Človek rád prekonáva limity svojho tela. Nevie, kedy spomaliť, dať si pauzu, často sa ženie až na pokraj svojich možností – od viacerých prác, cez zvládanie mnohých povinností až po nekonečné rozmýšľanie v rôznych oblastiach.
Musí sa však učiť, kedy treba ustúpiť, zorganizovať si lepšie prácu a nájsť rovnováhu. Ak si nedá pozor, môže ho to dohnať do úplného vyhorenia.
Každý človek má iné limity a rôznu úroveň vyhorenia. Niekto vydrží dlhšie, kým iný už dávno vyhorel. Vzájomne sledujeme svoje pracovné nasadenie a úspechy, čo robia a dosiahli iní, neustále sa porovnávame s nimi. Či už ide o kariéru, koníčky, štúdium alebo množstvo iných oblastí života, náš bod vyhorenia môže byť rozdielny v porovnaní s inými.
Hlavná príčina vyhorenia
Každý prípad vyhorenia má iné príčiny. Faktorom sú aj toxické ťažké kovy. Rôzne množstvo ťažkých kovov v rôznych častiach mozgu môže vyhorenie urýchliť. Ak tieto kovy nasycujú neuróny, elektrické impulzy sú intenzívnejšie a nestabilnejšie, neurotransmitéry oslabnú a zredukujú sa a elektrická aktivita v mozgu môže byť príliš napätá. Človek potom len ťažko dokončí prácu v stanovenom termíne. To neznamená, že je neschopný alebo hlúpy. Toxické ťažké kovy sú hlavnou príčinou vyhorenia.
Ďalšou príčinou sú chronické zdravotné problémy. Skryté mierne vírusové infekcie ľudí sužujú častejšie, než by si to pripustili. Je zarážajúce, aká prehnaná pozornosť sa takmer 2 roky celosvetovo venuje vírusu covidu, keď sú tu podstatne horšie vírusy spôsobujúce tie najvážnejšie diagnózy – vírus Epsteina-Barrovej (EBV) alebo niektorý z 30 druhov herpetických vírusov, z ktorých mnohé sa neprejavia bolestivou vyrážkou, alebo cytomegalovírus či iné vírusové kmene uhniezdené v pečeni, kde tvoria odpad v podobe neurotoxínov. Tie sa uvoľňujú do krvného obehu a následne spôsobujú zápal v nervoch alebo miernu neurologickú únavu. Potom sa človek oveľa rýchlejšie unaví pri pracovnej záťaži, vyčerpá sa rýchlejšie a skôr u neho dochádza ku skratu či nezvládnutiu emočnej záťaže. Vôbec netuší, že je to vďaka forme vírusového vyhorenia.
Niekto mohol zažiť emočnú traumu, mohla ju spôsobiť zrada, zlomené srdce, rozvod, rozchod, nadmerná dôvera či strata. Mohol prísť o prácu alebo ho zdrvila smrť blízkeho človeka. Keď človek prechádza obrovským stresom, vyhorenie sa môže dostaviť omnoho rýchlejšie. Často ide ruka v ruke s posttraumatickým stresovým syndrómom (PTTS) alebo obsedantno-kompulzívnu poruchu (OCD) spolu so spomienkami uloženými hlboko v mozgu, ktoré sa vynárajú vďaka bežným spúšťačom. Ak s tým musí žiť, je ťažké nevyhorieť.
Niekedy prispeje k vyhoreniu viac faktorov – napr. človek má v tele miernu vírusovú aktivitu, ktorá spôsobuje hypotyreózu a súčasne jeho nadobličky vykazujú slabú aktivitu, k tomu sa pridá stagnujúca pečeň, čo vedie k rôznym problémom od syndrómu bakteriálneho prerastania v črevách cez lymskú boreliózu až po mnohé iné príčiny. Ak navyše má v pečeni a mozgu ťažké kovy (ortuť, hliník, meď) a zároveň prechádza emočne náročným obdobím, tvrdo pracuje, aby sa postaral o rodinu, alebo žije s niekým v neustálom strese, pod tlakom, životná situácia ho oberá o zásoby energie a myšlienky sa točia len okolo problémov – to všetko stačí, aby vyhorel. Vyhorenie sa dostaví i vtedy, ak sa človek priveľa venuje obľúbenej práci, či takej, ktorá ho nebaví, no musí ju robiť, aby zaplatil účty. Ak sa nenaučí, kde má hranice, narazí do múru.
Vyhorenie nie je nálepka
Nech už vyhorenie spôsobuje čokoľvek, dôležité je odhaliť príčinu a nezvaľovať vinu na seba. Nehádzať zodpovednosť na gény, metabolizmus, autoimunitnú teóriu, že telo napáda samé seba. Čelíme obrovským výzvam a nie z vlastnej viny bojujeme s ťažkými kovmi, vírusovou záťažou či slabými nadobličkami a emočnými problémami. Nech sa deje čokoľvek, neobviňujte sa. Keď zbavíte svoju dušu viny, nadobudnete silu k uzdraveniu.
S pokojným svedomím sa nechajte vypísať na maródku, požiadajte o vyšetrenie na spomenuté vírusy, oddychujte a venujte sa fyzickej očiste, aby ste sa zbavili toxínov a patogénov, pripravujte si zdravé jedlá, pite bylinkové čaje a dostatočne spite.
Problematické potraviny
Zo stravy vynechajte problematické potraviny, nezakazujte si ich, len ich rozumne nahraďte zdravšou formou. Medzi problematické potraviny patria vajíčka, mliečne výrobky, lepok, sýtené nápoje, množstvo soli, bravčové mäso, kukurica, tuniak, priemyselne spracované potravinové oleje (palmový, repkový, kukuričný, požltový, olej zo sójových bôbov), sója, jahňacie mäso, ryby z chovu. Obmedzte alebo úplne vylúčte alkohol, umelé príchute, nutričné kvasnice, kyselinu citrónovú, aspartám, umelé sladidlá, glutamán sodný a konzervačné látky. Ťažké kovy z tela výborne odstraňuje koriander, môžete si ho pestovať v kvetináči.
Znečistená aura
Za vyhorenie často môže aj disharmonická aura, slabá či nesprávna rotácia čakier. Konštatujem, že nikdy doteraz som nemusela venovať očiste aury toľko pozornosti, ako v čase covidu. Kolektívne vedomie je premorené strachom, hnevom, zúfalstvom, toto sa každého jedného z nás dotýka a zasahuje. Osobne by som si do aury nedala siahať žiadnemu liečiteľovi, neviem totiž kedy si čistil energetiku, príbytok a či vôbec. V takomto prípade môže auru človeka hľadajúceho pomoc skôr poškodiť ako opraviť. Negatívnu rolu zohráva aj závisť, nenávisť, prekliatie a zloba. Nezabúdajte, že človek môže urieknuť aj sám seba. V aurových olejoch vás čistí sila bylín, preto sú jedinečné http://www.vesti.sk/jedinecnost-magickych-prirodnych-olejov/
Ak budete k sebe poctiví, časom zistíte, že ste vitálnejší, neduhy sa vytrácajú a máte väčšiu radosť zo života. Budete sa múdrejšie rozhodovať a možno v sebe objavíte dostatok kreativity a odvahy zmeniť úplne svoj pracovný i osobný život.