Príčiny nemocí, časť 6.

Trápia vás cysty? Pátrajme po skutočnom dôvode ich vzniku, ale aj po definíciách vzniku ďalších problémov tela i duše 

CYSTA

Ide o zaguľatený útvar s obalom. Vo vnútri obsahuje mäkkú tekutú (zriedka i pevnú) látku a nie je spojený s vonkajším prostredím, jeho stena nemá vaskulárne spojenie s obsahom. Útvar môže byť zhubný aj nezhubný.

Emočný blok: Cysta predstavuje trápenie, zármutok, ktorý sa v človeku hromadil dlhý čas. Tieto zhluky tkaniva sa tvoria preto, aby tlmili rany, ktoré človek dostáva a príliš dlho v sebe zadržiava bolesť z minulosti a tu nijak nerieši Je dôležité pozerať i na fakt, v ktorej časti tela sa cysta vytvorila. Dotvára tak celkový obraz konkrétneho trápenia. Dôležitým faktom je i to, či je cysta malígna alebo benígna. Napríklad cysty v prsníkoch súvisia s materskou stránkou dotyčnej ženy.

Duševný blok: Cysta je varovaním, že je najvyšší čas odpustiť, neživiť v sebe staré zranenia. Učí nás, že to, čo v sebe hromadíme, to nám aj škodí. Škodia nám najviac naše postoje, nie názory iných. Cysta je znamením, že už nie je potrebné vytvárať si ochranné bariéry voči ranám osudu. Je pripomenutím, že je nevyhnutné odpúšťať sebe i iným.

Duchovný blok: Cysty sú vlastne slzy tela. Dosť bolo nárekov a týrania seba, je najvyšší čas začať konať a pracovať na sebe, pracovať i na svojich nezdravých emóciách.

CYSTICKÁ FIBRÓZA

Fibróza je zatvrdnutie vlákien spojivového tkaniva. Nemoc často postihuje pľúca a slinivku.

Emočný blok: Človek postihnutý touto chorobou sa zatvrdil voči sebe samému ale i voči iným. Ide o zatvrdnutie voči celému životu. Často máva porazenecké nálady. Choroba často postihuje u toho, kto sa pasoval do role obete. To znamená, že využíva svoju chorobu na to, aby pritiahol pozornosť a bol ďalej závislý na druhých.

Duševný blok: Ide tu o dôležité posolstvo tela, že je najvyšší čas vziať život do vlastných rúk a rozpoznať svoju obrovskú schopnosť tvoriť svoj vlastný život bez strachu, že bez iných sa to nepodarí. Taký postoj je úplným opakom nášho životného plánu. Cystická fibróza by neskôr totiž mohla viesť k invalidite, vytvára nemožnosť v živote jednať. Duša človeka pri tejto chorobe priam kričí: „Pomoc, ja chcem žiť!“

Duchovný blok: Je nevyhnutné zamyslieť sa nad svojimi najmarkantnejšími strachmi a triezvo si priznať, že sa niečoho bojíme len zo zvyku. Tohto zvyku sa akosi nechceme zbaviť, dokonca sme sa o to ani nepokúsili.

ČEĽUSŤ (problémy)

Medzi najčastejšie problémy spojené s čeľusťou patria jej bolesti a zlomeniny.

Emočný blok: Aby naše zuby mohli správne pracovať, aby sme mohli hovoriť, potrebujeme mať čeľusť v úplnom poriadku. Je dôležité zhodnotiť, či nám čeľusť robí problém skôr pri rozprávaní alebo pri žuvaní. Kto má problémy vyjadrovať sa, dostáva odkaz, že v sebe zadržiava nadmerný hnev a to mu bráni prejaviť sa tak, ako by chcel. Ak sa potláča do takej miery, až sa čeľusť zablokuje a nemožno s ňou hýbať, človek sa príliš kontroloval a dospel do bodu, kedy to už ďalej nejde. Stratil kontrolu nad sebou samým podobne ako stratil kontrolu nad svojou čeľusťou. Potrebuje sa vyjadriť, všetko potlačované mu veľmi škodí. Komu robí problém skôr hrýzť a žuvať potravu, bojí sa zahryznúť do života alebo naplno zahryznúť do toho, čo by si želal.

Duševný blok: Telo dáva najavo, že by si človek mal rýchlo overiť, či strach, kvôli ktorému sa kontroluje a všetko, čo v sebe potlačuje má vôbec reálnu príčinu. Je načase tomu začať čeliť, všetko potrebné k tomu je k dispozícii.

Duchovný blok: prestať vo vnútri obviňovať iných za svoju neschopnosť i strach v istej oblasti života.

 ČERVENANIE

Ide skôr o červené škvrny na koži, ktoré inak nespôsobujú zvláštne problémy, škvrny, ktoré nebolia a ani nesvrbia.

Emočný blok: Škvrny poukazujú na to, že sa človek príliš kontroluje a nedáva najavo von nič zo svojej osobnosti až do takej miery, že sa cíti v tejto roli uväznený a to ho núti k reakcii. Do všetkého sa núti, má strach, že sa bude hanbiť za to, lebo nie je ideálom, ktorý si vytvoril. Nastane chvíľa, kedy bude nutné, aby všetko vyšlo na povrch. Je potrebné pozrieť sa, v ktorej časti tela sa škvrny objavili a zhodnotiť, na čo daná telesná partia slúži. Tak zistíme, v ktorej oblasti života sa človek kontroluje. Komu často sčervenie krk a tvár, prežíva náhle a často emócie strachu. Ide o obavy, že nespĺňa očakávania iných, že nie je žiadúci. Neostáva nič iné, len totálne prijať samého seba.

Duševný blok: človek si vytvára ťažko dosiahnuteľný ideál a nevie, že ostatní nemajú o tom ani tušenie, dokonca nič podobné po ňom nikdy nechceli. Strach je nerealistický, prehnaný a imaginárny.

Duchovný blok: ide o absolútnym spôsobom zablokovanú lásku k sebe a nesprávny rebríček priorít.

ĎALEKOZRAKOSŤ

Ďalekozraký človek vidí predmety jasne len na abnormálnu vzdialenosť. Paralelné lúče svetla sa v jeho očiach krížia až za sietnicou.

Emočný blok: Človek má strach pozrieť sa zblízka na to, čo sa deje v jeho živote. Než čokoľvek podnikne, potrebuje príliš veľa času na premýšľanie. Má tiež problém vidieť všetky podrobnosti určitej situácie, lebo si natoľko nedôveruje, aby ju vôbec zvládol.

Duševný blok: Problém ďalekozrakosti demonštruje, že sa človek môže priblížiť k ľuďom či situáciám bez obáv zo zvládnutia. Len mentálne obavy bránia v prežití mnohých skúseností, ktoré by mohli byť pre život človeka mimoriadne obohacujúce. Ten sa len pozerá, ako mu život ubieha pomedzi prsty, namiesto toho, aby ho skutočne žil.

Duchovný blok: spočíva v sebakritickom zodpovedaní na otázku: „Čo nechcem poriadne a detailne vidieť?“

 ĎASNÁ – bolesti

Nasledovné definície sa týkajú problémov bolestí ďasien, nie ich krvácania.

Emočný blok: Človek s bolestivými ďasnami má strach znova urobiť isté rozhodnutie. Dôvodom sú obavy z výsledku alebo dôsledku, môžu sa týkať obáv niekoho o niečo požiadať. Toto súvisí so strachom urobiť rozhodnutie. Človeka navyše ťaží aj smútok, cíti sa bezmocný.

Duševný blok: tu je nevyhnutná dôkladná analýza strachu, či je vôbec opodstatnený. To, že sa v minulosti čosi nepodarilo ešte neznamená, že aj teraz to musí dopadnúť rovnako. Pri robení chýb ide vždy o získanie skúseností, vďaka ktorým sa neustále vyvíjame a ktoré sú v istú chvíľu pre nás dokonca nevyhnutné.  Telo naznačuje, aby sme sa nebáli druhých o čokoľvek požiadať a aby sme si uvedomili, čo chceme a zároveň prežili ďalšiu etapu.  Chcenie okamžitého výsledku nie je vždy správne ani potrebné. Je potrebné viac veriť svojej vnútornej sile a schopnosti tvoriť si vlastný život.

Duchovný blok: potreba analýzy minulosti v tom smere, či nám ktosi nevnucoval svoje prežitky a nevystríhal nás. Ide hlavne o také skúsenosti, ktoré sme nemali možnosť prežiť na vlastnej koži.

 

Pridaj komentár