Symbolický význam dažďa, búrok a krupobitia

Skúmanie symbolického významu búrok a dažďa je frenetická, nepredvídateľná a vysoko nabitá hyperenergia. Bez ohľadu na to, kde človek žije, vždy sa nájde ročné obdobie, v ktorom je dosť dažďa a búrlivého počasia.

Samotný dážď je symbolom liečenia, obnovy, očisty, emočného znovuzrodenia, daru z nebies. Dážď je tiež extrémnejšia meteorologická udalosť, bez ktorej by sme boli všetci zranení. Od dopĺňania životne dôležitých vodných plôch až po jedlo, dažďu vďačíme za veľa.

Symbolický význam búrok

Niekedy sa však matka príroda môže zblázniť, vezme životodarné kvapky dažďa a zmení ich na guľky skazy. Ak sa hovorí, že „Do každého života padne nejaký dážď“, to isté platí i pre búrky a doslovné i metaforické búrky sa dejú v životoch všetkých ľudí. Symbolický význam búrok je energia, zmena, vyrušenie, nepredvídateľnosť a transformácia

Symbolický význam búrok v kombinácii s významom dažďa predstavuje vyhlásenie, ktoré môže znieť takto: „Niekedy musia nastať veľké zmeny pre uzdravenie a obnovu.“ Hlbší význam búrok a dažďa vie byť i znepokojujúci, búrky môžu byť veľmi škodlivé. Vo väčšine prípadov cesta k obnove často vedie cestou zničenia, no zároveň s možnosťou otočiť list.

Ľudové predpovede pre dážď a búrky je čosi, čo televízna rosnička určite nemá v rukáve. Naši predkovia vedeli, že keď sa mačky šúchajú za ušami počas svojho rituálu očisty, dážď je na ceste. Pavúky sú prognostikmi mnohých vecí v ľudovej tradícii. Pavúky, ktoré sa ukrývajú a hľadajú úkryt, sú znakom dažďa alebo búrok.

Najlepším barometrom prichádzajúcich dažďov sú boľavé telá. Všímajte si napríklad nepríjemne sa ozývajúce kurie oká na nohách, vŕzgajúce kosti a stuhnuté kĺby – môže to znamenať blížiace sa búrky.

Ľudové spôsoby, ako zabrániť búrkam

Existuje niekoľko starých spôsobov, ktoré údajne zabránia najhorším možným škodám spôsobeným búrkou:

Predpokladá sa, že posypanie soli na slávnostný oheň prekazí na jar prívalové búrky. Iná tradícia hovorí, že označenie X na oknách pravým ukazovákom chráni dom pred poškodením búrkou. Nájdite kúsok kôry zo stromu, ktorý zasiahol blesk. Ľudové povesti hovoria, že uchovávanie tejto kôry stromu vás ochráni pred bleskom a zlými účinkami ničivej búrky. Úderom dvoch kameňov o seba sa odošle správa duchom hromu a búrky. Jeden kameň musí byť čierny, druhý biely. Ak vás vonku zastihne búrka, udierajte tieto dva kamene o seba, kým nebudete bezpečne ukrytí. Hovorí sa, že vás to ochráni pred poškodením v dôsledku búrky.

Všetky povery bokom, záplavy dažďa a epické búrky nie sú ničím, čomu by sa dalo vysmievať. Je len na vás, či použijete použiť niektorú z ľudových metód na predpovedanie alebo vyhýbanie sa hrozbám počasia.

Rovnováha v prírode i v živote

Viera je veľkou zložkou každej metódy uctenia si dažďa a búrok. Hoci ľudové spôsoby ponúkajú nostalgiu, pred prírodnými živlami je potrebný rešpekt. Keď poznáme hlbší významom búrok a dažďa, môžeme sa s nimi ľahšie spojiť aj získať potrebný rešpekt. V tomto duchu úcty môžete urobiť nasledovné:

Stačí zavrieť oči a vysloviť slová úcty a vďaky matke prírode za výživu, ktorú svetu poskytuje. Potom požiadajte o čo najlepší výsledok pre všetkých a nasypte soľ do ohňa (alebo do plameňa sviečky), prstom nakreslite X na všetky okná a ak vás bolia kĺby, potrite si ich liečivou masťou.

Symbolika krupobitia

Krupobitie, tie ľadové guľôčky padajúce z oblohy počas búrky je vcelku fascinujúce pozorovať. Aký je však symbolický význam tohto fenoménu počasia?

V mnohých kultúrach krupobitie symbolizuje ničenie a chaos. Násilný charakter búrok s krúpami odráža pocit prevratu a nepredvídateľnosti v živote. Je pripomienkou, že i najpokojnejšie chvíle sa môžu razom zmeniť na turbulentné.

Na hlbšej úrovni krúpy predstavujú očistu a obnovu. Rovnako ako búšia na zemský povrch, čistia negativitu a uvoľňujú cestu novým začiatkom. Odstraňujú to, čo už nie je potrebné a dávajú priestor rastu a transformácii. Krupobitie nesie vo svojej symbolike prvok duality. Hoci môže spôsobiť zničenie úrody a majetku, zároveň vyživuje pôdu tým, že poskytuje potrebnú vlhkosť. Niekedy sú pre rast a odolnosť nevyhnutné výzvy. Niektorí veria, že zažiť krupobitie môže znamenať blížiaci sa prielom alebo osobnú transformáciu obrody. Intenzita živlu odráža intenzitu potrebnú na prelomenie starých bariér a dosiahnutie vyšších úrovní vedomia.

Krupobitie je viac než len zmrznuté zrážky; má symbolický význam v rôznych kultúrach a systémoch viery. Či už je tento prírodný fenomén vnímaný ako deštruktívny a transformačný, pozýva zamyslieť sa nad zložitosťami života a nájsť zmysel aj uprostred nepokojov.