Spriateľte sa s bylinkami

Začiatok bylinkárstva sa stráca v tme času. Prvé dôkazy o liečivých bylinkách možno nájsť v Číne a Egypte. Sú datované do 3. stor. pr.n.l. Byliny sa neskôr používali i na liečbu v Európe, najmä v stredovekých kláštoroch.

V súčasnosti ľudia stratili záujem o bylinky. Mnohí jednoducho hovoria: „Prečo mám robiť niečo zložité? Radšej idem k lekárovi a vezmem si tabletky.“ Je lepšie nekonať unáhlene. Použitie „chémie z lekárne“ vytlačilo za posledné desaťročia mnoho byliniek, ale neponúklo dobrú alternatívu.

Fytoterapia často ponúka lepšie výsledky ako chemické tablety, nemá žiadne alebo len málo vedľajších účinkov. V prípade vážnych zdravotných porúch nemôže nahradiť rady lekára. Bylinky by sa mali stať pravidelnou súčasťou vašej stravy.

Byť fit a produktívny, plný energie a uvoľnený je túžba mnohých ľudí. Ak chcete prevziať kontrolu nad svojim životom, pracujte s rastlinami. Žite a konajte vedome. Nájdite cestu späť k matke prírode. Zistite, čo je pre vás osobne dobré. Dodržiavanie vlastných potrieb vám dá najlepšiu príležitosť zostať zdravý, vyzerať mladšie a mať dobrú náladu. Byliny vám pomôžu dosiahnuť vnútornú rovnováhu a zdravý pocit pohody.

Pravidlá priateľstva s bylinkami

Bylinné čaje a výťažky z rastlín sú prírodné lieky, ktoré by ste nemali užívať príliš dlho. Naše telo reaguje na prísun látok a hormónov tak, že tieto látky v určitom okamihu prestane produkovať, keďže dostatok látok pochádza zvonku. Stačí niekoľko šálok bylinkového čaju denne, ale ten istý čaj by ste nemali konzumovať dlhšie ako 6 týždňov.

Niektoré bylinkové čaje sa odporúčajú piť iba 3 týždne, iné sa môžu užívať až 6 týždňov. Potom by ste si mali urobiť prestávku a bylinky vystriedať.

Príprava, zber a skladovanie

 • Ak zbierate bylinky v prírode sami, alebo máte záhradu, kde ich pestujete, potom je nevyhnutné venovať osobitnú pozornosť nasledujúcim radám:
 • Zbierajte korene pri splne mesiaca. Jeseň je väčšinou vhodné obdobie roka.
 • Listy by ste mali zbierať v pribúdajúcom Mesiaci, keď sú úplne vyvinuté, väčšinou v lete.
 • Kvety režte s pribúdajúcim Mesiacom. Ak je dobré počasie, zozbierajte ich ráno.
 • Ak máte ovocné stromy, ovocie a semená zbierajte vtedy, keď je Mesiac v Strelcovi alebo v Levovi, potom vydržia dlhšie.
 • Bylinky presádzajte, keď mesiac pribúda. Burinu odstraňujte v ubúdajúcom Mesiaci, nebude tak hojne rásť.
 • Ak hnojíte rastliny keď je Mesiac v splne, absorbujú minerály rýchlejšie.
 • Ak chcete zachovať liečivé vlastnosti bylín, sušte ich v tieni, rozložené na bavlnenej podložke. Počas sušenia ich obracajte, aby ste sa vyhli plesniam.
 • Na výrobu tinktúr z byliniek používajte vodku alebo iný vysoko odolný alkohol. Byliny sa do nej vložia a po 10 dňoch sa vyberú. Tinktúra sa väčšinou užíva v malých dávkach, v závislosti od bylinky. Uchovávajte ich v tmavej fľaši.
 • Najľahšou formou prípravy je čaj. Bylinné čaje lúhujte 10-20 minút. Môžete si pripraviť koncentrovaný čaj v termoske. Do hrnca vložíme bylinky a zalejeme ich horúcou vodou. Po 10-12 hodinách je tekutina pripravená a môžete ju piť po dúškoch.
 • Med môžete použiť ako nosič bylinných síl. Vezmite bylinky a pridajte ich do medu. Po 30-60 dňoch odstráňte bylinky a med užívajte po lyžiciach.
 • Biologicky aktívne látky je možné získať aj pomocou oleja. Byliny vložte do kvalitného, za studena lisovaného oleja a macerujte ich 20-30 dní.

Bylinky vo svete

Pred 5000 rokmi už na celom svete existovalo liečivé umenie, ktoré sa zaoberalo bylinkami a rastlinami. Či už v Ázii, na Sibíri alebo na iných kontinentoch –  milovníci  byliniek sú v celom svete. Základom populárneho liečenia je holistický prístup, ktorý vidí telo, myseľ a dušu ako celok. Čaj sa už vtedy pil a postupom času vznikli rôzne recepty, ktoré na nás prenesú bylinnú esenciu a silu rastlín. Napr. zelený čaj je dobrý na vysoký krvný tlak, kôrnatenie ciev a choroby srdca a staroby. Pomáha proti žlčovým a obličkovým kameňom a dokonca i proti voľným radikálom, z ktorých sa môžu vyvinúť rakovinové bunky. Starovekí Číňania to vedeli už pred tisíckami rokov. Aj v Európe sa prírodní liečitelia a šamani liečia bylinkami po stáročia. Záujem o čaje sa tu však prebudil až v 17. storočí.

Indická medicína vyrástla zo starodávnej tradície ajurvédy, ktorá pracuje s korením a bylinkami. Korenie a bylinky sa v Indii používajú ako potraviny. Ak chcete žiť zdravo, mali by ste dodržiavať pravidlá prírodnej medicíny a bylinnej sily. V Indii sa okrem čajov používajú aj oleje, rastlinné extrakty a tinktúry.

Vyskúšajte liečivé ťahanie oleja. Sezamový alebo slnečnicový olej nasajte ústami a prevaľujte ho v ústach 3 minúty, potom ním prudšie kloktajte. Dokonca aj čistenie intímnej oblasti sa v Indii vykonáva olejovými masťami. Ďalší tip z Ázie radí vyhýbať sa ohrievanému jedlu. V ňom sa hromadí stále viac voľných radikálov, čo urýchľuje starnutie tela. Do šalátov a jedál vždy dávajte rôzne bylinky. Byliny sú jedlo.

Tajomstvom dlhovekosti sú bylinné kúpele, šaláty, čaje a tinktúry.