Rastlinky v službách lásky

Máj je jednoznačne mesiacom lásky a človek lásku nevyhnutne potrebuje. Mal by však vždy začať s láskou k sebe. Ak miluje sám seba, potom ho budú milovať aj iní a nielen v máji 

Šalvia muškátová je liečivá bylinka, obsahuje rastlinné hormóny, nie je však pre mnohých známa svojou čarovnou silou. Už starí Rimania poznali jej výnimočné účinky najmä na ženské pohlavné orgány. Už v tých časoch vojny prinášali veľké straty na životoch, preto Rimania dávali na námestia veľký sud červeného vína s extraktom šalvie muškátovej. Nútili ženy v plodnom veku piť víno zo suda a na noc nesmeli zatvárať dvere príbytku. Výsledkom bol veľký nárast pôrodnosti.

Svätá Hildegarda písala vo svojom herbári, že šalvia privádza krv do ženského podbruška a aktivuje vaječníky. Pôsobí ako afrodiziakum a napomáha plodnosti.  Hildegarda šalviu používala aj na liečenie strumy, cukrovky, nadmerného ochlpenia rúk a nôh a mnohé ďalšie choroby.

Rímske víno lásky

V litri červeného vína povarte 100g čerstvej šalvie. Variť ju musíte v emailovom hrnci, zakrytom pokrievkou, aby sa nevyparili éterické oleje. Potom pridajte 50g medu a nechajte 2 hodiny stáť. Nápoj neceďte, prelejte ho do sklenenej fľaše. Pite ho po 20 ml 3x denne medzi hlavnými jedlami.

Vemeník dvojlistý je takmer neznáma bylinka, zapísaná v červenej knihe. Kvitne v máji a júni, rastie v horských oblastiach. Korene 2-ročnej rastliny sa vykopú po odkvitnutí, umyjú sa a vložia na 3 minúty do vriacej vody. Potom sa sušia kým nezačnú byť na pol priesvitné. Takto získaná surovina sa volá koreň lásky – salep. V krajinách na východ od nás od nepamäti dávali otcovia dcéram náhrdelníky z vysušeného salepu. Priezračné korene nasali do seba vôňu ženského tela a potom boli podľa potreby pridané ženíchovi do jedla.

Salepový nápoj lásky

100g salepu, 100 ml vody, 1 l červeného vína, 100g medu. Koreň salepu jemne roztlčte a zalejte ho vodou na 30 minút. Zvarte víno a do speneného vína postupne pridávajte napučaný salep a miešajte kým nenadobudne štruktúru želé. Nakoniec pridajte med a pite podľa potreby.

Salep je výborným protizápalovým prostriedkom a sorbentom. Poťahuje žalúdok a nedovolí škodlivinám prichytiť sa na jeho stenách. Je vhodný pri žalúdočných vredoch, kolitídach, otravách a na celkové omladenie organizmu.

Ligurček je tiež magickou bylinkou lásky. Naši predkovia verili, že táto podivuhodná rastlinka dokáže vpustiť do príbytku šťastie a do sŕdc ich majiteľov lásku. Magické vlastnosti ligurčeka vedia k sebe totiž pripútať človeka. Devy si s jeho pomocou pripútavali svojich milých. Rituály sa robili v piatok, ktorý je dňom bohyne lásky, Venuše. V odvare z ligurčeka ženy kúpavali i malé deti, aby v dospelosti priťahovali pozornosť opačného pohlavia. V starom Rakúsko – Uhorsku dávali neveste pred svadobnou nocou vypiť nápoj s koreňom ligurčeka. Predtým však koreň bylinky musela nosiť 2 týždne v záňadrí.

Analýza lásky

Láska, zamilovanosť, náklonnosť, vášeň sú pojmy v ktorých je nutné sa vyznať, ak chcete pochopiť partnera a seba tak, aby sme si nevytvárali zbytočné problémy. Podiel fyzického pôžitku a plná duševná prázdnota či osamelosť vedú k degradácii človeka a jeho duchovnej chudobe. Čo všetko viete vyriešiť?

Zharmonizovať vzťah, prilákať pozornosť druhej osoby, založenie rodiny, zbavenie sa strachu, aby ste neprepásli pre svoje obavy a komplexy šťastie – po tom túži určite každý. Nezabúdajte, že slepé zbožňovanie vedie k roztržke a strate záujmu zo strany toho, koho dávate na piedestál. Len silná osobnosť môže pritiahnuť dôstojného partnera, inak prilákate zakomplexovaného človeka, ktorý bude neustále vyžadovať chválu a bude mať napoleonský komplex. V láske treba nielen brať, ale aj dávať, darovať nežnosti a teplo svojho srdca. Nezaoberajte sa otázkami, či vás miluje, či sa mu páčite, či vás nesklame, atď. Pochybnosti sú jed, ktorý strpčuje radosť, jed čo prekáža láske a znečisťuje ju.

Robiť chyby je prirodzené ako i náprava týchto chýb. Nemyslite si, že láska už bola a že v budúcnosti na vás už nič nečaká. Niekedy sa partneri nájdu aj keď majú 70 rokov a žijú šťastne. Tvrdenie, že na vás už nič nečaká je programovaním sa na samotu. Ak neviete zabudnúť na svojho bývalého partnera, ktorý vás opustil a myslíte si, že milujete len jeho a každého ďalšieho s ním porovnávate, to je strach z ďalších vzťahov, strach zažívať city v presvedčení, že prinesú len bolesť. Takto sa programujete na chudobný, nudný a šedivý život bez lásky.

Zákony lásky

Láska má svoje pravidlá, ktoré by sme mali rešpektovať.

* Pocit lásky k ľuďom a k svetu je najlepšou ochranou pred negatívnymi vplyvmi. Čím je človek čistejší, tým menej špiny sa na neho prilepí.

* Neopätovaná láska je deštruktívna. Nedovoľte nechať si ničiť svoju osobnosť a nedávajte druhému človeku dôvod, aby vás riadil.

* Dávajte a prijímajte lásku. Pamätajte, že aby ste mohli milovať iného človeka, musíte sa najskôr naučiť milovať samého seba.

* Lásku nejde praktizovať, praktizovať sa dá iba sex. Sex bez lásky je sprostý a primitívny.

* Bezpodmienečná láska je pravou cestou srdca. Len slobodný človek bez strachu a komplexov môže bezpodmienečne milovať.

* Láska je umením pre oboch partnerov. Ak počúvate seba, nezabúdajte sa vžiť do partnera.

* Optimizmus a radosť zo života sú nepremožiteľnou silou, kým skľúčenosť vás programuje na šedý a neúspešný život. Nepodliehajte tomu.

* Žiarlivosť a prílišné očakávania ničia vzťahy. Milujte človeka takého, akým je, alebo sa rozíďte. Zakážte si sebaobviňovanie.

* Počúvajte svoje vnútro a nie rozum – ten často rozhoduje na základe konvencií a obáv.

* Namiesto hlásania kvetnatých a domýšľavých fráz konajte.

* Nezabúdajte, že máte právo výberu a nikto vám nemôže vnútiť svoju vôľu.

Pridaj komentár