Tajomstvá štítnej žľazy

Čo o nej vieme? Je to malá žliazka uprostred krku, ktorá nemá rada veľké priania. A už vôbec nie vedomé, naplánované snahy vykonať veľké, záslužné činy.

Čo má človek vytvoriť v živote, k tomu príde prirodzenou cestou, stačí len načúvať a v pravý čas konať, samozrejme s láskou. Štítna žľaza nám pomáha rozvíjať našu osobnosť. Podporuje spokojný život, nie život v strehu s napnutým krkom. Ak pochopíme zbytočnosť všetkých neopodstatnených nárokov a chcení, štítna žľaza bude pracovať tak, ako má.

Kto ustrnie v hmote a v snahe všetko mať, samozrejme žijúc v starostiach o rodinu a iba jej materiálny prospech, kde duchovno kríva, nech sa nečuduje zníženej funkcii tejto žľazy. Vysoké materiálne nároky potrebujú mnoho jódu a tam, kde je vysoký cieľ, bývajú aj časté sklamania, následný život bez radosti. Jód hoci pridávaný do potravín rýchlo vyprchá, obdobne ako naše dobré predsavzatia.

Častokrát sa nám v živote stavajú do cesty rôzne prekážky, ktoré nemôžeme vždy ovplyvniť, no cítime sa ovládaní a zväzovaní. Ako odmenu posielame množstvo negatívnych myšlienok pomsty. Každá podobná myšlienka je zárodkom uzlíka na štítnej žľaze a záleží len od nás samotných, koľko si ich vytvoríme. Skúsme sa odpútať od všetkého, čo nás ťaží, stavajme si radšej viac menších, splniteľných cieľov, verme v spravodlivosť vesmíru a robme všetko s čistou láskou. Nerušme si vedome obranný štít nášho tela, aj takto môžeme nazvať štítnu žľazu.

Ak sme pochopili duchovnú príčinu ochorení štítnej žľazy, je to prvý a správny krok na ceste k jej vyliečeniu.

Bohužiaľ, každý tretí človek na svete trpí ochorením štítnej žľazy. K príznakom nedostatku hormónov produkovaných štítnou žľazou patrí slabosť, únava, suchá šupinatá pokožka, citlivosť na chlad a zvyšujúca sa hmotnosť napriek zníženému príjmu potravy, zápcha a svalové kŕče. Týmto príznakom nemusíme vždy venovať dostatočnú pozornosť. No od fungovania endokrinnej sústavy závisí činnosť prakticky všetkých orgánov tela a je bezprostredne spojená s normálnym fungovaním hypofýzy.

Ak človek v detstve utrpel úraz hlavy, poranenie chrbtice alebo stres, môžu sa v neskoršom veku prejaviť hormonálne poruchy, ktoré narušia činnosť štítnej žľazy, slinivky brušnej a ostatných orgánov. Štítna žľaza je bezprostredne spojená s činnosťou pohlavných orgánov, na čo by sa nemalo zabúdať pri liečení gynekologických problémov. Lekárska veda sa už dávno odklonila od prírodných spôsobov liečby, ktoré prirodzene aktivujú organizmus, aby sám obnovil životne dôležité funkcie. Spôsobov je viac, všetky sú založené na báze obkladov.

Hlinené obklady

Budeme potrebovať 100 g šedomodrej hliny, ktorú zmiešame s vodou (50 – 70 g) do konzistencie hustej smotany. Mimoriadne liečebné účinky dosiahneme, pokiaľ namiesto vody použijeme vlastný moč (podmienka je byť nefajčiarom). Takto pripravenú hlinu nanesieme na kúsok plátna a priložíme na štítnu žľazu, necháme pôsobiť najmenej pol hodiny, maximálne 1,5 hodiny. Potom hlinu odstránime, ale len prirodzene, koľko sa samo odlepi a krk znova obvinieme teplým šálom so zvyškom hliny a necháme pôsobiť ešte 2 hodiny. Pritom budeme prevádzať špeciálne cviky, o ktorých sa dočítate neskôr. Obklady je potrebné prikladať na krk až do úplného vyzdravenia, štítna žľaza dosiahne normálnu veľkosť cca za 2 až 3 týždne.

Mrkvové obklady

Mrkvový obklad je rovnako účinný a liečivý ako hlinený obklad. Mrkva obsahuje veľa karoténu. Na strúhadle na jemno nastrúhame asi 50 – 70 g čerstvej mrkvy, priložíme na krk a gázou preložíme. Krk obvinieme šálom. Doba pôsobenia a praktiky sú rovnaké ako pri hlinenom obklade.

Tvarohové obklady

Účinky tvarohu sa ničím nelíšia od predchádzajúcich dvoch obkladov, no najlepšie je použiť po domácky vyrobený tvaroh, ktorý obsahuje mnoho vápnika, ktorý je potrebný k činnosti štítnej žľazy. Počas pôsobenia tvarohu prevádzame cvičenia.

Špeciálne cviky

1.) Pohodlne sa posadíme, pričom máme narovnaný chrbát, hlavu držíme rovno. Niekoľkokrát sa zhlboka nadýchneme a vydýchneme. Potom s hlbokým nádychom cez nos zakloníme čo najviac hlavu a na chvíľku prestaneme dýchať. S výdychom vraciame hlavu do pôvodnej polohy a pomaly tlačíme hlavu k hrudníku, čím zároveň tlačíme na štítnu žľazu. Pri nádychu si evokujeme modrú farbu, ktorý vdychujeme, pri výdychu hlavu tlačíme o hruď, čím dochádza k tlaku na štítnu žľazu tak, že sa z nej vytlačí všetka krv. Naopak pri nádychu do nej putuje silný impulz energie a krvi.

Toto cvičenie je veľmi dôležité a zároveň posilňuje viacero orgánov tela. Oči pohlcujú modrú farbu a zároveň sa napĺňa ich centrum a akupunktúrne body okolo nich a nad štítnou žľazou. Posilňuje sa tak hormonálna sústava nášho tela. Dochádza k celkovému duševnému uvoľneniu organizmu.

2.) Palec pevne pritlačíme pod bradu, ostatné prsty zohneme. Zľahka zatlačíme palcom na svaly pod bradou a začneme jazykom pohybovať dopredu a dozadu, tento pohyb opakujeme od 2,5 – 5 minút. Pocítite, ako vám pulzuje svalstvo pod bradou v mieste, kde máte palec. Palec zľahka pritláčame aby vyvolal skrátenie svalstva. Potom predkláňame hlavu aby sa dotýkala hrudníka a napneme svalstvo brady a krku tým, že otvoríme veľké ústa. Na šiji sa musia napnúť všetky svaly a väzy. Potom zdvihneme hlavu a bradu nahor, svaly sú stále napnuté a dôkladne ich naťahujeme. Toto cvičenie opakujeme 2x týždenne 5 – 10 minút. Spočiatku môžeme pociťovať bolesť v krku, šiji a v oblasti štítnej žľazy. Bolesť je spôsobovaná napínaním svalov, ktoré nikdy predtým podobným spôsobom zaťažované neboli. Pri pravidelnom cvičení si svaly na záťaž zvyknú a bolesť zmizne. Toto cvičenie účinne aktivizuje, čistí a povzbudzuje činnosť štítnej žľazy, krvou prúdia hormóny, ktoré omladzujú nielen väzivo ale aj celé telo.

Vplyv jódu na štítnu žľazu

Jód je anorganická látka, od ktorej závisí funkcia štítnej žľazy. Jód je ľahko rozpustný, jeho nadbytok neovplyvňuje činnosť štítnej žľazy, no jeho nedostatok spôsobuje vytvorenie strumy. Dochádza k opuchom, zvýšeniu hmotnosti a zhoršeniu nálady. Najzaujímavejšie organické zlúčeniny jódu sú obsiahnuté v rastlinách a účelne sa využívajú tak pri hyperthyreóze ako aj pri hypothyreóze. Mechanizmy vplyvu sú v súčasnej medicíne málo známe a prakticky sa nepoužívajú. Ak štítna žľaza neprodukuje dostatok jódu, potom prištítne telieska trpia jeho nedostatkom a vzájomne sa ovplyvňujú. Takto sa prírodne vieme popasovať aj so skoliózou, pričom liečba môže trvať niekoľko mesiacov. Stačí, že okrem cvičenia budeme telu dodávať bylinky, ovocie a zeleninu bohaté na vápnik

Rastliny obsahujúce veľké množstvo jódu

Koreň kostihoja lekárskeho, Lišajník islandský, Ruta voňavá, Ľanové semeno, Kvet trnky, Rebríček, Fazuľové lusky, Trezalka bodkovaná, Krušina farbiarska, Šalvia lekárska, Skorocel kopijovitý, Bazalka, Cesnak, Višne, Citróny, Maliny, Paradajky, Ríbezle, Jarabina

Rastliny bohaté na vápnik

Arnika horská, Koreň kostihoja lekárskeho, Krušina jelšová, Rozmarín, Harmanček, Ľanové semeno, Praslička roľná, Materina dúška, Kvet bazy čiernej, Pór, Rasca, Cesnak, Zelený hrášok, Kapusta, Karfiol, Zemiaky, Repa, Sójové bôby, Čakankové puky, Pomaranče, Višne, Hrušky, Ríbezle, Citróny.

Fytoterapia a diéty

Pri liečbe štítnej žľazy je potrebné zlepšiť krvný obeh, ktorému môžeme pomôcť kontrastným sprchovaním teplou a studenou vodou, alebo môžeme použiť bylinné zmesi, čím zosilníme liečebný účinok.

 

Znížená funkcia štítnej žľazy

 • 100 g extraktu chaluhy bublinatej zmiešame s 10 g medovky lekárskej. Užívame 2 lyžičky tri krát denne
 • 10 g vňate krušiny farbiarskej zalejeme s 2 dl studenej vody a pripravíme odvar. Užívame 1 lyžicu tri krát denne
 • 10 g bodliaku zalejeme 2 dl studenej vody, pripravíme odvar a užívame tri krát denne jednu lyžicu
 • 100 g čerstvej šťavy potočnice lekárskej užívame jednu lyžicu tri krát denne

 

Nadmerná aktivita štítnej žľazy

 • 60 g ľanového semen,
 • 60 g hnedej vodnej riasy
 • 60 g komonice lekárskej
 • 60 g rozrazilu lekárskeho
 • Všetky bylinky zmiešame a pijeme 2 – 3 krát denne 1 lyžicu zmesi zaliatej jedným pohárom horúcej vody

 

 • 60 g chaluhy bublinatej
 • 60 g truskavca vtáčieho
 • 60 g rozrazilu lekárskeho zmiešame
 • Jednu lyžicu zmesi prelejeme pohárom vriacej vody a pijeme 1 – 2 poháre denne

 

 • 100 g šípky
 • 50 g lišajníka islandského
 • Zmiešame, zalejeme 1 litrom vriacej vody a krátko prevaríme. Pijeme počas dňa

 

Ak trpíte ochorením štítnej žľazy, konzumujte čo najviac potravín a produktov bohatých na stopové prvky. Patria k nim: jód, vápnik, fluór, zinok, železo, zlato a kremík. Vynikajúce sú i odvary so zemiakových šupiek, pomarančová šťava, sušené mlieko, morské riasy a ďalšie dary mora ako napr. treščia pečeň. Samozrejme je nevyhnutné byť pod lekárskym dozorom a sledovať svoj zdravotný stav pod dohľadom odborníkov. Aj keď optimálnym prispením k uzdraveniu je aj pomoc mentálna, čo znamená nepripúšťať si chorobu.

Pridaj komentár