Prírodné bielenie zubov

Biela farba sa podvedome spája s čistotou a zdravím. Bielenie zubov je späté s modernými trendami súčasnosti, ktoré kladú dôraz na krásu, zdravie a úspech. Biele zuby vylepšujú osobný vzhľad a žiarivý úsmev zaujme okamžite 

Mnohí ľudia sú posadnutí bielymi zubami a každý rok míňajú množstvo peňazí za výrobky na bielenie zubov. To je len nepriame riešenie. Ako človek starne, zuby často tmavnú kvôli zmenám v minerálnej štruktúre zuba, sklovina je menej porézna a má nedostatok fosfátov. Zuby môžu byť zafarbené aj bakteriálnymi pigmentmi, potravinami a zeleninou bohatou na karotenoidy či xantonoidy. Niektoré antibakteriálne lieky tiež môžu spôsobiť škvrny na zuboch alebo zníženie kvality  skloviny. Dokonca aj požitie farebných tekutín, ako káva, čaj a červené víno, môže tiež neželane farbiť zuby.

Niektorí sa uchýlia k bieleniu zubov v krátkodobom horizonte doma pomocou solí, kriedy, aktívneho uhlia až po jedlú sódu či hydratovaný oxid kremičitý – všetky tieto látky bielia zuby. V skutočnosti ich však „bielia“ odstránením vrchnej vrstvy zuba a odhalením novej čistejšej vrstvy. To neznie až tak veľkolepo keď si v skutočnosti môžete odstrániť ochrannú sklovinu, ktorá obklopuje dentín každého zuba.

Ďalšie spôsoby (škodlivého) bielenia zubov

Ísť k zubárovi na bielenie tiež so sebou nesie riziko zvýšenej citlivosti zubov i  poškodenie ich koreňov.

Môžete si kúpiť bieliacu súpravu. Na dosiahnutie požadovaného výsledku sa v týchto výrobkoch všeobecne používa vysoká koncentrácia peroxidu karbamidu. Karbamid peroxid môže spôsobiť popáleniny na koži a ďasnách a druhotne po požití nechtiac poškodiť žalúdok. Bieliaca zubná pasta  je vlastne marketingový trik. Bielidlá v zubných pastách sú k ničomu, pretože sa opláchnu skôr, ako reálne niečo urobia. Ak je zubná pasta príliš abrazívna, môže opotrebovať vonkajšiu vrstvu skloviny na zube a odkryť žltkastý dentín pod ním.

Keď bielite príliš často, zuby ostanú citlivé a krehké. Dokonca môžu získať odtieň modrej či budiť dojem, že sú priesvitné. V extrémnych prípadoch musia mať ľudia svoje zuby nahradené, pretože sklovina sa od nadmerného bielenia stáva príliš tenkou. Opäť platí, že takéto bielenie zubov v skutočnosti stenčuje vrchnú vrstvu skloviny a odhaľuje belšiu vrstvu pod ňou. V konečnom dôsledku si nevybielite zuby, ale peňaženku.

Ajurvéda má riešenie

Mlganie alebo ťahanie oleja v ústach je starodávna ajurvédska tradícia, ktorá odstraňuje škvrny zo zubov a súčasne podporuje detoxikáciu organizmu. Čo sa týka bielenia zubov, ťahanie oleja v ústach dokáže až štyri veci súčasne:

Pomáha vytiahnuť toxíny z ďasien, ktoré môžu sfarbiť zuby, pomáha pri odstraňovaní hlienov, ktoré môžu prispieť k zafarbeniu okolo línie ďasien, pomáha odstraňovať hlboko zapustené nečistoty, ktoré sa navrstvili medzi zubami a ďasnom. A najdôležitejší dôvod, prečo to funguje – lipidy oleja pomáhajú doslova vytiahnuť množstvo škvŕn v sklovine, ktoré sa nedajú vyplaviť vodou. Je to preto, že mnohé škvrny sú rozpustné iba v tuku, inak by v ústach na báze vody neboli žiadne škvrny. Je nepravdepodobné, že by boli odstránené bez oleja.

Ako na to

Všetko, čo potrebujete, je kvalitný organický olej lisovaný za studena. Odporúča sa slnečnicový, kokosový či olivový olej.

Najlepšie je, ak si túto procedúru zvyknete robiť hneď ráno na lačno. Je to však možné urobiť kedykoľvek, ak vám ráno nevyhovuje. Dajte si asi 2 polievkové lyžice oleja do úst a jemne ho preplachujte pomocou jazyka pomedzi zuby po dobu 5 minút. Dlhším trením než 5 minút bielenie a detoxikáciu neurýchlite, no môžete si spôsobiť ujmu. Telo by znovu absorbovalo uvoľnené toxíny! Nakoniec olej vypľujte do servítky, nie do umývadla, pretože po vytvrdnutí môže použitý olej z úst upchať odtok. Na záver si vypláchnite ústa teplou slanou vodou alebo jedlou sódou zmiešanou s vodou. Olej nasiaknutý všetkými toxínmi ostane trochu belavý v závislosti od typu použitého oleja.

Tento proces je rýchly, jednoduchý a dá sa urobiť hneď ráno Je zároveň oveľa lacnejší ako všetky marketingové ťahy na bielenie zubov. Okrem toho, že tento spôsob zuby skutočne vybieli, je výhodný aj pre vaše zdravie.

Pridaj komentár