Perilla – bylina nielen pre alergikov

Perilla krovitá je okrasná rastlina, ktorá je aj jedlá a liečivá. Pripomína žihľavu alebo mätu. Pochádza z Číny a Indie, u nás je málo známa. Pôsobí protizápalovo a mierni či dokonca zabraňuje opuchom slizníc spôsobených napr. sennou nádchou

Liečivé účinky

V čínskej medicíne je Perilla cenenou rastlinou pri alergiách, ochoreniach dýchacích ciest i pri gynekologických problémoch. Posilňuje celkovú imunitu, obsahuje množstvo zdraviu prospešných látok. Okrem vitamínov a minerálov sú to aj všestranne prospešné flavonoidy.

Vedecké testy odhalili, že niektoré látky obsiahnuté v bylinke sú rovnaké ako tie, čo sa aktivujú pri protizápalových či antialergických reakciách. Ide o apigenín, alfapinén, betasitosterol, myristicín a niektoré ďalšie zlúčeniny. Užívanie výťažkov z Perilly sa osvedčilo aj v prípade precitlivenosti na niektoré zložky jedla a pri liečbe atopickej dermatitídy. Navyše je táto bylina, či už vo forme zeleného korenia alebo v podobe potravinových doplnkov, vhodná pre všetky vekové kategórie a poslúži i deťom. Pomôže pri alergii, astme, chronickej bronchitíde i pri atopickom ekzéme. Zmierňuje kŕče, bolesti hlavy, má sedatívne účinky. Je vhodná pri zápaloch maternice i v menopauze, osvedčila sa i v tehotenstve, dokonca upokojuje plod. Mierni bolesti brucha, uvoľňuje zápchu, viaže na seba ťažké kovy a vypudí ich von z tela prirodzenou cestou. Znižuje hladinu cholesterolu a triglyceridov v krvi, zlepšuje pamäť i koncentráciu, pôsobí aj proti depresii. Lekárske výskumy preukázali antioxidačné, antibakteriálne a antiseptické účinky.

Perilla zmierňuje kašeľ, pomáha pri chrípke a prechladnutí, tlmí horúčku. Extrakt z nej obsahuje vysoké množstvo esenciálnych mastných kyselín, ktoré v tele znižujú hladinu cholesterolu a triacylglycerolov. Má silný antioxidačný účinok. Je zdrojom vitamínu A a C, obsahuje železo, vápnik a draslík, je bohatá na vlákninu a riboflavín.

Vyskúšajte

V ázijských krajinách je pestovanie Perilly veľmi obľúbené, ide o bylinku tamojšej kuchyne. Je vhodná do pokrmov morských plodov. Jej listy majú štipľavú citrónovú príchuť, vďaka ktorej sa skvele hodí ako prísada do najrôznejších šalátov alebo ako korenie.

Čaj pripravte klasicky a popíjajte pri nachladnutí, výskyte alergickej reakcie alebo len preventívne.

Výťažky z Perilly je možné užívať formou potravinových doplnkov. Napr. Omega 3 Perilla olej obsahuje v jednej kapsule 500 mg čistého perillového oleja, ktorý v porovnaní s inými rastlinnými olejmi má najvyšší podiel biologicky aktívnych polonenasýtených omega 3 mastných kyselín.

Pridaj komentár