Sme tým, čo jeme, časť 5.

Čo nám energeticky odovzdávajú mliečne výrobky? 

Smotana a odstredené mlieko

Smotanu získame tak, že sa mlieko nechá odstáť kým sa z neho neoddelia tukové guľôčky a neostanú na hladine. Hustá vrstva nahromadená hore je smotana. Vo veľkom množstve môže energeticky spôsobiť stagnáciu krvi a lymfy, najmä v hornej časti tela a v mozgu.

Vedľajším produktom pri spracovaní plnotučného mlieka je odstredené mlieko. Z neho je odstránený tuk, spolu s ním aj vitamín A a D. Toto mlieko je príťažlivé pre ľudí, ktorí veria, že tak si ustrážia váhu. Odstredené mlieko nie je lepšie, stále obsahuje kazeín a laktózu a je bez vitamínov A, D, ktoré by pomohli pri trávení. Preto je na konzumáciu vyslovene nevhodné. Týmto procesom je okrem reťazcov dôležitých mastných kyselín podporujúcich imunitný systém odstránená aj kyselina linolová, ktorá má silné protirakovinové účinky. Odstredené mlieko nie je vhodné pre nikoho a taktiež nikomu nepomáha schudnúť a jeho pravidelná konzumácia môže prispieť k úbytku dôležitých minerálov v tele. Najvhodnejšie je piť len plnotučné surové mlieko.

Ďalšie mliečne výrobky

Syr, jogurt, cmar a ostatné mliečne výrobky sú takmer bez laktózy, pretože baktérie ju využívajú ako potravu. V jogurte sa laktóza rozkladá na glukózu a galaktózu a tak je jogurt predtrávené jedlo s čiastočne rozloženými cukrami, tukmi a bielkovinami.

Jogurt

Sú v ňom pridané bakteriálne kultúry na zvýšenie obsahu užitočných baktérií. Kysnutím mlieka sa potom stáva zdraviu prospešný produkt. Ľudia náchylní na kvasinkové infekcie by však mali konzumáciu jogurtov minimalizovať.

Syr

V syre je laktóza premenená na jednoduchý cukor, pri vzniku syru pomáhajú baktérie i plesne a to vplýva na energetické vlastnosti konkrétneho syra. Kyslý syr zvyšuje zásoby baktérii v črevách. Konzumujme syry vyrábané z mlieka voľne pasúcich sa kráv, ten bude pre ľudí vždy prospešný. Moderné spracovanie syra, jeho nadmerná konzumácia však môže prispieť ku kandidóze, alergiám, infekcii, zadržiavaniu vody v tele a k mnohým ďalším problémom. Ak často konzumujeme zoschnutý tvrdý syr, môže nám spôsobovať zostarnutý, suchý a vrásčitý typ kože.

Maslo

Japonci ho nikdy nejedia a tvrdia, že tí čo ho jedia, veľmi špecificky zapáchajú a ich názor nie je celkom nesprávny. Ľudia konzumujúci stravu s nedostatkom zeleniny a prevahou živočíšnych produktov a rafinovaných cukrov často vydávajú silný telesný pach. Pri výrobe masla sa z plnotučného mlieka odstraňuje smotana, tá sa potom stĺka kým sa nevytvoria maslové zrná zhlukujúce sa dokopy. Maslo je tvorené z 80% tuku, 18% vody a 2% mliečnej sušiny. Obsahuje mnoho reťazcov krátkych mastných kyselín, ktoré sú ľahšie stráviteľné a zdravšie než dlhé reťazce mastných kyselín nachádzajúcich sa v polonenasýtených rastlinných olejoch. Je vhodné aj na smaženie a celkovo dodá dobrú chuť čomukoľvek.

Nadmerná konzumácia masla môže spôsobiť neschopnosť púšťať od seba problémy, zlosti, negatívnych spomienok a iných silných emócií. Farbou znamená pohodlie, domov a myslenie v spomienkach. Rozumná konzumácia masla pomáha udržiavať správnu bunkovú celistvosť, prispieva k jemnej a zdravej pokožke.

Topené maslo (ghí) bolo zahriate, kazeín a soľ pozbierané a odstránené. Výsledkom je čistý tuk a zdraviu prospešný výrobok. V Indii je považované za najcennejší výrobok, niekedy sa volá aj „zlatý oheň“. Pomáha udržiavať funkčný metabolizmus, čo je prospešné pre ľudí s nízkou hladinou krvného cukru a pre tých s extrémnymi výkyvmi nálad.

Zmrzlina

Obsahuje mrazené mlieko, smotanu, cukor, konzervačné látky a ďalšie prísady. V jej prírodnej verzii je namiesto cukru prírodné sladidlo a nepoužívajú sa konzervačné látky ani ďalšie prísady. Zmrzlina je hustá, krémová, sladká a vždy náhrada za lásku. Dáva nám chladnú a nevďačnú aférku, po ktorej sa budeme cítiť osamelí a frustrovaní. Ak ju zjeme, zbavujeme sa túžby po teple a súcite.

Iné druhy mlieka

Kozie mlieko a syr má inú energetiku, pretože kozy sú na rozdiel od kráv hravé so zmyslom pre humor. Kozie mlieko obsahuje viac tuku a menej laktózy v porovnaní s kravským mliekom. Obsah bielkovín a vody je na rovnakej úrovni. Pasterizácia tohto mlieka nie je nutná kvôli neprítomnosti tuberkulózy, ale obvykle sa i tak robí.

Najhustejšie mlieko majú samice soba – až 3x viac než kravy. Problém je v tom, že zo sobice sa nadojí len 1 hrnček mlieka denne.

Mliečne produkty by sa mali tak ako všetky ostatné potraviny konzumovať spôsobom podporujúcim ľudské zdravie a nie len ako jediné jedlo. Vždy sa ich snažme konzumovať len v tej najvyššej dostupnej kvalite.

Pridaj komentár