínu, má adstringentný účinok, chráni vitamín P (mobilný regenerátor) pomáha hojiť, liečiž alebo zlepšiť ekzémy, akné, jazvy, vrásky, lupienku, ružu, herpes, suchú kožu, strie a mnoho ďalších kožných problémov

Liečebné využitie

Starí Mayovia v Mexiku používali praženú kôru tohto stromu na liečbu lézií na koži viac ako tisíc rokov. Prášok z kôry obsahuje veľké množstvo (16%) trieslovín, ktoré pôsobia zvieravo, čím sa zastavuje krvácanie kože. To pomáha chrániť telo pred infekciou, zatiaľ čo koža buduje nové, ochranné tkanivo. Taníny v kôre znižujú kapilárnej priepustnosť, obsahuje tiež antioxidačné flavonoidy. Tepezcohuite sa v súčasnej dobe používa v komerčných vlasových a kožných produktoch, ktoré sa používajú na omladenie pleti.

V prípadoch zranenia sa Tepezcohuite používa na ochranu obnažených kostí a pomáha pri regenerácii mäkkých tkaní. Tepezcohuite pôsobí antisepticky a používa sa tiež pri liečbe popálenín.

Liečba bércových vredov

Bolo preukázané, že Mimosa tenuiflora je veľmi účinná pri liečbe vredov predkolenia, ktoré sú veľmi problematické najmä pre ľudí, trpiacich cukrovkou.

Tip pre vás: ak si zoženiete prášok z kôry tohto stromu, viete si liečebnú či pleťovú kozmetiku pripraviť aj doma. Nejde o nič zložité, najviac je potrebná trpezlivosť. Osobne som to už vyskúšala a som nadmieru spokojná tak, že krém v drogérii si určite už nekúpim. Zároveň mám záruku čistoty produktu, bez chemických kokteilov, ktoré toxikujú nielen telo, ale i mozog.

Pridaj komentár