Rituály letného slnovratu

V keltskej mytológii sa letný slnovrat spája s dubovým a cezmínovým kráľom, ktorí bojujú o nadvládu počas celého roka. Letu vládne dubový kráľ, symbolizuje rast, vitalitu a hojnosť leta. Cezmínový kráľ, jeho náprotivok sa dostane k moci počas zimného slnovratu a značí zmenu ročných období. Tento mýtický cyklus odráža večný tanec svetla a tmy, rast a úpadok, ktorý formuje svet okolo nás.

Každý Slnovrat (zimný i letný) je mocným magickým 3-dňovým obdobím. Rituály letného slnovratu zbierajú oheň alebo slnečnú energiu, aby človeka preniesli cez tmavé jesenné a zimné dni. Tradične sa zapaľovali vatry a tancovalo sa. Okolo domov a polí sa nosili horiace pochodne, aby ich chránili a žehnali im. Popol zo svätojánskej vatry sa rozhadzoval na polia na zabezpečenie dobrej úrody.

Mágia slnovratu

Na oslavu svojej hojnosti si vyzdobte domov letnými kvetmi. Byliny a kvety natrhané počas slnovratu majú silnejšie liečivé schopnosti, ako nazbierané inokedy, energie ohňa, ktoré ničia nečistoty, sú na vrchole.

Silným rituálom je zber bazových kvetov za úsvitu 21. 6. Uvarte si čaj z kvetov a pridajte ho do kúpeľa, pomôže liečiť duchovné a emočné problémy. Kvetinový kúpeľ tiež prečistí a ochráni pred negatívnymi energiami.

Vysušte niektoré kvety a zaveste ich v malom vrecúšku blízko hlavných dverí, aby ste ochránili domov pred akýmikoľvek nevítanými silami. Môžete ich pridať do vonných zmesí na prečistenie a ochranu domova. Bazový kvet je silný lámač kúziel.

Letný slnovrat je najväčším a najkúzelnejším dňom celého roka. Očarujúce energie sa považujú za mimoriadne silné pre rôzne magické aktivity, tento deň podporuje takmer všetky duchovné snahy.

Existujú tisíce zvykov, ktoré pochádzajú z ľudovej mágie. Hovorí sa, že počas leta (20.–21. 6.) víly dávajú šťastie ľuďom rešpektujúcim prírodu a staré spôsoby.

Ako vidieť vílu v svätojánskej noci

Zamerajte zrak na miesto pod veľkým stromom (kde zvyčajne prebývajú víly a škriatkovia). Vyberte strom, ktorý zodpovedá mágii rozprávok. Zostaňte tam trpezlivo a potichu s napoly otvorenými očami.

Vylepšená bylinná mágia

Všetky bylinky nazbierané počas letného slnovratu majú extra magické a liečivé schopnosti. Choďte von a zbierajte akúkoľvek bylinku, ak neviete, čo si vybrať, použite intuíciu. Môžete zbierať ľubovník bodkovaný, ktorý sa spája s najkúzelnejšími vlastnosťami letného slnovratu. Hovorí sa, že nosením ľubovníka sa dokonca vyhnete tomu, aby vás zasiahol blesk. Usušte bylinky a bezpečne ich spáľte na drevenom uhlí a dávajte otázky.

Magický kúpeľ

Jednou z najsilnejších magických a ľahkých aktivít je rituálny kúpeľ. V predvečer letného slnovratu si pripravte silnú harmančekovú infúziu. Miešajte iba v smere hodinových ručičiek, najlepšie drevenou lyžicou. Čarodejnice si týmto nálevom umývali vlasy a tvár. Harmanček je bylina ríše bohov, priamo usmerňuje energie Slnka, láme z vás kliatby, pozýva lásku, krásu, veľa šťastia a silné magické sily.

Kým Slnko vychádza a jeho zlaté lúče osvetľujú prírodu, ponorte sa do mora, rieky alebo jazera (niekde, kde viete, že je to bezpečné) a povedzte: „Za všetku špinu a hrôzu ktorú žijem, moja svetlá budúcnosť je teraz navrhnutá“. Vedome sa osloboďte od všetkého, čo vás brzdí a sledujte svoju jasnú novú budúcnosť presiaknutú šťastím a duchovnou pomocou.

Girlanda splnených prianí

Počas svätojánskej noci mladí chlapci a dievčatá robia girlandy s kvetmi a bylinkami, kvitnúcimi v prírode. Potom ho hodia do jazera či rieky a kričia svoje želanie. Ak girlanda odpláva alebo sa utopí, je to signál, že želanie je prijaté a práve sa začalo plniť.  Ak sa girlanda vráti, čas ešte nenastal.

Zlí duchovia

Múdri ľudia zbierali počas svätojánskej noci bodliaky a potom ich dávali zvonku na rám dverí. Bolo to mocné kúzlo, ktoré udržalo zlých duchov ďaleko od ich majetku.

Skákanie cez oheň

Najdôležitejším znakom oslavy letného slnovratu je preskakovanie ohňa počas svätojánskej noci, ktoré človeka zbaví všetkého zbytočného. Letný slnovrat je spojený s elementom ohňa, ktorý má konštruktívne aj deštruktívne vlastnosti. Skákanie cez plamene je prastarý rituál, ktorý bol zaujímavo pokresťančený. Ale preskakovanie ohňa len tak nepomôže zbaviť sa zlého. Páry preskakujú posvätný oheň a držia sa za ruky, aby ich magická energia plameňov spojila v láske a šťastí.

Mágia ľubovníka bodkovaného

Ľubovník bodkovaný zodpovedá ohňu a slnku, jednou jeho najzaujímavejšou  magickou vlastnosťou je sila nad živlom ohňa. Ľubovník bodkovaný sa používa na kúzla ochrany pred bleskom. Kto nosí ľubovník bodkovaný, je vraj chránený hromami. Spálením ľubovníka bodkovaného počas letného slnovratu dym údajne chráni dom pred ohňom a negatívnou mágiou ohňa. Sušený ľubovník bodkovaný ochráni príbytok pred zlou mágiou, ohňom a duchmi, pred nehodami, psychickými útokmi, na ochranu pred magickými útokmi (ale sám o sebe nestačí), nosí sa pre šťastie, pri kúzlach prianí. V starých grimoároch sa uvádza, že najvhodnejšia a kvalitná svätojánska bylina je tá, ktorá má čierne stigmy (malé čierne bodky), ktoré sa objavujú na listoch a kvetoch byliny.

Slnovrat je tradične časom na vykonávanie rituálov okolo svätých studní, kolies alebo posvätných tokov. Rovnako dobre poslúži aj jednoduché kúzlo s bylinkami. Vyskúšajte kúzlo, ktorého cieľom je podporiť revitalizáciu, liečenie a posilnenie. Vytvorte si vrecúško zo žltého materiálu a naplňte ho palinou a bobkovým listom. Zviažte ho červenou niťou a vložte pod vankúš. Žltá symbolizuje silu slnka a červená znamená oheň a tvorivú energiu. Bobkové listy tiež predstavujú slnko a palina je bylina, ktorá tradične nabáda k vizionárskym odhaleniam.