Príčiny nemocí, časť 4.

Bolí vás niečo? Niekedy stačí pochopiť príčinu a bolesť odchádza. Za svoje zdravie sme zodpovední sami 

Bolesť hlavy

Jedná sa o bežnú bolesť hlavy, nie špecifickú a diagnostikovanú lekármi.

Emočný blok: Priamy súvis hlavy je s významom Ja som. Bolesť hornej časti hlavy naznačuje, že človek o sebe nehovorí pekne, má príliš vysoké nároky na seba, viní sa, že nie je taký alebo onaký – napríklad dosť múdry. Častejšie myslí alebo používa frázy: „Mám z toho ťažkú hlavu, lámem si hlavu, stratil som hlavu, som tvrdohlavý, som padnutý na hlavu, neviem, kde mi hlava stojí, padne to na moju hlavu, prerastá mi to cez hlavu“, a podobné, seba znevažujúce vetné spojenia, či hodnotenia. Kto má pocit, že mu z čohosi praskne hlava, mal by prestať kopiť strachy z toho, čo si o ňom myslia iní, viní sa z unáhlenosti, nevie prijať sám seba a má strach byť vpredu.

Duševný blok: Hlava je sídlom štyroch ľudských zmyslov. Ak bolí, bráni jasnejšie vidieť, počuť, cítiť a hovoriť o tom, čo naozaj potrebuje, čím by chcel byť. Snaha byť takým, ako to chcú a očakávajú iní, je zbytočná. Doposiaľ sa to nikomu nepodarilo. Všetko sa i tak nedá pochopiť rozumom, zbytočnosti je nevyhnutné uvoľniť. Človek môže byť sám sebou len ak sa zbaví nepotrebného balastu.

Duchovný blok: Vyjde na svetlo, ak pozorne preskúmame, ktoré z vyššie uvedených fráz o hlave najviac používame.

Bolesť na hrudi

Znovu sa jedná len o všeobecnú bolesť v hrudníku, ktorá nie je lekármi presne diagnostikovaná.

Emočný blok: Hrudník prenesene symbolizuje rodinu a hovorí o prežívanej bolesti pre neuspokojenú potrebu oprieť sa o hruď niektorého rodič, alebo on sám nikoho nepritúli k sebe, alebo jeho hruď je naplnená pýchou a považuje sa za najdôležitejšieho člena rodiny, pre ktorú robí príliš veľa. Vždy sa však jedná o pocit viny, človek buď obviňuje z niečoho seba alebo iných.

Duševný blok: Prostredníctvom tejto bolesti telo kričí, aby sa človek začal mať rád, doprial si lásku a všetko, čo potrebuje, prijal sám seba so všetkými mínusmi. Bez chýb nie je nikto.

Duchovný blok: Nájsť sa dá pomerne jednoducho. Stačí si položiť otázku – koho z rodiny a prečo obviňujem a príliš potrebujem. Čo mi bráni v úprimnej radosti zo seba samého?

Bolesť stehien

Presná diagnóza je v tomto prípade takmer nemožná. Existuje nespočetné množstvo výpovedných variant.

Emočný blok: Stehná spájajú nohy s panvou a teda súvisia s túžbami a pocitmi. Vedú nimi dôležité tepny a žily zabezpečujúce prekrvenie nôh. Cievy zastupujú radosť a bolesť v stehne môže súvisieť s obavami o temnú budúcnosť. Bolesť stehna prezrádza i človeka, ktorý sa nadmieru ovláda a má neustálu potrebu dokazovať iným svoju hodnotu.

Duševný blok: Vážny pohľad na svet by nikomu nemal chýbať rovnako ako hravosť a chuť baviť sa, vyvažovať oba pohľady. Je potrebné vzdať sa pocitu podriadenosti a začať byť pánom svojho života.

Duchovný blok: V prípade tejto bolesti človek absolútne zabudol na svoje vnútorné dieťa a s tým spojenú bezstarostnosť a hravosť. Keď už v reálnom živote nenachádzame hravosť, usilujme sa ju aspoň nezakopávať, neničiť vo svojom vnútri.

Bolesť krku

Na fyzickej úrovni krk spája hlavu s telom a na metafyzickej duchovno s hmotou. Vždy ide o pomerne nepríjemnú bolesť.

Emočný blok: Bolesť krku vždy upozorňuje človeka na jeho nepružnosť. O rôznych situáciách má isté predstavy a tie sú v rozpore s realitou. Má strach obzrieť sa dozadu, čo uvidí, alebo počuje. Napriek tomu, že sú v ňom vzbúrené emócie, robí sa, že mu nič nevadí.

Duševný blok: Nevhodný postoj k istej situácii človeka doslova paralyzuje, nevie nájsť správne riešenie. Všetky strachy sú len výplodom našej fantázie, nie je to realita. Za povšimnutie stojí analýza, či krk bolí pri súhlasnom prikyvovaní hlavou. Stačí odhaliť strach, ktorý bráni prikývnuť „áno“. Je to len reč tela, aby človek častejšie súhlasil a prestal škodiť sebe nepružnosťou. Rovnakú metódu je potrebné použiť aj v tom prípade, ak sa krk ozýva bolesťou pri nesúhlasnom kývaní.

Duchovný blok: K jeho odhaleniu postačí rozhovor s človekom, ktorému prikyvujeme významom „áno“ alebo „nie. Len tak objavíme opodstatnenosť svojho strachu.

Bolesť ramena

Rameno je mimoriadne pohyblivým kĺbovým systémom, ktorý umožňuje presné pohyby do všetkých strán.

Emočný blok: Je spojený s veľkou túžbou robiť niečo pre iných, človek si toho na plecia obrazne nakládol veľa. Má pocit, že len on je zodpovedný za šťastie a úspech iných ľudí, nerobí to, po čom túži on. Prestáva robiť veci z láskou, robí ich z donútenia. Ak je bolesť tak silná, že bráni pohybu ruky, človek čelí nejakej situácii alebo má problém niekoho objať.

Duševný blok: Bolesť ramena vypovedá, že človek robí veci, ktoré nie sú nutné. Nesie na sebe cudzie problémy, čím neškodí len sebe ale aj iným z toho dôvodu, že sa potom nemôžu naučiť potrebné. V každom prípade je nevyhnutná opatrnosť pri rôznych sľuboch, ich prehodnotenie. Iní nás rešpektujú len vtedy, ak rešpektujeme sami seba. Preto aj na ramenách možno niesť len svoj kríž, nie cudzí.

Duchovný blok: Súvisí s flexibilitou človeka a právom objímať, či venovať sa komukoľvek chce a bez obáv z možných dôsledkov.

Bolesti chrbta

Bolesťou môže trpieť množstvo chrbtových svalov, vysvetlíme problém hrudnej, bedrovej a krížovej časti chrbta. Vždy je tu vyjadrený chýbajúci pocit opory.

Emočný blok: Pri probléme bolesti spodnej časti chrbta má človek strach zo straty slobody pohybu, robí si nesmierne starosti o prežitie. Kvári ho neistota v materiálnej oblasti ( ide o potrebu čosi mať – peniaze, dom ženu, deti, prácu), no odvaha priznať si to mu chýba. K tomu sa vždy pridruží problém požiadať o pomoc iných. Ak to napokon aj dokáže a je odmietnutý, bolesť sa ešte zhorší. Bolesť hornej hrudnej časti hovorí o citovej neistote. Takýto človek prejavuje svoju lásku k iným tak, že vždy čosi pre nich urobí. Je za tým strach, že ak tak konať nebude, ostatní ho prestanú mať radi. Jeho očakávania sú obrovské, a rovnako veľké sú potom i jeho sklamania. Nevie vyjadriť čo chce, a ak sa k tomu odhodlá, obavy, že iní mu nepôjdu v ústrety je obrovská, podobne ako jeho bolesť. Bolesť postihne i toho, kto sa cíti byť priveľmi kontrolovaný.

Duševný blok: Bolesť spodnej časti chrbtice hovorí o strachu straty slobody, o pocite zneužívania inými, o starostiach o prežitie, o neschopnosti byť občas sám so sebou. Bolesť v oblasti pásu pripomína, že človek má právo mať všetko v materiálnych statkoch, aby sa cítil zabezpečený a podporovaný. Strach, že je to niečo zlé, musí prekonať. To sa dá tak, že človek prijme fakt, že to ide aj bez toho. Stačí zapudiť úpornú myšlienku, že sa o nás nik nestará. Vedieť poprosiť bez strachu z odmietnutia, neočakávať okamžité plnenie prosieb. Bolesť hornej časti chrbta vyžaduje zmenu motivácie pomoci iným. Ak už chcem pomáhať, nech to činí šťastnými všetkých, predovšetkým mňa.

Duchovný blok: Spočíva v pochopení, že celý svet sa o mňa oprieť nemôže, v pochopení a prijatí strachu, že človeka možno milovať i tak, že pre neho nemusím nič urobiť. Že vždy dostanem všetko, čo potrebujem, že budem mať predovšetkým dostatočne rád seba.

 

 

Pridaj komentár