Retrográdny Saturn (29.6.-15.11.) Starostlivosť a zodpovednosť

Retrográdny Saturn je časom úvah o zodpovednosti a obmedzeniach, má pozitívnu energiu vďaka priaznivému aspektu Mesiaca. Podporuje starostlivosť, trpezlivosť a zodpovednosť v osobnom a domácom živote.

Význam

Saturn je Pán karmy. Retrográdny pohyb je čas jej riešenia. Preto je retrográdny Saturn dvojitou dávkou karmy. Karma je forma veľmi skutočnej energie. Ak ste boli v minulosti zlí, príde poučná udalosť. Ak ste boli dobrí, dôjde k udalosti, ktorá vás za dobro odmení. Karma Saturna má súvis ako zodpovední ste boli v minulosti.

Špecifické problémy týkajúce sa povinností, zodpovedností, závislých osôb či kariéry môžu spôsobiť obmedzenia, prekážky, úzkosť, pocit viny a strach. Zdôraznený problém je tak dôležitý, že potrebuje dodatočný čas na sumarizáciu a uistenie, že je všetko v poriadku, než budete pokračovať. Prídu skúšky, aby ste sa uistili, že ste pripravení prevziať dodatočnú zodpovednosť. Lekcie, ktoré sa naučíte, môžu byť náročné, ale sú cenné.

No môže sa stať, že negatívne správanie Saturna (smútok, plachosť) sa vymkne spod kontroly. Udalosti vás prinútia rozpoznať a priznať si problém. Veci sa môžu tak vymknúť spod kontroly, že musí prísť zásah či drastická udalosť, ktorá vás otrasie z depresie či izolácie. Vyrovnajte sa s konkrétnymi problémami a odhodlane napredujte.  .

Pozitívny vplyv Mesiaca podporí stabilitu a bezpečnosť v osobnom a domácom živote. Pomáha rozvíjať sebadôveru, praktickosť a vytrvalosť. Emočná húževnatosť vás pripraví zvládnuť zložité a náročné problémy s emočnou zrelosťou, sebadisciplínou, starostlivosťou a trpezlivosťou. V čase krízy buďte zodpovední a spoľahliví. Dôverujte zdravému rozumu, intuícii a dobrej pamäti.

Pokiaľ ide o retrográdne témy Saturnu, pomáha intuitívne rozpoznať obavy, vinu a náročné správanie, ktoré je potrebné riešiť. Môžete sa emočne hlbšie spojiť s inými, aby ste vyriešili problémy vo vzťahoch. Aspekt je prospešný pri riešení rodinných, manželských problémov a otázok spoločnej zodpovednosti (deti a nehnuteľnosti).

Zrejme sa budete cítiť viac chránení, lojálni, hrdí a rešpektujúci partnera, rodinu, predkov, tradície, komunitu aj národ. Retrográdny Saturn v konečnom dôsledku znamená starostlivosť a zodpovednosť za každého v núdzi.

Prehodnoťte ciele

Retrográdny Saturn vyvoláva obdobie reflexie o dlhodobých cieľoch a ambíciách, čo podporuje prehodnotenie súčasných plánov a stratégií. Tvrdo poukazuje na oblasti, v ktorých boli povinnosti zanedbávané, a vyzýva prevziať zodpovednosť, urobiť  potrebné úpravy. Problémy vo vzťahoch môžu vyplávať na povrch a vyžadujú  trpezlivosť a odhodlanie vyriešiť dlhodobé problémy a posilniť väzby. Pracovný život a autority môžu byť zdrojom napätia, čo vedie k prehodnoteniu kariérnych ciest a mocenských pozícií. Je to i čas osobného rastu, podporuje väčšiu sebadisciplínu a štruktúrovanejší prístup k prekonávaniu prekážok. Očakávajte prekážky a  oneskorenia v projektoch, dôkladne skúmajte pevný základ prv, ako sa pohnete vpred.

Horoskop retrogrády Saturnu

 • Baran: ste menej impulzívny. Znížená energia a poriadna dávka nespokojnosti budú hojné. Musíte si zachovať chladnú hlavu.
 • Býk: pokojný a pomalý Saturn vás ešte viac spomalí. Budete pokojne pokračovať vo svojom tempe a čo najmenej riskovať.
 • Blíženci: môžu očakávať väčšiu vážnosť a hĺbku. S menej povrchným správaním  ste schopní vložiť do rozhovorov nádych vynaliezavosti.
 • Rak: v tomto období máte problém udržať kontrolu nad emóciami. Úzkostliví a impulzívni môžu zaútočiť na prvú osobu, ktorá ich predbehne.
 • Lev: obdobie je pre vás pozitívne, asi 10x vám zvýši organizačné schopnosti  a posilní sebavedomie tak, že dostanete všetko, čo chcete. Neberte sa príliš vážne.
 • Panna: v tomto období sa umocňuje posadnutosť detailmi a strnulosťou. Meškanie a nesplnené záväzky vás môžu uvrhnúť do hlbokej nervozity.
 • Váhy: Emocionálna rovnováha môže byť narušená, ak retrográdny Saturn bráni v láske a priateľstve.
 • Škorpión: oneskorenia a blokády vás občas privedú do úplného zúfalstva. Môžete reagovať impulzívne alebo riskovať. Trochu sebaovládania je viac než vítané.
 • Strelec: je vždy nadšený a optimistický, naplnený dobrou vôľou a odvahou prejsť cez túto fázu. Dolaďte detaily aktuálnych úloh, premýšľajte o nových projektoch.
 • Kozorožec: ste v nebezpečenstve, pretože neznesiete, ak veci nejdú tak, ako chcete. Zmeny a zablokovania pravdepodobne spôsobia veľké konflikty.
 • Vodnár: viete improvizovať a prispôsobiť sa i najťažším situáciám. Inými slovami, retrográdny Saturn rozvíja vašu tvorivosť viac ako nervozitu.
 • Ryby: máte veľa problémov so všetkým, čo narúša život. Prekážky retrográdneho Saturna vás odradia alebo vovedú do zúfalstva. Musíte urobiť krok späť.

Upozornenie:

Pod retrográdnym Saturnom môže človek  ľahko upadnúť do určitej melanchólie. Sústreďte sa na to podstatné, aby ste sa vyhli malým depresiám a smútku.

Čo by ste v tomto období nerobiť: Začínať stavebný projekt

Najlepšia vec, ktorú môžete urobiť počas tejto fázy,  je pokračovať v úlohe, ktorú ste prerušili a nájsť si čas pre seba, v tichom prostredí.