Prečo odmietam riešiť ľudské problémy grátis?

Už je to skutočne neúnosné…..

Neviem, aké skúsenosti majú ostatní moji kolegovia, ale tento rok akoby sa vrece roztrhlo s telefonátmi na môj súkromný mobil. Volajú ľudia, ktorých nepoznám, nikdy ma osobne nevideli. Keď sa opýtam, odkiaľ sú, tak doslova „zaujúkajú“ že z ďaleka, pričom ani nevedia, kde žijem. Manipulujú, tlačia, nezaujíma ich, či náhodou nie som na jednaní, v trolejbuse, vo vlaku a či vôbec nevyrušujú. Vôbec ich ani len nenapadne, že život je predovšetkým o rovnováhe, že človek nemôže len brať, bezpodmienečne musí aj dávať.

Takže vážení, teraz k veci – odmietam vás riešiť grátis aj naďalej a mám na to svoje ľudské dôvody. Nie som Matka Tereza, ktorej iní poskytli strechu nad hlavou, jedlo a šatstvo. Každý mesiac 15-teho musím správcovi zaplatiť poplatky spojené s užívaním bytu, ktorý som sama poctivo splatila na hypotéku – 5 rokov som pracovala 20 hodín denne vrátane víkendov, ďalej platím mesačne elektrárňam za elektrinu, plynárňam za plyn, providerovi za internet, mobilnému operátorovi za telefónny paušál, sociálnej a zdravotnej poisťovni zákonom stanovené odvody, raz ročne daňovákom daň a istej poplatok za webovú stránku. Som predvídavý človek, poistila som si aj domácnosť. Ako každý človek – mám tráviaci trakt a potrebujem jesť, piť a určite aj navariť si jedlo. Ak nechcem smrdieť, musím sa denne sprchovať a tiež prať odev, domácnosť držať v čistote, aby sa mi v nej nezaliahli šváby a iná háveď. Ak vám mám naďalej poskytovať fundované rady, musím neustále študovať, testovať a nekonečne pracovať na svojom rozvoji.

Som totiž v prvom rade zodpovedná za seba – takto by mal k svojmu životu pristupovať každý človek, predišiel by mnohým problémom v živote. V druhom rade som vaše problémy nespôsobila, preto nie som za ne zodpovedná. V treťom rade, keď sa dotyčného manipulátora, ktorý ma núti pracovať grátis opýtam, čo urobil preto aby sa mal lepšie, nevie čo mi má odpovedať, lebo neurobil nič konštruktívne. Nie som tvorca zákonov v štáte, tiež ich musím dodržiavať rovnako ako vy.

Áno, viem vám pomôcť, viem vás nasmerovať tak, aby ste vyšli zo svojho bludného kruhu, viem vám poskytnúť funkčné návody práce na sebe – ale to by ste museli byť ochotní vôbec na sebe pracovať. Každý človek robí chyby, dôležité však je nevyčítať si ich, neobviňovať iných, nehádzať na nich zodpovednosť. Ten druhý človek, ktorého považujete za strojcu vašich problémov je len vašim učiteľom a takýchto učiteľov budete  stretávať dovtedy, kým to nepochopíte. Pozerajte sa s vďakou na to, čo máte, nie so závisťou, čo má ten druhý a zlý. Problém predsa neskočí na vás z večera na ráno – vytvorili ste si ho sami. Zahoďte svoje strachy, nekŕmte ich negatívnymi myšlienkami. Nič na svete nie je zlé alebo dobré, preto dôverujte životu. Nie je hanbou zísť zo správnej cesty, hlúposťou však je čvachtať sa vo vlastnom marase ďalej. Prestaňte si myslieť, že bohatí ľudia sú šťastní. Opak je pravdou.

Šťastný je len ten, kto je v rovnováhe, kto sám seba prijal takého akým je, kto vie povedať NIE, keď ho ktokoľvek chce kamsi zatlačiť a zneužívať, kto vie prijímať všetky situácie, ktoré mu prídu do života, keď o nich rozmýšľa, čo ho majú naučiť…. Je ešte veľa toho, čo by sme mali……. Preto prestaňte nadávať na šéfa, vy ste podpísali pracovnú zmluvu a súhlasili ste s podmienkami v nej, vy ste si vybrali partnera, ktorý vás trápi, vy ste možno vzali pôžičku z pôžičkárne, atď. Nie ja….) Vy sa bojíte byť ľudskí, preto ste samé dobro, hoci to v konečnom dôsledku ide proti vám. Vy trpíte syndrómom pomáhačstva, ja už nie. Ja sa už nenechávam zneužívať v žiadnej sfére života a plánujem tak žiť aj naďalej, keďže nechcem skončiť pod mostom a žiť ako bezdomovec. Pretože človek, od ktorého si pýtame radu nám musí byť príkladom…….

Prepáčte, ako som sa niekoho dotkla, ale už skutočne nevládzem dvíhať telefonáty takéhoto druhu. Na to máte predsa audiotextové linky…. že sú drahé? Ani za to nie som zodpovedná, alebo že by ste boli tak mazaní a preto to skúšate na súkromnom čísle? Potom nie ste chudobní, keď máte mobilný telefón…..

2 odpovede na „Prečo odmietam riešiť ľudské problémy grátis?“

Pridaj komentár