Príčiny nemocí, časť 5.

Pokračujeme v pátraní po skutočných príčinách chorôb a ich zdrojových blokoch

BRONCHITÍDA

Kým je úlohou priedušiek viesť vzduch do pľúc, priedušinky striedavým sťahovaním a uvoľňovaním môžu prevetrať alebo vyradiť z prevádzky viac či menej dôležitú oblasť pľúc. Bronchitída je zápal sliznice priedušiek.

Emočný blok: Priedušky súvisia s rodinou a ich zápal sa objavuje u toho, kto prežíva rodinné problémy (hádku či spor) a v kom vyvstala odozva na jednanie blízkej rodiny. Človek cíti ohrozenie, môže sa dokonca snažiť pretrhať rodinné väzby, ale pre pocit viny to nakoniec neurobí. Nemá dostatok odvahy im vzdorovať, je znechutený a skľúčený, nikomu nič nepovie, hoci je najvyšší čas dať najavo, kde je jeho miesto a nečakať, kým mu ho určia príbuzní.

Duševný blok: Bolo by načase pozerať sa na život radostnejšie, jednoduchšie a nebrať dianie v rodine tak vážne. Nakoniec v žiadnej rodine sa na seba jej členovia neustále neusmievajú, nikde nie je napísané, že všetci musíme mať rovnaké názory. Nenechávajme sa odradiť dianím okolo seba, žime svoj život a nie podľa presvedčení iných. Reagujme bez pocitov viny, chráňme si svoje teritórium. Ostatní tiež môžu žiť svoj život tak, ako uznajú za vhodné.

Duchovný blok: Ľahko ho odhalíme ak si položíme par otázok – čoho sa bojíme, aká téma nás páli. V čom sme inými obmedzovaní?

BULÍMIA

Ide o neustály, nekontrolovateľný pocit hladu, ktorý človeka vedie k hltaniu jedla až k prejedaniu sa.  Skonzumovanú stravu pacienti často zvracajú, užijú preháňadlo alebo vyvinú prehnanú fyzickú aktivitu aby nepribrali na váhe.

Emočný blok: Podobne ako pri anorexii je potrebné hľadať problém v citovej oblasti s výnimkou, že bulimik chce podvedome zožrať svoju matku aby ju hneď odvrhol zvracaním, ktoré si vyvolá. Anorexia súvisí so strachom z odmietnutia, bulímia so strachom z opustenosti. Nemoc postihuje toho, kto sa chcel odrezať od matky ale v istých okamihoch sa bez nej nemôže zaobísť a padá do druhého extrému. Pacient často cítil ako matka chcela v jeho živote zaujať všetko miesto, až bránila v láske k otcovi, čo človeka silne poburuje. Bulímia je strata kontroly a človek silno potláčal lásku a uznanie k matke, nechcel v matke vidieť ženu. Dochádza k tomu pri neoblomných ľuďoch, ktorí nie sú v kontakte so svojimi potrebami a neumožňujú si plniť sami sebe túžby.

Duševný blok: Súvisí so strachom v minulosti, že pacienta matka ohrozí ak s ňou bude mať príliš silnú väzbu. Jedna časť osobnosti by si ju najradšej nechala len pre seba a druhá ju odmietala, lebo nevedela niesť zodpovednosť za jej šťastie. Je možné, že medzi matkou a inými ženami existuje mocenský vzťah a človek sa nechce nechať kontrolovať. Ide najmä o tie ženy, ktoré sa pokúšajú pacientovi matku nahrádzať. On sa nechce nechať kontrolovať, chce všetko ovládať až tak, že paradoxne všetko stráca. Rovnako jedná i pri jedle, stráca nad ním kontrolu a pokúša sa ho opäť mať v sebe. Je nevyhnutné pochopiť, že matka sa vždy správa najlepšie ako vie. Pacientov najväčší problém je jeho vnímanie lásky.

Duchovný blok: Ide jednoznačne o nerovnováhu a nestriedmosť v potrebách človeka.

BURZITÍDA

Je zápal gravimetrického vačku kĺbov, prejavuje sa najmä v oblasti lakťa a ramena, niekedy i v kolenách. Ide o presne ohraničený opuch elastickej konzistencie, dosť bolestivý, pokrýva ho červená a pálivá koža.

Emočný blok: Burzitídu má väčšinou ten, kto si praje niekoho praštiť, ale zadržiava hnev. Ide vždy o perfekcionistov, ktorí nedávajú priechod svojmu hnevu. Potlačený hnev sa uloží do kĺbu postihnutého danou situáciou. Ak chce praštiť niekoho, voči komu cíti prehnanú zodpovednosť, nemoc sa prejaví v ramene, ak nakopať, tak logicky v kolene. Ak sa jedná vybitia hnevu pri športe, bolesť sa uloží v lakti. Človek sa však najviac hnevá sám na seba a len s veľkými problémami prijíma sám seba.

Duševný blok: Spočíva v uvedomení si, že nie je potrebné vyhrocovať problémové situácie utrpením. Stačí naučiť sa prejavovať svoje potreby. Plač a sebaľútosť nič neriešia. Blok úplne odíde, ak iným vieme vyjadriť, čo sa v nás odohráva.

Duchovný blok: Ide vždy o strnulý postoj voči iným, strach z nedokonalosti a následnou emóciou je hnev. Začnime robiť všetko s radosťou a pre svoju radosť.

CELULITÍDA

Problém trápi prevažne ženy, celulitídu nájdeme najčastejšie na trupe, krku, zadku a stehnách. Ide viac o estetický problém vzhľadu pomarančovej kože a zápal bunkového tkaniva, ktorý sa môže prejaviť bolestivým stvrdnutím príslušného miesta.

Emočný blok: ide vždy o zablokovanú tvorivosť v istej oblasti. Človek si neverí a všetko v sebe príliš zadržiava. Človek dáva prílišný význam tomu, čo si iní o ňom myslia, je ovplyvniteľný, nechá sa ľahko odradiť, strach ukázať sa takým, aký je, dať najavo svoju kreativitu. Celulitída je i známkou toho, že žena prežíva mnoho emócií, lebo chce ovládať svojich blízkych ale bojí sa, aby si to nevšimli. Zatvrdzuje sa voči situáciám a nahovára si, že jej nevadia.

Duševný blok: Spočíva v strachu ukázať, čo všetko žena dokáže a v obavách že situáciu nezvládne. Zadržiava vlastné prejavy, s následnými sklonmi brzdiť svojich blížnych, hoci i neuvedomelým spôsobom. Je nevyhnutné vzdať sa minulosti, lebo bráni prežívať prítomnú chvíľu. Nebojte sa chovať originálne, ukážte svoju silu, neobávajte sa prijímať komplimenty, nechajte obdivovať svoje nadanie a to, kým ste.

Duchovný blok: S definitívnou platnosťou prestaňte obmedzovať sami seba a následne aj iných.

CUKROVKA

Je ochorenie slinivky, dôležitej žľazy tela, ktorá plní mnohé funkcie. Jednou z nich je produkcia inzulínu, nevyhnutného hormónu na udržanie normálnej hladiny glukózy v krvi. Cukrovku spôsobuje nedostatočná endokrinná funkcia slinivky, čo sa prejavuje nedostatkom inzulínu. Niektoré prípady cukrovky sú spôsobené odolnosťou voči pôsobeniu inzulínu, iné vplyvom obezity.

Emočný blok: Slinivka sá súvis s energetickým centrom solár plexus. Problém s ňou je známkou nezdravých emócií. Solár tvorí emócie, túžby a intelekt. Cukrovkár je emotívny, často v sebe živí príliš veľa túžob. Praje veľa nielen sebe ale i blízkym, aby každý dostal svoj diel, no môžu skĺznuť do žiarlivosti ak má náhle ktosi viac, než on. Cukrovkár je väčšinou človek oddaný, ale má prílišné očakávania, o všetkých sa priam matersky stará, ľahko sa začne obviňovať, ak sa iným ich priania nesplnia. Je duševne činorodý, intenzívne hľadá prostriedky ako splniť svoje očakávania. Prehnané množstvo túžob maskuje vnútorný smútok a ten vychádza z obrovskej potreby nehy a lásky, ktorá nebola nikdy naplnená. Dieťa má cukrovku vtedy, ak sa necíti dosť uznávané. Následný smútok vedie k vnútornej prázdnote a tú sa pokúša zaplniť upútaním pozornosti na seba prostredníctvom choroby.

Duševný blok: Cukrovka učí človeka nechávať veciam voľný priebeh, časový priebeh a zbaviť sa potreby všetko kontrolovať. Úlohou človeka nie je starať sa o šťastie celého sveta. Každý má schopnosť pritiahnuť k sebe to, čo si želá. Naši blízki si nemusia nutne priať, to čo my. Nezabúdajme správne si vychutnávať sladkosti života v prítomnom okamihu a nerozptyľujme sa tým, čo budeme chcieť zajtra. Naše priania vôbec nemusia byť správne pre ostatných. Nezabúdajme do sýtosti vychutnávať si aj maličkosti života. Ak ide o dieťa, malo by si prestať myslieť, že je čiernou ovcou rodiny, stratenou dušou. Miesto v rodine si dieťa musí nájsť samé.

Duchovný blok: Schopnosť lásku prijímať i dávať, nikdy nie však nasilu a každému.

Pridaj komentár