Spotené alebo zapáchajúce nohy

Tento nepríjemný problém trápi najmä vystrašených ľudí, ktorí sa zaoberajú ničotnými problémami 

Ak človek nosí syntetickú športovú obuv a bez ponožiek, po pár týždňoch takáto obuv bude voňať možno len psovi a to dokonca aj vtedy, ak obuv poriadne vyprázdnila jeho peňaženku. Tu vyvstáva aj otázka módneho pánskeho hitu z neskorého leta – nosenie celých, elegantných pánskych topánok naboso k obleku. Negustiózne už na pohľad, pán sa však riadi výkrikom módy a nie zdravým rozumom.

Všetci sa potíme, je to základ toho, aby sme si udržali zdravé funkcie tela. Ako sa potíme, vyparuje sa z nás vlhkosť, ktorá nás následne ochladzuje. Vylučujeme škodlivé látky a regulujeme rovnováhu solí v našom tele. Ohnivé jedlá a nápoje ako napr. jedlá s karí, alkohol, ostré jedlá, cigarety, káva či zvýšená teplota a horúčka, zvyšujú hladinu potu.

Potné žľazy kontroluje nervový systém. Zaschnutý pot má nepríjemný zápach a zapáchajúca obuv je bežná. Existujú však ľudia, ktorých páchnuce nohy sa stali pre ich okolie doslova legendou. Potia sa viac a majú na to emocionálny dôvod.

Emočné príčiny

Nakoľko je potenie kontrolované nervovým systémom, nadmerné potenie je signálom toho, že príliš potiaci sa človek je od prírody ustrašený alebo nervózny. Často sa ocitá v situáciách, v ktorých musí bojovať alebo z nich utekať. Pije alkoholické nápoje, kávu a fajčí, lebo sa snaží upokojiť alebo si vytvoriť dymovú clonu pred sebou samým alebo svojim strachom.

Konzumácia ostrých jedál je spôsob, ako nahromadiť oheň či bojovnícku energiu v okamihoch, kedy sa človek cíti príliš vodnatý alebo v sebe nesie veľa ženskej energie. Potom nadmerným potením vylučuje to, čo ho ohrozuje. Ak vylučovaný pot zo strachu či z agresivity zaschne, získava svojrázny zápach. Je v situácii, ktorá smrdí problémami. Ak sa človek neustále potí, ide o znak toho, že žije v obrovskom strachu.

Nadmerné potenie odráža potláčané emócie, ale hnev nie je jedinou príčinou. Môže byť len maskou hlbokého pocitu strachu či studu. Nadmerné potenie môže vyústiť v pocit pálenia nôh. Potom poukazuje na to, že človek je vo svojom vnútri doslova rozžeravený. Ak sa k tomu ešte pridá nepríjemný zápach, celá situácia dospela do bodu, kedy ľudovo povedané „smrdí“. Zápach indikuje potlačený hnev, ktorý v človeku tlie.

Vyoperovanie potných žliaz

Z pochopiteľných dôvodov sa jedná o veľmi vážnu operáciu, ktorá zahŕňa plnú anestéziu a preto ide o drastický zákrok. Zákonite vyvstáva otázka, ktorú by mal človek položiť lekárovi, ktorý mu navrhol vyoperovanie potných žliaz na rukách alebo nohách – „dá sa vyoperovať strach, agresivita či hnev?“ Nedá…..

V prvej fáze namiesto podstúpenia agresívneho zákroku je menej traumatické zistiť, či sa človek nepotí len preto, že má strach a je viac citlivý. V ďalšej fáze prichádza na rad analýza, kedy sa potenie zhoršuje. Môže ísť o čas skúšok, pred rôznymi stretnutiami s nadriadenými alebo inými autoritami, strach z obyčajného rande a najmä z toho, že neuspeje, z obáv z omylov, z neistoty, či kráča životom po správnej ceste. Následné vysporiadanie sa s týmto druhom strachu by bolo lepšou cestou nápravy zmieneného stavu prílišného potenia nôh.

Uzdravenie

Človek by mal nájsť spôsob ako vyjadriť to, čo v sebe potlačuje. Umelecká a tvorivá činnosť, písanie denníka, terapia, literatúra, turistika, športovanie alebo konkrétne hobby – to všetko môže v tomto procese pomôcť. Pacient by sa mal zaoberať aj dôverou v istých ľudí a riešiť problémy, kedy sa cíti byť ohrozený. Mal by si uvedomiť to, čoho sa bojí a následne nechať hnev vyjsť na povrch.  Je vhodné zamyslieť sa či to, čo chce všemožne dosiahnuť a zároveň sa toho desivo obáva nie je len chcenie iných ľudí a jeho snaha o naplnenie niečoho, čo on sám vôbec nechce.

Zápach, ktorý sa potom rinie z nôh, je podvedomým vyjadrením potreby ventilovať tento hnev.

Pridaj komentár