Tajomstvá rastlinnej ríše – stonky a výhonky
Stonka rastliny spája koreň s listami, drží rastlinu vztýčenú, u niektorých sa však plazí po zemi (melón, tekvica). Jej dôležitou úlohou je preprava minerálov a vody. Stonky obsahujú mnoho trubičiek, tie pokračujú do listov. Sú zložené z tvrdého vláknitého tkaniva tvoreného celulózou.
Niektoré rastliny majú jedlé stonky kým iné sú príliš tvrdé na konzumáciu. Energetické kvality jedlých stoniek majú vplyv na obehovú sústavu človeka. Pri kratších, vzpriamených stonkách (brokolica) je veľké množstvo minerálov a vlahy prečerpávané do listov a pupeňov. Dlhé, plazivé stonky (tekvica) zas v pomalom a neustálom prúde. Zemiaky majú neobvyklú stonku (podzemková hľuza) a výživa rastliny je skladovaná pomerne staticky.
Pri rastlinách ako zeler, čínska kapusta, rebarbora špargľa, čakanka, fenikel, bambus, artyčok) konzumujeme mladé stonky. Na telo pôsobia chladivo, zvlášť na obehovú sústavu.
Listy
Sú súčasťou životného cyklu kvitnúcej rastliny, menia svetelnú energiu na chemickú. Červená a modrá časť slnečného svetla je absorbovaná farbivami v listoch a menená na elektrickú energiu, tá dáva rastline život. Listová zelenina s ostatnými druhmi zelenej zeleniny túto premenu robí pomocou fotosyntézy. Rastliny pomocou svetla a oxidu uhličitého tvoria sacharidy a škrob. Chlorofyl je látka, vďaka ktorej sú listy zelené. Fotosyntéza prebieha pri dennom svetle, premenený škrob zo sacharidov držia rastliny v listoch. Počas noci sa škrob mení na sacharidy a presúva sa z listov do iných častí. Rastliny totiž všetko stále recyklujú.
Zelené listy rastlín sú malé biochemické továrne. Cez listy sa rastliny zbavujú vlhkosti. Listy nepracujú v noci, ani vo veľmi suchom počasí, vtedy sa list uzavrie a uchováva pre rastlinu vodu. Všetky bunky listov sú podobné, v každej sú chloroplasty, tie sú pracovnou silou listu, pracujú neustále. Chlorofyl obsahuje 5 prvkov – uhlík, vodík, dusík, kyslík a horčík.
List rastliny je jej dýchacím orgánom a odpovedá našim pľúcam. Energeticky sú listy spojené so svetlom a ľahkosťou. Zelená listová zelenina fyzicky vplýva na hornú časť tela, najmä pľúca, srdce a krk. Povzbudzuje vesmírny rytmus, dych života, okysličovanie ľudského tela a výživu buniek. Postupne osvetľuje temné oblasti tela a duše. Energeticky zas stimuluje duševné procesy predstavivosti, otvorenosti, kreativity a duchovného uvedomenia. Listy ako potrava nám dávajú sviežosť, živosť. Vyrovnávajú v tele teplo a preto sú prospešné pri veľkých horúčavách.
Široké listy – kel, čínska kapusta, rímsky a listový šalát, mangold – majú výrazne oblé a široké listy. Majú viac vlhkosti, sladkú až mierne horkú chuť. Tvoria v tele najchladivejší účinok, sú prospešné všetkým, ktorí pociťujú napätie a zvieranie v hrudníku.
Zvlnené okraje listov – kel, endívia, vňaťová zelenina, listová horčica. Táto zelenina má viac horkú chuť a tým má silnejší vysušujúci účinok na telo. Sú prospešné pre ľudí, ktorí sa potrebujú zbaviť nadmerného hlienu a vody v hornej časti tela. Nie je to však najlepšia voľba pre ľudí s pocitmi sucha a zvierania v hrudi.
Ostré listy – púpava, žerucha, čakanka – sú najviac horké, ich účinok je osviežujúci a suchý, použitý tuk pri príprave tejto zeleniny prispeje k teplejšiemu a menej suchšiemu účinku.
Rovné, hladké listy – pažítka, pór – sú ostrej chuti a rozptyľujú nadmerné teplo a stagnáciu v hornej časti tela
Pupene
Rastliny tvoria dva druhy pupeňov – listové a kvetné. Tie listové obsahujú budúce listy rastliny, kvetné zas budúce kvety a sú obklopené kalichovými lístkami. Oba druhy energeticky odrážajú minulosť a prípravu budúcnosti rastliny. Vo fáze pred ich vznikom je rastlina uvoľnená, odpočíva a prechodne sústreďuje energiu aby prebehlo štádium rozmnožovania. Pupeň je oblasť aktívneho delenia buniek, je ako oplodnená maternica.
Energetické pôsobenie pestovaných pupeňov (brokolica, karfiol) je slabšie než u divoko rastúcich rastlín. Tradične jedávame veľmi chutné a výrazné pupene z troch divoko rastúcich rastlín – pupene mladej púpavy, glejovky a laliovky.
Pupene majú schopnosť energeticky podporovať plodnosť a to ako fyzickú, tak i duševnú. Rezonujú s lymfatickým systémom a pomáhajú ho čistiť.