Plytké dýchanie ako jedna z príčin obezity?

Vyskúšali ste už všetko a napriek tomu sa vám nedarí schudnúť? Hľadajte príčinu v plytkom dýchaní

Naše telo spracováva 3 veci – potravu, tekutinu a kyslík. Hoci si potravu a tekutinu vychutnávame viac, v skutočnosti nám kyslík dáva palivo, ktoré poháňa telo. Oxidáciou mení kyslík jedlo a pitie na energiu. Kyslíkový oheň napína naše svaly, opravuje bunky, kŕmi mozog aj upokojuje nervy. Dýchanie je aj hlavný čistiaci nástroj. Telo denne spáli asi 700 miliárd starých buniek. Staré bunky sú toxické, musia byť vylúčené. Pri správnom dýchaní prijímame dostatok kyslíka a odpad sa odstraňuje ľahko. Problém nastáva vtedy, keď kyslíka neprijímame dosť.

Telo dokáže ukladať potravu i tekutinu, no nedokáže ukladať kyslík. Jeden z dôvodov, prečo cvičenie spaľuje tuk je ten, že zvyšuje množstvo kyslíka dodávaného bunkám. Ak bežíme, zvýšime príjem kyslíka zo 7-8 l/min na 34 a viac l za minútu. Ak telo nahromadilo nadbytok tuku, nemá dostatok kyslíka alebo energiu potrebnú na spracovanie prijatého jedla. Dýchacími cvikmi dokážeme vyladiť svoje telo do 3 týždňov. Môžeme doslova prebudovať svoju bunkovú štruktúru a rozhýbať metabolizmus tak, že telo už nebude mať sklon vytvárať tuk.

Plytké dýchanie

Dýchame takmer všetci nesprávne (90%). Pri plytkom dýchaní vdychujeme len ¼ z objemu, na ktorý sú stavané pľúca čo je veľký deficit. Tak bunky doslova škrtíme. Hoci sa snažia, nemôžu patrične spracovať potravu. Telo je unavené, spomaľuje sa, naberá hmotnosť. Najhlbšie pravdy sú tie najjednoduchšie. Ak rozpumpujete dýchanie, zlepší sa vaše zdravie, upraví fyzický vzhľad, zvýši sa vaša energia a telo prepne na vyšší metabolizmus. Spôsobov dýchania sú tisícky. Dýchanie väčšiny z nás spadá do 2 skupín – hrudné a brušné. Hrudné je nedostatočné, robíme viac nádychov, núti viac pracovať srdce, zvyšuje sa krvný tlak a nervový systém je v pohotovosti.

V dýchaní sú ukryté všetky odpovede

Nie všetci priberáme z rovnakého dôvodu. Niekto má pomalý metabolizmus, iní sú veľkí jedáci. Ďalší majú zlé stravovacie návyky a nevedia sa ich zbaviť. Východiskom je správne a hlboké dýchanie.

Pomalý metabolizmus – hlboké dýchanie mení bunky tela z ukladačov na jeho spaľovačov. Ak dýchame nesprávne, bunky majú chudobný kyslík a ukladajú tuk. Človek je unavený, bunky nemajú dostatok energie. Ak telo nemá dostatok paliva (kyslík) nemôže spaľovať tuk a ostatné zložky výživy. Pri jeho dostatku stimulujete enzýmy spaľujúce tuk čo zvýši aj metabolizmus. Dýchanie mení chémiu tela, človek chudne z kíl navyše, môže normálne jesť a nepriberať.

Priberanie ako ochrana – mnohí z nás sa podvedome chránia pred nejakou traumou, čo sa prihodila veľmi dávno. Ak dýchame správne, môžeme sa s týmito emočnými blokmi spojiť a uvoľniť ich.

Prejedanie sa a iné závislosti – vždy ak dostanete chuť maškrtiť, posaďte sa a urobte 10 hlbokých brušných dychov a nutkanie prejedať sa stratí. Pri tomto dýchaní sa pozornosť obracia do centra, späť k svojim skutočným cieľom a bezmyšlienkovité jedenie ustupuje realite. Takto sa dá zbaviť aj iných závislostí – fajčenia, alkoholu atď.

Slabé trávenie – telo nedostáva  resp. nedokáže dostatočne spracovať vitamíny, minerály a ďalšie potrebné živiny, preto aj pociťujeme hlad. Naše nedostatočne výkonné bunky sú hladné. Ak dýchame len do hrude, uvoľňujeme adrenalín, ten trávenie spomaľuje a energia ide do svalov. Preto máme v nich pocit napätia a bolesť. Pri hlbokom dýchaní autonómny nervový systém prestáva byť v pohotovosti, svaly sa uvoľnia a znovu začína fungovať trávenie. Toto dýchanie zvyšuje peristaltiku, prúdenie krvi a vstrebávanie potravy.

Jedenie pre upokojenie – mnohí z nás keď sú v strese, tak jedia. Jedenie dáva signál hypofýze na vylučovanie endorfínov. Tieto látky spomaľujú  a uľahčujú proces trávenia, no súčasne tvoria dobrý pocit a máme chuť jesť viac. Pri vedomom hlbokom dýchaní však nepodľahneme pažravosti a dokážete sa zbaviť aj iných závislostí.

Rýchly pokus

Vzpriamene si sadnite, dlaň položte na dolnú časť brucha. Dobre sa nadýchnite. Ako sa pohybuje vaše brucho? Ak sa vám brucho pri nádychu vtiahne a sploští, dýchate dozadu. Ak sa brucho uvoľní a dokonca roztiahne, máte náskok a dýchacie cvičenia vám pôjdu ľahko.

Samozrejme, že je veľmi dôležité telu dávať vhodné potraviny. Nie je možné celý deň len maškrtiť, potom 15 minút hlboko dýchať a očakávať, že ráno budeme mať o 2 kg menej. Čo je vhodné mať na tanieri, to sa dozviete z jedinečného Stravovacieho programu, stačí si ho objednať. K Stravovaciemu programu automaticky dostanete aj návod na špeciálne dýchacie cvičenia

Pridaj komentár