Šamanské Mexiko

Hoci je cestovanie stále dosť obmedzené, Mexiko je krajina, ktoré tomuto trendu nepodľahla a otvorila sa turistom. Preto moje rozhodnutie vycestovať v závere roka do Mexika bolo rýchle a jasné.

So šamanmi som sa stretla hneď na druhý deň po prílete v metropole hlavného mesta Mexiko City. Atmosféra tohto miesta bola pre mňa úchvatná.

Pôvod mexického liečiteľstva

Mexické ľudové liečenie spája mayské, aztécke a španielske katolícke tradície. Ľudoví liečitelia (curanderos) veria, že ich liečiteľské schopnosti sú duchovným povolaním. Používajú rôzne liečebné postupy a ich znalosti sa odovzdávajú generáciami rodín. Mexiko je silne katolícke, napriek tomu si liečiteľov ctia a neopovrhujú nimi. V súčasnosti sú curanderos skôr nižšie vrstvy, či už kvôli vidieku a nedostatočnému prístupu k modernej medicíne alebo pre nízku cenu, ktorú si účtuje väčšina šamanov. Mnohí namiesto hotovosti berú naturálie.

Curanderismo sa vyvinulo zo širokého spektra presvedčení a praktík. Mayské, aztécke a katolícke presvedčenia sú silnými vplyvmi, no nie jedinými. Veľký vplyv má aj kubánska santería, islamská medicína a grécka humorálna teória. V curanderismo je obrovská rozmanitosť, liečitelia volia rôzne postupy.

Liečenie tela

Curanderizmus sa delí na fyzické a duševné varianty, v praxi liečitelia zdôrazňujú súvislosti medzi telom, mysľou a duchom. Súčasné curanderismo vo veľkej miere využíva bylinky na liečbu fyzických chorôb. Rastliny sa používajú samostatne či zmiešané. Prím vedie cesnak, cibuľa a aloe vera. Výnimkou nie sú živočíšne lieky vrátane hadieho oleja, ten sa získava z tuku hadích koží, liek z ropuchy bufo (obsahuje silné psychedelikum).

Liečenie ducha

Iné rituály sú určené na liečbu duchovnej, psychickej úrovne. Isté stavy a kliatby vyžadujú špecifické liečby. Zlé oko (uhranutie) je kliatba zlomyseľného pohľadu a postihuje najmä bábätká. Susto znamená strach či stratu ducha, je stav s príznakmi ako nervozita, nespavosť a depresia.

Curanderos veria, že oba stavy možno vyliečiť duchovnou očistou, praxou s predhispánskymi koreňmi, tá zahŕňa modlitby katolíckym svätým. Obrad zvyčajne robia s vetvičkami pirulu (ružové korenie). Šaman odetý vo zvieracej koži klientovi očistí hlavu, trup a končatiny pirulom, aby zmietol negatíva. Sústredí sa na auru, z nej vytrháva patologické energetické štruktúry, popri tom vydáva zvieracie zvuky. Pri silnom znečistení naznačuje zvracanie. Rituál je ukončený modlitbami a striekaním éterických olejov na pacienta.

Šamani v hlavnom meste

Spolucestujúca sa na moje odporúčanie dala očistiť šamanovi, ktorého som jej vybrala (bolo ich k dispozícii viac). Šaman nevedel anglicky, no pochopil, že sa pýtam na bylinu, ktorou čistil, bol to pirul. S tým slovom mi nepomohol ani prekladač, až po dlhšom hľadaní som zistila, že sa jedná o vetvičky pre nich posvätného stromu ružového korenia. Šaman nevedel, že moja známa pred pol rokom absolvovala operáciu kolena. Všimla som si, že najviac negatív jej odoberal práve z oblastí kolien, ale aj z hlavy a krčnej chrbtice. Popri tom vydával zvieracie zvuky a celé čistenie bytostne prežíval. Vedľa mal na koberci vytvorený oltár z rôznych predmetov. Všetko okolo neho bolo fascinujúce, šamanizmu sa venujem viac rokov, robím aj účinné šamanské regresné terapie, no vidieť to naturálne na živo je nezabudnuteľné. Známa potvrdila, že sa jej čistením výrazne uľavilo.

Okrem čistiacich liečebných rituálov v tom čase prebiehali šamanské rozlúčky so starým rokom, šamani sa čistili navzájom, aby nový rok privítali energeticky čistí a zbavení starých záťaží. Všetko sa nieslo v atmosfére slnka, bubnov, kadidiel a rytmických domorodých tancov.

Mexický očistný wellnes Temazcal

Temazcal je medzi domácimi populárny, no pre turistov pomerne neznámy. Je dokonalý spôsob tradičného liečenia. Tu človek vypotí stres vo vykúrenom kamennom dome. Temazcal spája staré praktiky, očistu a meditáciu.

Šaman je odetý v slávnostnom odeve zdobenom farebným perím a vydymuje priestor a ľudí v ňom kadidlom (šalvia, kopál). Cez dvere je prehodená hrubá deka a blokuje svetlo. Obrady môžu trvať pár hodín, nie sú vhodné pre ľudí s klaustrofóbiu alebo sa boja tmy. V strede je jama s horúcimi skalami. Šaman leje vodu napustenú bylinkami, lupeňmi kvetov a esenciálnych olejov na skaly, ktoré syčia v tme. Dym z kopálu napĺňa malé kamenné iglu, šaman bubnuje a spieva pár minút v 4 kolách.

Rituály Temazcal očistia telo od toxínov, čo potvrdzuje aj veda. Istá štúdia zistila, že časté saunovanie pomohlo znížiť hladiny ortuti u ľudí trpiacich jej otravou. Parný rituál zmierni príznaky prechladnutia, príznaky depresie, nespavosti, stratu chuti do jedla a úzkosť. Terapia zvyšuje krvný obeh a dodáva životne dôležité hormóny do oblastí tela, ktoré ich najviac potrebujú na zotavenie. Temazcal je účinný pri chronickej únave, bolestiach a poruchách spánku. Lieči artritídu, stimuluje uvoľňovanie endorfínov a adrenalínu. Teplo podporuje produkciu neurotrofického faktora, ktorý podporuje rast nových mozgových buniek, zvyšuje produkciu hormónu pozornosti, znižuje riziko demencie a Alzheimera. Môže znížiť úroveň úzkosti i hladinu kortizolu a tým uvoľniť a omladiť telo. Z temezcalu človek vyjde ako znovuzrodený.

Lebka ako darček

Aztékovia prišli v 12-13. stor. do Mexika zo severu k ostrovu na jazere Texcoco a uvideli orla sediaceho na kaktuse požierajúceho hada. Výjav bol naplnením proroctva, ktoré hovorilo, že nájdu nový domov na takomto mieste. Aztékovia tam postavili mesto Tenochtitlán. Toto legendárne zjavenie je dnes zobrazené i na mexickej vlajke. Obrábali kukuričné polia a ovocné záhrady. Rozšírili nadvládu nad ostatnými kmeňmi v oblasti, prevzali jazyk, náboženské zvyky a za 2 storočia vybudovali mohutnú ríšu. Porazené národy im museli odvádzať drahé kovy, šperky, ozdobné pierka, kakao, gumu, ale i nešťastníkov na ľudské obety. Väčšina stredoamerických kmeňov vykonávala ľudské obety. Verili, že zaženú biedu tým, že napoja svojich bohov ľudskou krvou. Túto tradíciu dotiahli až do krajnosti. Odhaduje sa, že ročne obetovali až 20 000 ľudských životov. Obrad robili kňazi na oltároch, na vrchole stupňovitých pyramíd. Obeť najprv zabili nožom s ostrou čepeľou z obsidiánu. Potom z nej vybrali srdce a vyžmýkali ho z krvi. Aby získali dostatočný počet obetí, často bojovali. Bojovníci, čo zajali najviac zajatcov, boli odmenení a povýšení na rytierov. Ich ríša bola zničená v čase najväčšej slávy a moci španielskym dobyvateľom H. Cortézom. Legenda hovorí, že zajatý aztécky cisár Montezuma II. obetoval vlastné dieťa len preto, aby mohol nosiť jeho kožu.

Zrejme preto, že Aztékovia obetovali obrovské počty ľudí, ktorých pozostatky boli takmer všade, lebka nie je pre nich ničím strašidelným a v Mexiku ich nájdete v ponuke všade, sú pomaľované rôznymi farbami a vzormi. Obchody s oblečením ponúkajú odevy s motívom lebky úplne bežne.

Návrat domov

Nezabudnem na taxikára, ktorý ma viezol na letisko, zrejme som ho dostala darom. Všimol si, že nie som bežná turistka, údajne mu to povedali moje oči. Dali sme sa do reči a prezradil, že taxikára musí robiť, aby uživil rodinu, no jeho matka i babka sú liečiteľky a zasvätili ho do šamanizmu. Spomenul mi aj jeden strom, ktorého vetvičku keď chytí do ruky zlý človek, plný negatív tak konárik rýchlo sčernie. Pri dobroprajnom, pozitívnom človeku sa farba dreva nemení.

Po svete cestujem za poznaním ale aj preto, aby som si dokonale očistila energetiku a zachovala si dobré zdravie. K tomu pomáha dlhé chodenie v mori po kolená. Vtedy je človek uzemnený a patológie z aury odchádzajú rýchlo. Samotné plávanie až tak neočistí, človek nie je vtedy uzemnený, plávanie však prospeje zdravotne každému.