Škodlivosť zákona príťažlivosti

Asi pred 10 rokmi uzrela svetlo sveta kniha Tajomstvo a následne jej niekoľko pokračovaní. Priznám sa, že tiež som siahla po nej, ale veľmi rýchlo som ju odložila a ďalšie diely ma ani nenapadlo kupovať

Pochopila som, že je to len biznis zámer autorov, predražený kvalitným kriedovým papierom, ktorý bol jedinou hodnotou týchto kníh.

Prečo to nemôže fungovať

Filozofia Zákona príťažlivosti vytvára ešte väčšiu túžbu, v podvedomí presviedča človeka, čo všetko nemá a má to chcieť. Túžba vytvára očakávania a tie zas zbytočné sklamania. Odtiaľ naozaj nie je ďaleko k depresiám či chorobám.

Keď sa snažíte uspokojiť nejaké želanie alebo túžbu, na jednej strane mince nachádzate falošné naplnenie ako šťastie a na druhej strane tej istej mince sklamanie, frustráciu a utrpenie bez ohľadu na to, čo je zámerom vašej túžby (vzťah, financie, rôzne veci atď.)

Krása života spočíva v jeho jednoduchosti. Je to možno čudné, ale ak svoj život urobíte jednoduchším, bude plnší a bohatší. Život je plný zdanlivých protikladov, ale v skutočnosti je veľmi harmonický taký, aký je.

Ego ako záškodník

Pokrok dosiahnete, ak si uvedomíte, že nemáte veci pod kontrolou, že všetko okolo vás je dokonalé. Ak je život dokonalý, nie je dôvod, prečo by ste ho mali nejakým spôsobom riadiť a korigovať. Iba ego sa snaží likvidovať harmóniu. Chce, aby všetko fungovalo tak, aby sa samo cítilo v bezpečí. Ale želania ega nebudú nikdy naplnené a preto prijať cestu ega znamená rozbíjať všetko na kúsky. Veľkým chcením však dostanete kúsok šťastia, kúsok smútku, kúsok eufórie, kúsok úzkosti a strachu.

Nikdy nemôžete dostať kúsok mieru ani pokoja. Prečo? Nemôžete dostať niečo, čo už máte. Mier a pokoj nemožno rozbíjať na kúsky. To len myseľ neustále pozerá na kúsky, mier a pokoj si nenašli k vám cestu a neprenikli do vášho myslenia. Svet oslabila zákerná povaha chaotického myslenia.

Človek je denne egom mylne presviedčaný, že ak bude mať peniaze a zabezpečeného partnera, bude šťastný a spokojný. V klamnej snahe získavania stráca pokoj a hrá na ihrisku neustále sa meniacej mysle. Myseľ je totiž extrémne nepokojná, potrebuje neustále vzruchy a to človeka vlastne ničí, oberá o to podstatné a potrebné. Disharmonické myslenie nevyhnutne odráža disharmonické činy.

Skutočnou hodnotou je najskôr spoznať svoje Ja a následne nechať veciam voľný priebeh. Je naozajstným umením oslobodiť sa od potreby ega stále niečo ovládať a ako odmenu dostávať rôzne veci. Nikdy nič nedosiahnete, ak veciam priradíte vyššiu hodnotu, ako svojmu Ja.

Posun vo vnímaní

Nikdy nezabúdajte na svoje Ja a uvedomujte si čisté uvedomenie. Pozorujte seba, svoje myšlienky, reakcie a pocity. Je jedno, čo robíte. Napríklad ste na prechádzke. Aj tu vnímajte seba, svoje kráčajúce telo, ku ktorému všetko prichádza – stromy, ľudia, budovy. Začnete sa hneď cítiť uvoľnene a menej stresovane.

Je to iba posun vo vnímaní, ale znamená veľký rozdiel v tom, ako sa cítite a správate. Takto je svet tvorený bez vášho prispenia. Ste len svedkami tvorenia, ktoré sa pred vami odvíja. Nič viac nie je potrebné.

Ak potrebujete niečo konkrétne, uvedomte si čo chcete, urobte to bezstarostne, bez všetkých pochybností, čo sa vám to podarí alebo nie a pustite to. Vytvorte jednoduchú, prostú myšlienku o tom, čo si želáte a nechajte ju ísť. Nech si ju zoberie čisté uvedomenie, nech sa o ňu stará a potom vám ju vráti v dokonalej podobe. Vstúpte do svojho srdca a uvedomujte si svoje Ja.

Čoskoro sa vzdáte myšlienok chcenia, neustálych potrieb čohosi a práve v tom okamihu získate všetko, čo ste si naozaj želali. Budete šťastní, pokojní, celiství, odrážajúci dokonalý súlad vo svete, preto k vám bude všetko potrebné prichádzať.