Spoznávate sa? časť 5.

Možno to udiví, ale i domácnosť je prostriedkom, ako lepšie spoznať sám seba. V žiadnom prípade tu nejde o posadnutosť ale o to, ako sa viac o všetko zaujímať s otvorenými očami. Len tak dokážeme zmeniť aspekty, ktoré sú pre nás už nepotrebné, stoja príliš veľa a dávajú samé nevýhody 

Náš domov je miesto kde žijeme a predstavujú naše vnútro. Aký je teda váš domov? Má viac poschodí? Poschodia zastupujú rôzne úrovne nachádzajúce sa v duši. Suterén sú inštinkty, podvedomie a minulosť, prízemie zas vedomie bdelého stavu a prítomnosť. Čím vyššie stúpame, tým viac ideme k jadru samotnej bytosti, k jej duchovnej podstate i budúcnosti.

Bývate v suteréne? Zdržujete sa častejšie v pivnici? Význam sa môže líšiť. Možno cítite potrebu viac sa venovať svojim koníčkom, hmotným potrebám a predtým ste tomu nedávali priestor. Vy sami rozhodujete, či načúvanie základným inštinktom uspokojujúcim zmysly vám dáva viac výhod či nevýhod. Aby sa vám podarilo zvládať svoje pudy, musíte začať tým, že sa ich naučíte prežívať. Prebývanie v suteréne znamená, že v súčasnosti máte potrebu hľadať v podvedomí aspekty svojej osobnosti. Žijete aj príliš v minulosti, ktorej dávate veľkú váhu.

Ak bývate v budove vo veľkej výške, čosi vo vás je silno priťahované duchovnými vecami, bytím a hmotné veci nemajú pre vás veľký význam. Počúvate to, alebo sa vzpierate? Ak ste na vyvýšenom mieste v prírode, ste v ešte užšom kontakte s duchovnou stránkou svojej osobnosti. V prírode to ide omnoho ľahšie ako v srdci hlučného mesta.

Aké sú stropy vášho obydlia? Nízke či vysoké? Čím je strop vyšší, tým viac máte slobody, priestoru k postupu vpred. Máte v dome veľa schodov? Schody slúžia buď na vzostup alebo zostup, schody symbolizujú prechod od podvedomia k vedomiu a opačne. Ak doma neustále chodíte po schodoch, v súčasnosti prechádzate z jedného stavu do druhého. Ak ste stále na rovnakom poschodí, prežívate obdobie stability.

Je vaša domácnosť priestorná? Ak áno, tak chcete slobodne dýchať. Ak je všetko okolo vás malé a cítite sa tam stiesnene tak si nedávate potrebný priestor na rast a voľnosť.

Obklopujete sa radi peknými vecami? Napĺňa vás pohľad na ne harmóniou? Máte radi svoj nábytok, doplnky, prístrojových pomocníkov v domácnosti, farbu stien? Alebo by ste celý interiér najradšej od základu prerobili? Ak áno, tak sa niečo deje vo vašom vnútornom živote. Čo s tým robíte? Sťažujete si, že vám to nie je po chuti ale bez toho, že by ste čosi urobili či pustili sa do práce na zmene?

Je váš dom či byt zastavaný nábytkom, umeleckými predmetmi, suvenírmi, ktoré hromadíte celé roky? Ak áno, je silne pravdepodobné, že to rovnako vyzerá vo vnútri vašej duše. Máte problém dávať priechod svojim zásadám, starým myšlienkam? Možno si prajete nové veci, no neuvedomujete si, že je dôležité zbaviť sa starého haraburdia a tak vytvoriť priestor novému. Pokračujte v hromadení a príde chvíľa, keď už na nič nebude miesto. Uvedomujete si, koľko práce a vynaloženej energie dá všetko to utieranie prachu, čistenie, udržiavanie týchto vecí? Koľko peňazí vás stoja opravy a poistenie? Táto energia by mohla slúžiť na niečo úplne nové, užitočné  a tvorivé! Hmotné kopenie má odozvu aj v psychike a v tomto prípade sa prejavuje poruchami pamäti. Koľkým starnúcim ľuďom zlyháva krátkodobá pamäť? Ľahko si spomenú na udalosti spred 20 rokov, no nie na to, čo povedali pred 30 minútami a neustále sa opakujú.

Je váš príbytok svetlý a s veľkými oknami? Poskytujú vám okná pohľad na čosi pekné a pokojné? Okná sú vašou otvorenosťou k veciam, ľuďom a váš spôsob nazerania na okolie.

Akú úlohu u vás hrá čistota? Skrývajú sa pod nábytkom nánosy prachu? Je váš šatník a zásuvky v čistote? Ak ste na nich nechali usadnúť prach, podobný prach je i vo vašej duši. Tento prach pochádza z mentálnej úrovne, z rozumu, ktorý chce všetko pochopiť, logicky zdôvodniť a analyzovať. Je to kráľovská cesta k pýche. Pyšný človek chce mať vždy pravdu, presadzuje svoje myšlienky a tento postoj tvorí prach, veľké problémy v jeho vnútri a vo vzťahoch s ostatnými.

Máte doma poriadok? Čistota a poriadok sú dve rôzne veci – navzdory čistote môže byť nábytok zaprataný vecami, ktoré nie sú na svojom mieste. Vaše vnútro vyzerá rovnako. Môžete mať problém rozhodovať sa a vedieť, čo v živote chcete robiť, či často odsúvať záležitosti na neskôr. Vaše zámery môžu byť jasné, no máte problémy s realizáciou. Ak čosi stále hľadáte pre neporiadok, strácate veľa času a energie. Podobne ako keď chcete od rozhodnutia prejsť k činom – strácate svoj čas prechádzaním od jednej veci k druhej, než hneď na správne miesto.

Kuchyňa je miestom ženskej dominancie, je to živiteľský a tvorivý aspekt človeka nehľadiac na pohlavie, schopnosť vyjadriť nehu, otvorenosť k intuícii a voči psychickému aspektu človeka. Ženský princíp je vždy v užšom kontakte so skutočnými potrebami človeka. Je vo vašej kuchyni poriadok? Je priestorná, funkčná a pekná? Kuchyňa dobre ukazuje, čo sa deje vo vašom vnútri ak ste v kontakte so ženským princípom.

Je spálňa vašou najpohodlnejšou izbou? Cítite sa v nej dobre? Je zariadená podľa vášho gusta? Spálňa je intímnym aspektom vášho bytia. Ak chcete poznať svoju intímnu stránku, opíšte túto izbu niekomu, kto v nej nebol. Všímajte si opisujúce slová – odhalia atmosféru vášho intímneho života.

V príbytku dbáte viac na to, čo je na očiach, než na to, čo nevidieť? Ak ktosi príde, je prvý dojem dokonalý? Zmení sa tento dojem, ak sa návšteva zameria na detaily? Ak áno, tak má vaša osobnosť navrch nad vašou individualitou.

Osobnosť je to, čo je vidieť zvonku, čo ľudia vnímajú na prvý pohľad. Individualita sa odkrýva, ak človeka spoznáme bližšie. Osobnosť je tvorená rodičmi, rodinou, výchovou, vplyvmi z detstva. Rozvinuli sme istý typ chovania, osobnosti aby sme vyhoveli ostatným. Hovoríme, myslíme, jednáme tak, ako okolie od nás očakáva. Robíme to na základe potreby byť milovaní, zo strachu z odmietnutia. Ak objavíme svoje skutočné potreby, budeme viac v kontakte so svojim vnútorným svetom a stým, čo je dobré pre nás, spojíme sa so svojou individualitou a zistíme, kým sme. Niektoré aspekty si ponecháme, iné zmeníme. Individualita rozvíja nadanie pre rôzne veci, vnútro sa rozjasňuje. A interiér príbytku bude tento jas odrážať.

Patríte k tým, čo robia príležitostne veľké upratovanie a medzitým nechávate veciam voľný priebeh? Potom to poukazuje na nedostatok vytrvalosti v disciplíne. Mnoho ľudí periodicky usiluje o svoj vývoj, pracujú na harmonizácii svojho vnútra a istý čas im to aj vydrží a sú na seba hrdí. Nechávajú sa tým uniesť a keď sa v sebe už nevyznajú, nadíde márnomyseľnosť a musia s upratovaním svojho vnútra začínať neustále nanovo. Bez disciplíny niet lásky. Je nevyhnutné rozlišovať disciplínu a strnulosť. Ak čosi prináša šťastie, prečo z toho neurobiť dobrý zvyk? V strnulosti je jednanie nepružné, nútime sa do vecí kvôli mnohým predošlým rozhodnutiam. Duševne strnulý človek si nedopraje právo urobiť si čas na revidovanie rozhodnutí a tieto potom nemôže ani zmeniť.

Urobte si čas a preskúmajte svoje obydlia vo všetkých jeho aspektoch. Uvedomte si súvislosť medzi tým, čo pozorujete a medzi stavom svojho vnútra a dostanete úžasné posolstvá. Následne sa môžete rozhodnúť zmeniť veci, ktoré sa vás netýkajú. Zmeny robiť nemusíte, ak sa cítite dobre. Dôležité je prijať fakt, že žijete vlastným spôsobom a nikomu inému sa nemusíte zodpovedať, len sebe.

Pridaj komentár