Sme tým, čo jeme, časť 3.

Analýza ďalších morských živočíchov z pohľadu energetiky 

Mäkkýše

Sú najstaršou a najväčšou skupinou vodných živočíchov, medzi ktoré patria mušle, hrebenatky, slávky, ustrice, kalamáre, chobotnice a slimáky. Bežne sa konzumujú tieto skupiny: lastúrniky, hlavonožce a ulitníky. Vplyv mäkkýšov sa prejaví najneskôr, lebo sa pohybujú pomaly, skrývajú sa, neustále sa niečoho pridržiavajú a preto sa ich energetické vlastnosti môžu prejaviť aj týždeň po ich konzumácii. Niektoré vplyvy sa však dajú spoznať už krátko po ich zjedení.

Lastúrniky

Tu patria všetky mäkkýše skladajúce sa z dvoch schránok (lastúr), ktoré obklopujú mäkkú mäsitú vnútornú časť. Niektoré lastúrniky plávajú, iné žijú v bahne či piesku a iné sú prichytené ku kameňom. Väčšina lastúrnikov sa pohybuje pomocou svalnatej nohy, ktorá im slúži k ukotveniu, lezeniu či hrabaniu. Vodu a zložky potravy si filtrujú.

Hrebenatky

Sú jedinečné, ich telo sa skladá z jedného pevného svalu a ten im umožňuje  rýchlo sa pohybovať vpred pomocou skokov. Ľahko môže človeka pripraviť o prst. Žijú voľne na dne mora, majú 40 – 50 očí, vidia len svetlo a pohyb. Väčšina z nich uprednostňuje plytčinu. Sú to malé, nervózne stvorenia a energeticky môžu prispieť k silným svatom konzumenta, najmä v oblasti ramien.

Ustrice

Nemajú nohu, kŕmia sa otváraním a zatváraním lastúry. Dávajú prednosť plytkým, teplým vodám. Ak sa ustrica k niečomu prichytí, tak na celý život. Mladé ustrice voľne plávajú, ak zostarnú, prichytia sa natrvalo. Majú ohromnú schopnosť rozmnožovania, preto sa im pripisujú afrodiziakálne schopnosti. Ich slizovitá štruktúra, vysoký obsah železa a zinku posilňuje pohlavné orgány a sekréciu.

Slávky

Niektoré sa považujú za nevhodné, niekedy sa prichytia k jedovatým veciam a môžu hromadiť v sebe toxický odpad. V Číne sa sušené slávky využívajú ako liek na impotenciu a nepravidelnú menštruáciu. Pôsobia ako filter a v našom tele majú podobnú funkciu ako pečeň, preto energeticky vplývajú na naše pohlavné orgány ale i pečeň.

Mušle

Majú mnoho tvarov a veľkostí, pohybujú sa pomocou silnej nohy. Väčšina z nich sa zahrabáva do bahna neďaleko pobrežia. Podobne ako slávky vplývajú na našu pečeň. Ich nadmerná konzumácia vedie k izolácii, introverzii, k ťažkopádnej a nevýraznej povahe, k nedostatku motivácie a k tendencii stíchnuť a nekomunikovať. Možno postrehnúť aj lipnutie na veciach ale i celkový upokojujúci účinok. Tento vplyv sa prejavuje až niekoľko dní po ich zjedení.

Hlavonožce

Do tejto skupiny patria kalamáre a chobotnice. Jedinú nohu majú zmenenú a rozdelenú na chápadlá a telo, ktoré nie je kryté schránkou. Oprosti väčšine ostatných mäkkýšov sú hlavonožce predátormi a aktívni plavci.

Kalamáre

Je najaktívnejším plavcom, neuveriteľne čulý a rýchly. Vyzerá elegantne, ak sa dostane z vody, tak ochabne. Žije v temných hlbinách oceánu, len v noci sa vracia na hladinu pre potravu. Svoju korisť obtočí chápadlami a zožerie ju. Má obranný mechanizmus – vypúšťa červenú tekutinu, ktorá mu pomáha uniknúť a skryť sa pred dravcami. Po ich nadmernej konzumácii môže mať človek pocit ochabnutých nôh i rúk.

Chobotnica

Dáva prednosť plytkým vodám. Nemá lastúru a vie sa ľahko skrútiť aby sa vtesnala do malých dier, v ktorých žije. Von vychádza len za potravou. Živí sa krabmi a pomaly sa pohybujúcimi živočíchmi, ktoré chytí chápadlami a vstrekne do nich paralyzujúci jed. Má extrémne vyvinutý hmat, má zvláštne schopnosti naučiť sa nové a zapamätať si to dotykom a zrakom. Vie aj rýchlo zmeniť svoju farbu. Tieto kvality sa u človeka energeticky prejavia ako náhla, rýchla zmena nálady a povahy, obava z dôverností a skrývanie prejavu emócií, potreba byť chránený a v bezpečí.

Ulitníky

Táto skupina obsahuje množstvo sladkovodných, morských a suchozemských živočíchov. Väčšinou žijú na kameňoch, v piesku či v blate. Majú dobre vyvinuté zmyslové orgány, najmä oči.

Slimák

Ich ulita má otvor na pravej strane. Niektoré slimáky využívajú svoju špirálovito stočenú ulitu aby sa prevŕtali do mušlí a ustríc, kde potom vysajú mäso. Sú pomerne obľúbenou potravou a údajne zvyšujú sexualitu. Sú dobráckej povahy, veľmi citlivé. Energeticky stimulujú naše zmysly, najmä hmat. Prispievajú k pokoju človeka.

Ježovka

Má pancier pokrytý jedovatými ostňami, ktoré používa na pohyb ale aj ako obranu. Žije veľmi dlho a živí sa morskými riasami. Na vnútornej strane panciera má päť pohlavných žliaz, ktoré sú labužníckou delikatesou. Vďaka afrodiziakálnym účinkom sú označované ako Viagra z mora.

Ikry

Kaviár sú spracované ikry a patria k drahším jedlám. V minulosti sa podávali v prímorských hostincoch k pivu. Moria sú plné životne dôležitých solí, plynov a minerálov. V tejto úrodnej, zárodočnej oblasti plávajú miliardy ikier rôznych druhov rýb, ktoré musia byť mimoriadne plodné, aby prežili. Napríklad treska nakladie od 2 do 9 miliónov ikier naraz a makrela stotisíc. Ryby nedokážu chrániť svoje ikry a väčšinou ich zničia predátori. Ikra ako aj vajcia všetkých zvierat obsahuje nerozvinutý potenciál celého zvieraťa a aj ikry majú jedinečné energetické vlastnosti. Podobne ako krvinky plávajú v krvnom obehu tela, tak plávajú aj ikry a majú silný vplyv na rovnováhu v našich bunkách, podporujú osmotickú výmenu. Obsahujú aj prírodný olej, ktorý podporuje pružnosť membrán našich buniek. Kaviár je slaný, preto môže vysušovať.

Pridaj komentár