Sme tým, čo jeme, časť 13.

Pojednanie o strukovinách – je sója zdravá či nie? 

V minulosti boli považované za mäso chudobných, dnes sú druhou najdôležitejšou potravinárskou plodinou na svete po obilninách. Často sú spracovávané rôznym spôsobom, dodávajú chuť tradičnej strave a zvýšením výživnosti jedla pomáhajú vytvoriť vyrovnanejšiu stravu.

Tradičné kultúry pripravovali strukoviny tak, že ich najprv namočili aby obmedzili fytáty a potom ich dobre uvarili, niekedy celé, inokedy rozomleté aby boli ľahko stráviteľné. Optimálne je ich nechať naklíčiť a skvasiť. Strukoviny obsahujú 25% bielkovín a sú cenným zdrojom vápnika, vitamínu B a železa. Ak sú kombinované s malým množstvom živočíšnych produktov, stávajú sa cenným zdrojom bielkovín a tým tvoria solídny základ pre ľudské svaly a telesné tkanivá.

Strukoviny sú prospešné k zmierneniu depresie a regulácii metabolizmu glukózy. Ich hlavnou obrannou zložkou sú kyány a lectíny (inhibítory proteázy), pomáhajú chrániť rozmnožovacie schopnosti. Môžu narušiť trávenie vtedy, ak strukoviny pred varením nenamáčame.

Energetika strukovín

Po usušení majú strukoviny schopnosť skladovať živiny pre rastlinu na dlhé obdobie a preto sú jedným z najdôležitejších druhov zeleniny. Schopnosť strukovín prispôsobiť sa pôde vďaka viazaniu dusíka, ich prispôsobivosť prostrediu, vysoká znášanlivosť a podpora iných rastlín posilňuje strukoviny energetickými kvalitami účasti, stálosti a veľkorysosti. Tieto kvality môžu dodávať konzumentovi hlboký súciť s ľuďmi. Bielkoviny zo strukovín sú upokojujúce v porovnaní so živočíšnymi bielkovinami a viac stimulujúce. Je tomu tak aj vďaka vysokému obsahu sacharidov a faktu, že majú neúplné bielkoviny. Zväčšenie koreňov spolu s ich obsahom tukov a bielkovín dáva strukovinám kvalitu ľahko rozširujúcu a tvoriacu svaly. Strukoviny odpovedajú párovým orgánom ľudského tela – mozgu, srdcu, pľúcam, obličkám, vaječníkom, semenníkom a s ich oblasťami aj rezonujú. Ďalšími energetickými kvalitami je pokojná a uvoľnená povaha, láskavý a tolerantný charakter. Podporujú hladkú, jemnú a pružnú kožu.

Cícer – má vyšší obsah tuku, tvrdšie zrná s vysokou koncentráciou energie. Istý čas bol pokladaný aj za afrodiziakum. Potrebuje odvodnenú pôdu, chladný a suchý vzduch, plné slnko.

Sójové bôby – pre vysoký obsah toxínov v bôboch potrebujú byť spracované tradičnými spôsobmi prípravy. Bôby rastú v oblastiach s dostatočným množstvom zrážok a teplým slnkom.

Šošovica – jej semená sú rôznej farby, nie je odolná mrazom, chladu však áno. Je ľahko stráviteľná, v minulosti jej pripisovali vlastnosti protikladné cíceru, preto bola zaraďovaná do kláštornej stravy v bezmäsité dni.

Fazuľa obyčajná – má veľa odrôd, je citlivá na mráz, sucho a vysoké teploty. Potrebuje vlhko s teplou teplotou. V ľudovej medicíne sa užíva na akné, choroby močového mechúra a obličiek, ekzém, reumatizmus a ischias.

Hrach siaty – patrí k najviac spracovávanej zelenine, pochádza zo starého Egypta. Potrebuje chladné, vlhké podnebie, je citlivý na sucho a vysoké teploty.

Bôb obyčajný – je najmenej odolný voči suchu, nedokáže znášať vysoké teploty, potrebuje kyslejšiu pôdu v porovnaní s ostatnými strukovinami.

Fazuľa mungo – pochádza z tropickej Ázie, darí sa jej v teple a v ľahkej pôde. Je ľahko stráviteľná, na telo, zvlášť na obličky má osviežujúci a vlhký účinok.

Fazuľa adzuki – v Japonsku sa často používa na koláče a sladkosti. Je mnohofarebná, plodí mnoho semien, ktoré majú teplý a suchý účinok na telo, najmä na obličky.

Výrobky zo strukovín

Sójové bôby sú tradične spracovávané fermentáciou na jedlo viac ako 2000 rokov. Dnes sa predávajú ako „zdravé jedlo“ v nespočetných podobách – sójové mlieko, párky i ako náhrada mäsa. Všetky sú ťažko stráviteľné pre človeka a majú malý alebo žiadny zdravotný účinok. Sušené, opečené strukoviny akéhokoľvek typu nie sú ľahko stráviteľné pre ľudí ani pre zvieratá.

Medzi vedľajšie produkty spracovaných sójových bôbov patrí lecitín a sójový margarín. Väčšina týchto netradičných produktov je spracovávaná jedovatými chemickými rozpúšťadlami. Zvieratá kŕmené stravou zo surových sójových bôbov chudnú a objavujú sa u nich problémy s pankreasom. Telo pri ich trávení produkuje množstvo pankreatických enzýmov. Sójové výrobky nie sú ani chutné, dávno stratili svoju energiu, preto je dobré vyhnúť sa masovo predávaným sójovým nezdravým výrobkom vrátane sójového mlieka.

Tofu – sójový syr či tvaroh je mäkká, biela, vodnatá potravina zo sójových bôbov. Samo o sebe nemá výraznú povahu, ak je skombinované so živočíšnymi produktmi, s pridaním sójovej omáčky, zeleniny či misa, je rýchlo oživené. Nie je náhradou za vyvážené bielkovinové zdroje, nemalo by byť používané ako náhrada bielkovín ale skôr v kombinácii so živočíšnymi produktmi, aby dalo strave rozmanitosť.

Sójové mlieko – neobsahuje skutočné mlieko a je odpoveďou zástancov zdravej výživy na kravské mlieko. Nie je stráviteľné a nenahrádza mlieko. Rozsah poškodenia jeho konzumentov je pomerne veľký u dospelých ako i u detí.

Sójová omáčka – je kvasená slaná tekutina vyrobená zo sójových bôbov a soli. Sú to chuťové prísady vhodné k ochuteniu orientálnych jedál zo zeleniny a obilia.

Miso – je fermentovaná pasta zo sójových bôbov a soli, prípadne z jačmeňa, kukurice, prosa, niekedy obohatené púpavou, pórom, cícerom, šošovicou atď. Nápad s misom je skvelý – sud so starostlivo kontrolovanou fermentáciou, pomalý symbiotický proces, ktorého výsledkom je jedna z najnutričnejších a najuspokojivejšie možných kombinácií potravy. Chute ľudí sú rôzne a rovnako aj ich postoj k misu. To však má silné, očistné kvality a môže pomáhať telu v odstraňovaní toxínov.

Výhonky – sú deti rastliny, plné pulzujúcej energie a závislé na skladovaných zásobách sacharidov i bielkovín do ich vyčerpania. Energeticky spôsobujú náhly výbuch sviežej energie, užitočnej pre pomalých ľudí. Obvykle ich jedia zástancovia živej stravy. Pre dobrú stráviteľnosť je vhodné ich dokonale rozmixovať. Ich veľkou výhodou je fakt, že si ich môžeme vyrobiť sami počas celého roka.

Pridaj komentár