Soľ nad zlato

Epsomská soľ má svoj názov podľa jedného z horkých prameňov Epsom v Surrey v Anglicku. Ide o typ soli, ktorý sa využíva na zlepšenie zdravia už tisícročia. Je pomerne lacná a ľahko dostupná 

Účinky epsomskej soli na telo

Od iných typov solí sa epsomská líši tým, že ide o prírodnú formu soli horčíka. Je zložená z minerálov horčíka a síranu. Horčík a síran sa ľahko vstrebávajú cez kožu, preto sú kúpele v epsomskej soli skvelou voľbou, ako si doplniť tieto minerály. Horčík v tele zohráva významnú úlohu pri práci viac než 325 enzýmov, znižuje zápaly, pomáha funkcii svalov a nervov a pomáha produkovať serotonín, hormón zodpovedný za pocit pohody a šťastia. Sírany zlepšujú vstrebávanie živín, vyplavujú z tela toxíny a zmierňujú migrény. Koža predstavuje pórovitú membránu, ktorá soľ absorbuje a súčasne z nej odvádza z tela viaceré druhy toxínov.

Epsomská soľ pridaná do vody stimuluje proces reverznej osmózy. Tá eliminuje iné soli aj škodlivé chemikálie, čím sa uvoľňuje priestor pre prijatie horčíka a síry do tela. Horčík je minerál využívaný pre 325 enzymatických procesov, zmierňuje a potláča zápaly v tele, odstraňuje bolesti kĺbov, zlepšuje svalové a nervové funkcie, zvyšuje prietok krvi a okysličenie naprieč celým telom. Síra zas zabezpečuje zdravšiu pokožku, hojí nervové bunky a regeneruje poškodené kĺbové tkanivá.

Urobte si kúpeľ

Na kúpeľ si urobte čas cca 40 minút, pretože telo potrebuje na elimináciu toxínov aspoň 20 minút a ďalších 20 minút na absorbovanie minerálov z vody. Napustite vaňu teplou vodou a pridajte do nej epsomskú soľ nasledovne:

deti do 30 kg – 1 dl epsomskej soli na klasickú vaňu, ľudia medzi 30 kg až 50 kg – 2 dl soli, 50 kg – 75 kg – 3 dl soli, 75 – 100 kg – 4 dl soli. Na každých ďalších 25 kg  váhy pridajte 1 dl epsomskej soli

Čo rieši pravidelný kúpeľ

Ak budete kúpele s epsomskou soľou robiť pravidelne, odstránite svalové bolesti a napätie, atletickú nohu, mykózy nechtov na nohách, dnu, modriny a krvné podliatiny. Dokonca budete schopní liečiť aj mnohé chronické ochorenia, potlačiť v tele zápaly, detoxikovať telo a zregulujete hladinu minerálov.

Kúpeľu s epsomskou soľou by sa mali vyhnúť tehotné ženy, ktoré vo všeobecnosti nemôžu robiť žiadne detoxikácie, ďalej ľudia s vážnymi srdcovocievnymi chorobami, všetci, čo pijú málo tekutín a sú dehydratovaní. Epsomská soľ nie je vhodná ani na popáleniny.

Naše tipy

Na posilnenie detoxikačných vlastností dajte do kúpeľa 1/2 pohára (1 dl) olivového oleja, prospieva pokožke všeobecne. Počas kúpeľa nepoužívajte mydlo ani sprchové gély, môžu narušiť detoxikáciu a pôsobenie minerálov. Po kúpeli oddychujte 1 – 2 hodiny. Pri bolestiach kĺbov v dôsledku artritídy alebo reumy sa hýbte, aby kĺby zbytočne netuhli.

Soľ na úpornú zápchu – pri zápche ostávajú v tele ťažké toxíny, preháňadlá zápchu len komplikujú a zjavne škodia pečeni ako všetky lieky. Vyskúšajte radšej 1 polievkovú lyžicu epsomskej soli v rozpustenú v pohári vlažnej vody. Vypite večer. Táto soľ nie je nebezpečná pre človeka ani pre životné prostredie. Ak však máte žlčníkové kamene, na tento recept určite zabudnite!

Soľ pre krásu

Na uvoľnenie upchatých pórov–  zmiešajte lyžičku epsomskej soli s 3 kvapkami tekutého jódu a 1/2 šálkou vriacej vody. Pastu naneste s vatovým tampónom na postihnuté miesta.

Domáca pedikúra – pridajte 1/2l šálky soli do teplej vody a namočte si nohy na 15 minút. Soľný kúpeľ zbaví nohy zápachu a opuchov, utíši bolesť a zmäkčí stvrdnutú kožu na pätách.

Maska pre objem vlasov – zmiešajte rovnaké diely kondicionéru a epsomskej soli a nechatej pôsobiť na vlasoch 20 minút. Nakoniec dôkladne opláchnite a nechajte vlasy voľne uschnúť. Vlasy budú vyzerať bohatšie a vďaka vysokému obsahu minerálov maska opraví a posilní teplom poškodené končeky vlasov. Kúra je veľmi vhodná pre uhladenie krepovitých vlasov.

Mastné vlasy – Epsomská soľ dokáze nasiaknuť prebytočný maz z vlasov. Pridajte hrsť soli do našampónovaných vlasov, umyte ich a opláchnite.

Ploché bruško – kúpeľ v epsomskej soli zamedzuje zadržiavaniu vody v bruchu a lieči nadúvanie, čím pomáha k plochému brušku. Kúpeľ s 2 hrnčekmi epsomskej soli robte 3-krát týždenne. Túto metódu si pochvaľujú mnohé svetoznáme herečky.

Pridaj komentár