Tamarind zničí neurotoxín

Fluorid sodný sa hromadí v tele i mozgu a jeho vysoké hladiny spôsobujú rôzne  neurologické ochorenia. Tento neurotoxín môže byť vo vode a dokonca denne sa mu väčšina ľudí vystavuje vďaka zubnej paste. Viac ako 50 vedeckých štúdií spája fluorid s nižším IQ u detí 

Hoci sa zdá, že s tým nemôžete veľa urobiť, ale ovocie jedného stromu by mohlo výrazne pomôcť.

Dobrá správa

Je to tropický vždyzelený strom, pôvodom z Afriky, rastie aj v Mexiku, Austrálii a južnej Ázii. Plody tamarindu sú podobné struku a keď dozrievajú, prechádzajú zo zelenej farby na hnedú, z kyslej chuti na sladkokyslú, so šťavnatou dužinou. Plody hojne využíva indická kuchyňa a sú obľúbeným ľudovým liekom.

Ovocie nemusí byť podľa chuti každému, ale jeho prínosy ho môžu ešte viac zatraktívniť. Istá zahraničná štúdia preukázala, že práve plody tamarindu dokážu odstrániť rizikové  usadeniny fluoridov  z kostí. Vedci zistili, že zdravé osoby, ktoré konzumovali toto ovocie iba 18 dní, zaznamenali výrazné zlepšenie  vylučovania fluoridov močom. Po mesiaci konzumácie u inej skupiny vedci zaznamenali ďalšie vylučovanie fluoridov v porovnaní s prvou kontrolnou skupinou.

To je dobrá správa pre každého, kto má obavy z účinkov fluoridov, ktoré sú početné a priamo rušivé. Fluorid sa spája sa s mnohými vážnymi chorobami, od niekoľkých druhov rakoviny a zníženým IQ, neplodnosť, nízku funkciu štítnej žľazy až po  ochorenie oslabujúce kosti.

Ďalšie benefity

Tamarind však poskytuje aj ďalší užitočný prínos: môže predchádzať chronickým chorobám a zmierňovať ich. Ukázalo sa, že extrakt zo semien tamarindu ničí zápalové chemikálie (interleukín), zmierňuje bolesti kĺbov, opuchy a zápaly. Preto je to užitočné ovocie všetkých, čo trpia osteoartrózou.

Okrem toho vysoký obsah vitamínu C zvyšuje imunitu a pomáha detoxikovať telo. Je to dobrý zdroj draslíka, podporuje zdravý krvný tlak a tiež pomáha predchádzať srdcovým chorobám odstránením nadbytku LDL cholesterolu zo žíl a tepien v tele. Podporuje krvný obeh a normalizuje hladiny triglyceridov v krvi. Jeho významný obsah železa pomáha odvrátiť anémiu.

Môže byť dokonca užitočný v boji proti obezite. Jeho konzumácia zvyšuje hladiny neurotransmiteru serotonínu, ktorý reguluje hmotnosť a chuť do jedla. Zároveň  vysoký obsah vlákniny pomáha potlačiť chuť do jedla a podporuje trávenie.

Najoptimálnejšie je konzumovať čerstvý plod. V našich končinách sa treba skôr poobzerať po paste, koncentráte či korení z tamarindu. Ak natrafíte na sušené semená strukov, mali by byť prasknuté otvorené a varené. Vnútorná buničina by mala byť tmavo hnedá a ovocie by nemalo chutiť horko.

Je dôležité vedieť, že tamarind môže riediť krv. Buďte opatrní, ak užívate aspirín či iné lieky na riedenie krvi.

Ak sa obávate škodlivých účinkov fluóru, tamarind by mal byť nevyhnutnou súčasťou vašej stravy.

Pridaj komentár