Príčiny nemocí, časť 15.

Nájdete medzi spomínanými zdravotnými problémami i ten váš? 

Kyfóza

Táto nemoc je charakteristická chorobným prehnutím chrbtice, postihuje najmä deti a mládež, skôr chlapcov. Ľudovo Kyfóze hovoríme „guľatý chrbát.“

Emočný blok: Dospievajúci chlapec postihnutý Kyfózou má pocit, že na svojich bedrách nesie celý svet. Často žije v rodine, ktorá na neho kladie prílišné nároky. Apelujú na neho, že sa má pripravovať na budúcnosť hodnú muža.

Duševný blok: Pacient by si mal uvedomiť, čo chce skutočne od svojej budúcnosti, v rámci svojich možností. Rodičia i blízki chcú naše dobro, napriek tomu je tu pocit obrovských nárokov. Stačí si prestať priať apeláciu z ich strany, uvedomiť si, že všetko ide zvonka a je to len vyjadrením toho, čo sa deje v chlapcovom vnútri. Až tak ho rodičia nechajú starať sa o svoju budúcnosť i osud.

Kýchanie

Pri kýchnutí sa náhle a nedobrovoľne nadýchneme a ihneď prudko vydýchneme, pričom nosom či ústami niekedy vyjdú hlieny. Kýchanie pomáha nosovej sliznici vylúčiť nadbytočné množstvo hlienu, je vyvolané prachom, zápachom či náhlou zmenou teploty. Kýchanie je problémom jedine vtedy, ak sa opakuje príliš často.

Emočný blok: Úlohou kýchnutia je vylúčiť z nosových slizníc nejaký predmet, čiastočku a ten, kto kýcha často alebo opakovane sa cíti mrzuto či obťažovaný človekom, ktorého by sa chcel zbaviť. Emócie si môže ale i nemusí uvedomovať.

Duševný blok: V okamihu kýchnutia sa treba zastaviť a uvedomiť si myšlienku v čase pár sekúnd pred kýchnutím. Najpravdepodobnejšie šlo o myšlienku kritiky niečoho, niekoho. Nedusme sa kritikou vo vnútri, zmeňme postoj a nazrime, čo z toho je dobré pre nás a vyjadrime to. Len od nás závisí vyjadrenie ale i to, či ostaneme alebo odídeme od dotyčného človeka bez toho, aby sme ho odmietali.

Labyrintitída

Je zápal vnútorného ucha, ide o komplex vzájomne prepojených dutín a kanálov. Medzi symptómy patria závrate, zvracanie, nutkanie na dávenie, pocit plného ucha, počutie ozveny svojho hlasu, piskot či hučanie v uchu, to všetko podľa druhu tejto nemoci.

Emočný blok:  Nemoc je známkou prežívaného stresu a hnevu, pacient odmieta počuť vlastné potreby a túžby. Rozptyľuje sa, má pocit, že chodí čím ďalej tým viac okolo rovnakej veci a nevie, ako z toho von. Cíti sa ako v labyrinte.

Duševný blok: Telo pacientovi hovorí, aby zhlboka dýchal, doprial si na všetko potrebný čas, urobil si zoznam toho, čo chce v živote dosiahnuť. Dopriať si právo načúvať vlastným potrebám, len tak sa bude postupne spájať so svojim vnútorným svetlom, ktoré ho vyvedie z labyrintu.

Ľadviny (problémy)

Ich funkciou je vylučovať dusíkaté odpady (močovina, kyselina močová, žlčové farbivo a pod.) a aktívne sa podieľať na vylučovaní cudzích látok z tela (lieky, toxické látky.) V ľadvinách sa reguluje osmotický tlak, reguluje objem telových tekutín. Poznáme viac diagnóz ich ochorení.

Emočný blok: Keďže ľadviny pomáhajú udržiavať rovnováhu objemu a tlaku telesných tekutín, jedným ich posolstvom je nedostatok rovnováhy človeka v emočnej rovine, nie je schopný rozhodnúť sa podľa svojich potrieb, je emotívny a robí si starosti kvôli iným. Len zdravý človek je schopný uniesť isté bremeno, vyniknúť v každej skúške. Chorá ľadvina hovorí, že človek sa cíti bezmocný a neschopný v tom, čo podnikol, či v súvislosti s inými. V zložitých situáciách nachádza nespravodlivosť, necháva sa ovplyvňovať názormi iných a v prílišnej snahe pomáhať im mu chýbajú rozlišovacie schopnosti.

Duševný blok: Čím je problém s obličkou vážnejší, tým naliehavejšie a dôležitejšie posolstvo pacient dostáva. Telo chce pomôcť obnoviť kontakt so silou vnútra človeka, naviesť ho, aby si prestal myslieť, že nemôže čeliť náročným situáciám tak, ako iní. Presvedčenie, že život je nespravodlivý mu bráni vidieť vlastnú vnútornú silu. Často sa porovnáva s inými a kritizuje. Svoju citlivosť využíva nesprávne, je v ňom prebytok emócií, ktoré mu bránia v nastolení rovnováhy potrebnej k tomu, aby vedel čeliť aj náročnejším záležitostiam. Keď sa zbaví očakávaní, zbaví sa i pocitu nespravodlivosti života.

Lordóza

Je opakom skoliózy – zakrivenie chrbtice dopredu a vytvára priehlbeň v bedrovej oblasti.

Emočný blok: Pacient s Lordózou vystrkuje panvu dopredu a hornú časť chrbta zaťahuje dozadu. Pôsobí dojmom, že pri kontakte s inými uhýba hornou časťou tela, teda má problém čosi od nich prijímať. Všetko chce zvládať sám, má problém nechať si pomôcť od druhých. Je to človek, ktorý sa v mladosti cítil postrkovaný.

Duševný blok: Namiesto trápenia sa, že pacient nemôže prijímať pomoc iných, lebo by ju musel oplatiť či mať pocit, že si pomoc nezaslúži, by mu viac prospelo jednoducho poďakovať za pomoc. Naučiť sa vnímať radosť či pomoc od iných. Nový postoj je postupom vpred, pomôže držať sa v prúde života vzpriamene.

Lupus

Je kožná choroba, postihuje najmä ženy. Chronická podoba sa prejavuje červenými, odlupujúcimi sa škvrnami, najčastejšie na tvári. Nemoc je úporná s častou recidívou. Roztrúsený lupus môže periodicky postihnúť hocijaký orgán, často ho sprevádza teplota, nevoľnosť, únava, anorexia a chudnutie.

Emočný blok: Roztrúsená forma nemoci je prejavom ničenia seba samého. Pacient nenachádza dôvod existencie, radšej by umrel, no pre smrť sa nemôže rozhodnúť. V hĺbke duše sa skrýva chuť žiť. Pacient sa sporadicky necháva ovládať a dostatočne sa neprejavuje.

Duševný blok: Pacient sa nenávidí za presvedčenie, že nenávidí iných. Zrejme mal v živote tvrdý nástup, no nikdy nie je neskoro zmeniť deštrukčné rozhodnutia o smrti. V pokoji si najlepšie urovná v hlave čo chce od života. Stačí sa rozhodnúť, že to chce dosiahnuť. Jediný krok ho môže doviesť veľmi ďaleko. Zmysel existencie je tu vždy.

Mandle

Ide o nemoc, ktorou častejšie trpia deti. Mandle sa zduria, opuchnú, vytvoria prekážku v nose a dieťa musí dýchať ústami.

Emočný blok: Dieťa s chorými mandľami je veľmi citlivé. Dokáže vycítiť udalosti skôr, ako nastanú, vycíti beh vecí medzi rodičmi, rôzne nedorozumenia omnoho skôr ako oni samotní a reaguje na to tak, že sa zablokuje, aby netrpelo. Nehovorí o tom, ťažko prehĺta svoje obavy. Prekážka v nose môže naznačovať myšlienky či emócie, ktoré dieťa zadržiava zo strachu, že nebude pochopené.

Duševný blok: Dieťa je presvedčené, že je navyše, nie je vítané. Domnieva sa, že je príčinou problému, ktorý vníma. Nemá si ako overiť správnosť názorov. Malo by sa naučiť viac sa prejavovať, zmieriť sa s myšlienkou, že hoci ho druhí nechápu ešte to neznamená, že ho nemajú radi.

Pridaj komentár