Ročný program zdravia

Hoci je ľudský organizmus neobyčajne odolný, súčasný trend v spoločnosti ovplyvnil životný cyklus človeka natoľko, že sa doba života značne skrátila. Život nám skracuje emocionálna labilita, nesprávne stravovanie, zlozvyky a zanesenie organizmu škodlivými látkami.

Ak tieto faktory odstránime a dovolíme životnej sile pôsobiť na svoj organizmus, budeme odmenení zdravím a omladnutím.

Zaujímavé zvláštnosti prináša očista počas jednotlivých mesiacov roka, v januári očisťujeme pankreas, vo februári močový mechúr, v marci žalúdok, v apríli hrubé črevo, v máji tenké črevo, v júni chrbticu a kĺby v júli obličky, v auguste slezinu, v septembri pečeň, v októbri spojivové tkanivá a lymfu, v novembri pľúca a v decembri srdce a cievy.

Nezanedbateľný je aj denný rytmus, ak jednáme v súlade s ním, zvyšujeme účinnosť očistných procedúr. Napr. očista hrubého čreva je najúčinnejšia v nedeľu v čase od 6.oo – 8.oo hod. Pre obličky platí streda čas 18.oo – 19.oo hod., pečeň a žlčník vo štvrtok v čase od 01.oo – 03.oo hod.

Lunárny cyklus ovplyvňuje všetky očistné a ozdravné procedúry. Sú dni i celé obdobia, kedy sa organizmus očisťuje sám a sú časové úseky, kedy sa očista nemá prevádzať vôbec, aby si človek neublížil. Naše telo obsahuje vodu a preto je ovplyvňované prílivom a odlivom. Keď sa zosilňuje gravitačná sila Mesiaca, telo vodu stráca, je ľahšie a rozširuje sa, čo priaznivo pôsobí na všetky očistné procesy. Keď silnejšie pôsobí gravitácia Zeme, telo je ťažšie, sťahuje sa a tkanivá sa zbavujú škodlivých látok veľmi ťažko.

Pre celkové očistné procedúry vyhovujú druhá a štvrtá fáza lunárneho cyklu, každá z nich trvá približne 7 dní. V prvej a tretej fáze je vhodné prevádzať zmäkčovanie, telo bude dobre vstrebávať vodu a oleje.

Najpriaznivejšie dni lunárneho cyklu pre lokálne očistné procedúry sú nasledujúce:

1. Počas I. Lunárnej fazy v jej prvej tretine sa aktivuje tvár, mozog, horná čeľusť a oči. V druhej tretine krk, šija, Eustachova trubica a krčné stavce. V poslednej tretine ramená a ruky po lakte, pľúca a nervová sústava.

2. Počas II. Lunárnej fázy v jej prvej tretine je aktívna oblasť nad bruchom, hrudník, brucho a lakťové kĺby. V druhej tretine srdce, žlčník, pečeň, hrudný kôš a hrudná chrbtica. V poslednej tretine orgány dutiny brušnej spojené s trávením – žalúdok, tenké a hrubé črevo.

3. Počas III. Lunárnej fázy v jej prvej tretine sú aktívne obličky, oblasť obličiek a bedier. V druhej tretine pohlavné orgány, prostata, močový mechúr a konečník. V poslednej tretine zadok, stehenné kosti a kostrč.

4. Počas IV. Lunárnej fázy v jej prvej tretine sú aktívne kolená, celá kostra, koža a zažívací trakt. V druhej tretine členky, zápästia, dolné končatiny a zrak. V poslednej tretine chodidlá, pankreas a peristaltika zažívacieho traktu.

Ako na to?

Každý mesiac v roku nám dáva možnosť sústrediť sa na konkrétny orgán a venovať mu zvláštnu pozornosť. Tvrdím, že asketický život nemá zmysel a vyhradiť si pár dní v mesiaci tomu-ktorému orgánu s tým, že skombinujeme príslušnú lunárnu fázu a vyhradený deň v týždni nie je tak náročné vzhľadom na skvelý výsledok v podobe zdravia.

December – očista krvi a ciev

V krvi cirkuluje množstvo škodlivých produktov metabolizmu – močovina, kreatinín, bilirubín atď. Pri chorobe sa množstvo toxínov zvyšuje, čo sa prejaví zhoršením zdravotného stavu.

Choroba musí byť liečená ale pravidelná očista krvi nie je zbytočná.

Očista krvi začína 3-dňovou diétou zo štiav, používajú sa čerstvo odšťavené ovocné či zeleninové šťavy červenej farby – višňová, vínna, repná, ostružinová, mrkvová, z červenej kapusty, z granátového jablka a z kľukvy. Môžeme užívať niekoľko druhov štiav denne, no najvhodnejšou je zmes mrkvovej a repnej šťavy. 1 – 1,5 l šťavy rozdelíme na 5 dávok počas dňa a v prestávkach vypijeme pohár vody.

Červená farba má zvláštny význam, vďaka svojej energetickej frekvencii rezonuje s rovnakou charakteristikou rezonancie krvi, čo stimuluje krvotvorbu. Ovocné a zeleninové šťavy sú nasýtené biologicky aktívnymi látkami a posúvajú telo chronicky chorého človeka na úroveň normálneho fungovania.

Aby sa žily nerozširovali, je potrebné posilňovať ich steny vitamínom C, ktorý obsahuje dužina čerstvého ovocia, podobnú službu nám urobí cibuľa a cesnak, ktoré zabraňujú tvorbe škodlivých látok, posilňujú zrážanlivosť krvi, zvyšujú jej kvapalnosť a bránia rozširovaniu žíl. Medzi ďalšie potraviny, ktoré obsahujú látky prospešné pre krv patrí med, jablkový ocot, uhorky, špenát, repa, mrkva, banány, hrozienka, kapusta, karfiol, citrusy a paradajky. Hojnosť prírodnej aktívnej vody v šťavách umožňuje vyviesť z krvi rýchlo rozpustené škodliviny. Je dôležité pripomenúť, že všetky prostriedky, ktoré čistia krv, zároveň čistia i lymfu.

Recept ľudových liečiteľov

2 poháre medu, 1 pohár rozdrveného semena kôpru, 2 polievkové lyžice koreňa kozlíka zalejeme 2 l prudko vriacou vodou, necháme 1 deň vylúhovať v termoske. Precedíme a užívame mesiac po 1 polievkovej lyžici 30 minút pred jedlom.

Grapefruitová šťava

Podnecuje chuť do jedla, zlepšuje trávenie. Má celkovo posilňujúci a tonizujúci účinok pri infekčných ochoreniach a po operáciách. Odporúča sa pri narušenom procese trávenia, má antisklerotické účinky, prospeje po fyzickom a duševnom vyčerpaní, pri slabej peristaltike, hypertonickej nemoci a nespavosti. Užíva sa po ¼ pohára s 1 polievkovou lyžicou medu pol hodinu pred jedlom. Pri nespavosti ½ pohára šťavy na noc.

Pľúcnik lekársky

Obsahuje značné množstvo karoténu a vitamínu C, ďalej rutín, slizové látky, triesloviny s vysokým obsahom polyfenolov a stopových prvkov, hlavne mangán, draslík, vápnik a meď. Má protizápalové, sťahujúce, zmäkčujúce, močopudné, krv povzbudzujúce a rany hojace účinky. Mangán ovplyvňuje proces krvotvorby, stimuluje rast, aktivuje absorbovanie vitamínu B a reguluje činnosť niektorých žliaz z vnútornou sekréciou.

Čaj na obnovu síl po ťažkej chorobe a na doplnenie organizmu vitamínmi v zimnom a jarnom období: 2 čajové lyžičky vňate pľúcnika zaliať v pohári vriacou vodou a nechať vylúhovať 10 minút, potom precediť. Čaj sa pije 3x denne po 1 pohári osladený medom.

Pridaj komentár