Olivovník je plný zdravia

Tento vzácny strom poznáte určite najmä vďaka zdraviu najprospešnejšiemu olivovému oleju. Zdravie ciev, srdca, mozgu, kĺbov pomôže výrazne zlepšiť aj extrakt z jeho listov, ktoré obsahujú oleuropeín a polyfenol. Tieto zložky pomôžu znížiť zlý cholesterol a krvný tlak, pri prevencii rakoviny, chránia pred oxidačným poškodením, chránia mozog a centrálny nervový systém

Oleuropeín je zodpovedný za väčšinu antioxidačných vlastností olivového oleja, je protizápalový a účinný v boji proti chorobám. Keď bol oleuropeín podávaný zvieratám s nádormi, nádormi úplne vymizli do 2 týždňov. Oleuropeín znižuje krvný tlak, ale protizápalové a antioxidačné vlastnosti ponúkajú prísľub v boji proti ateroskleróze, cukrovke, rakovine, neurodegeneratívnym ochoreniam, a dokonca i proti artritíde.

Zdravie ciev

Endotelové bunky arteriálnych stien hrajú kľúčovú úlohu v udržiavaní prietoku a tlaku krvi, regulujú rozdelenie hladkých svalových buniek a udržujú rovnomerné prúdenie krvi v cievach. Endotelová dysfunkcia je jednou z prvých etáp kôrnatenia tepien (arterosklerózy), ku ktorej dochádza tvorbou nánosov v arteriálnej stene. Nánosy blokujú prietok krvi, čo môže vyvolať srdcový záchvat či mŕtvicu. Oleuropeín bojuje proti endoteliálnej dysfunkcii tak, že zvyšuje produkciu oxidu dusnatého, čím regeneruje krvné cievy. Pomáha  predchádzať oxidácii LDL-cholesterolu prispievajúceho k rozvoju aterosklerózy. Oxidované LDL spúšťa zápal, poškodzuje tepny a extrakt má cielené protizápalové účinky.

Diabetes

Diabetes vyvoláva značný oxidačný stres v celom tele, čo spôsobuje zápal a poškodenie tkanív, ktoré urýchľuje starnutie. Liečba diabetu má hlavné ciele – znížiť hladinu glukózy v krvi na normálnu úroveň a obmedziť škôd spôsobené zvýšenou hladinou cukru.

Oleuropeín spomaľuje trávenie škrobu na jednoduché cukry, spomaľuje absorpciu týchto cukrov z čreva a zvyšuje vychytávanie glukózy z krvi do tkanív. Chráni tkanivo pred poškodením oxidačným stresom, kedy sa glukóza viaže na bielkoviny v procese zvanom glykácia. Tiež zvyšuje hladinu iných prírodných antioxidačných systémov v tele.

Rakovina

Olivový olej, najmä oleuropeín sú kľúčové zložky stravy v boji proti rakovine. Antioxidačné účinky oleuropeínu pomáhajú bojovať proti ranným štádiám rakoviny. Oleuropeín tlmí rastové faktory a narúša signalizačnú cestu, potláča enzým, ktorý pomáha rakovinovým bunkám získavať a uchovávať energiu z potravou prijatých cukrov. V bunkách karcinómu prsníka oleuropeín znižuje schopnosť malígnych buniek reagovať na estrogén, vďaka ktorému rakovinové bunky prežívajú. Tlmí produkciu proteolytických enzýmov, ktoré rakovinové bunky potrebujú, aby mohli napadnúť zdravé tkanivá a tvoriť metastázy. Extrakt má nesporné miesto v liečbe nádorov mozgu, hlavy, krku, prsníka, pečene, močového mechúra, prostaty, kože a leukémie.

Ochrana nervového systému

Extrakt chráni mozog a centrálny nervový systém od poškodenia mŕtvicou, úrazom a degeneratívnymi ochoreniami súvisiacimi so starnutím (Alzheimer, Parkinson). Potláča zápal a znižuje škody spôsobené oxidačným stresom.

Artritída

Oleuropeín zabraňuje nahromadeniu kyseliny močovej tým, že tlmí xantínoxidázu – enzým zodpovedný za konverziu DNA a RNA na močovú kyselinu. Tiež pomáha predchádzať a liečiť reumatoidnú artritídu a výrazné zlepšuje kĺbové tkanivá. Podobné účinky sú i pri osteoartróze, zlepšujú sa opuchy kĺbov, mikroskopický vzhľad kĺbu a bráni produkcii zápalových cytokínov.

Extrakty z olivových listov boli používané v tradičnej medicíne po stáročia k zlepšeniu ochorení súvisiacich so starnutím. Vedecké dôkazy dnes ukazujú, že extrakt má významný vplyv na krvný tlak, srdcové choroby, môže chrániť aj pred inými s vekom súvisiacimi chronickými ochoreniami. Presvedčivé dôkazy ukazujú že extrakt pomáha predchádzať mnohým základným faktorom vedúcim k cukrovke, rakovine, neurodegeneratívnym ochoreniam, mŕtvici a artritíde.

Extra panenský olivový olej a extrakt z olivových listov by sa mali považovať za dôležitú súčasť programu na udržanie zdravia a dosiahnutie dlhovekosti. V záujme ochrany zdravia je načase prestať konzumovať lacné a nezdravé oleje.

 

Pridaj komentár