Rýchly test zdravia

Podľa skúseností lekárov sa zdravotné riziká v súvislosti so starnutím zvyšujú, pretože náš imunitný systém oslabuje, zvlášť po veku 60 rokov. Odporúča sa každé 2 roky absolvovať preventívnu prehliadku. Avšak pomocou niekoľkých testov si sami môžete preveriť svoj zdravotný stav.

Vyskúšajte 5 rýchlych testov, ktoré prezradia, či je vaše telo v poriadku, potom zvážte návštevu lekára.

1: Pevne stlačte konce nechtov

Palcom a ukazovákom pravej ruky stlačte hornú časť prstov svojej ľavej ruky v oblasti okrajov nechtov zboku. Začnite palcom a tlačte 3 – 5 sekúnd. To isté urobte so všetkými prstami ľavej ruky.

Po uvoľnení tlaku by sa mala krv do prstov do 2 sekúnd vrátiť. Ak sa tak stane, signalizuje to, že vaše telo má dobrý prietok krvi. Pokiaľ pri teste pocítite bolesť, môže to signalizovať zdravotný problém, pretože prsty sú úzko prepojené s vnútornými orgánmi tela. Podľa odborníkov sú prsty prepojené s orgánmi takto:

Palec: pľúca, Ukazovák: hrubé črevo, Prostredník: srdce, Prstenník: srdce, Malíček: tenké črevo (tu sa tvorí vyše 60% imunity)

2: Zovrite ruku v päsť

Pri tomto teste zovrite ruku v päsť a držte ju v rovnakej polohe. Po 30 sekundách päsť otvorte a všimnete si, že vám zbelela dlaň. Ak potom, čo uvoľníte ruku, sa krv vracia rýchlo späť, znamená to, že vaše krvné cievy fungujú dobre a ste zdraví. Ak to však chvíľu potrvá, než sa do dlane opäť vráti obvyklá farba, môže to byť známkou arteriosklerózy.

3: Natiahnite sval zadku

Pohodlne si ľahnite s tvárou obrátenou k podlahe. Obe ruky nechajte voľne ležať natiahnuté pozdĺž tela. Ľavú nohu udržujte rovno a pravú nohu pomaly zdvihnite. Potom ohnite pravú nohu v kolene a v tejto pozícii vydržte 30 sekúnd. Ak to urobíte úspešne, vaše telo je zdravé. Ale ak bol test pre vás bolestivý, môžete mať problém s vaším najväčším svalom (gluteus maximus).

4: Zdvihnite nohy na 30 sekúnd

Ľahnite si na brucho. Obe ruky nechajte ležať vystreté pozdĺž tela. Zdvihnite obe nohy hore asi v 45°uhle pritom udržujte svoje telo v pokoji. V tejto polohe vydržte 30 sekúnd Pokiaľ tento cvik dokážete vykonať bez pohybu alebo chvenia končatín je to vynikajúce. V opačnom prípade to môže svedčiť o probléme s bruchom, prípadne s dolnou časťou chrbtice.

5: Zdvihnite hornú časť tela

Pohodlne si ľahnite na brucho. Oprite sa o prsty na nohách. Zdvihnite mierne hore iba hornú časť tela, vrátane rúk asi v 30°uhle. V tejto pozícii vydržte po dobu 30 sekúnd. Pokiaľ tento cvik úspešne zvládnete, vaše telo je zdravé. Ak cítite bolesť, môžete mať problém s chrbticou.

Záver

Upozorňujeme, že tieto testy nie sú alternatívou k skutočnej preventívnej prehliadke u praktického lekára, ale iba rýchlu samokontrolou, ktorú môžete urobiť doma. Ak máte pri týchto 5 testoch akékoľvek nežiaduce príznaky či bolesti, neváhajte sa poradiť so svojim lekárom.