Očista pitím teplej vody

Voda je veľmi dôležitá pre prežitie a telo by sa malo denne hydratovať asi ôsmimi pohármi vody. Pitie teplej vody má mnoho zdravotných výhod, ktoré nezískate pitím studenej vody. Teplá voda funguje ako škrabka, vyčistí toxíny z tráviaceho traktu a vyplaví ich z tela von stolicou.

Benefity pitia teplej vody

Strata váhy: Pitie dostatočného množstva vody pomôže schudnúť. Zrýchľuje metabolizmus tela tým, že mení telesnú teplotu. Na prispôsobenie sa zvýšenej teplote sa zníži vnútorná teplota tela a zrýchľuje metabolizmus o 30 – 40%. Teplá voda pomáha rozkladať tuk v tele na menšie molekuly, ktoré sa dajú vylúčiť cez tráviaci systém. Pridanie citrónu alebo zázvoru pôsobí na tukové usadeniny a tak pomôže schudnúť.

Detoxikácia: Voda uvoľňuje a vyplavuje nánosy toxínov, ktoré sa do tela dostávajú z vonkajších zdrojov. Toxíny sú potom nasmerované na presun do tráviaceho traktu na odstránenie z tela. Toxíny môžu byť lepkavé a slizké, majú tendenciu hromadiť sa v tele, čo ohrozuje prirodzený metabolizmus, imunitný systém a celkové zdravie. Pravidelné pitie teplej vody pomáha zbaviť sa tejto lepkavej látky najprirodzenejším spôsobom. Toxíny sa odstraňujú i potením, ktoré je odpoveďou tela na zmenu telesnej teploty vyvolanú teplou vodou, pomáha vyčistiť póry pokožky, robí pokožku jasnejšiu a žiarivejšiu. Optimálne je piť teplú vodu na prázdny žalúdok. Teplá voda reguluje kyslosť a zmierňuje príznaky zápchy, umožňuje vylučovanie správnych tráviacich štiav, ktoré podporujú chudnutie a sú prospešné i pre zdravie obličiek.

Kŕče a bolesť: Svalové kŕče môžu byť bolestivé a dráždivé, keď svaly bez varovania stuhnú a neuvoľnia sa. V teplom ročnom období sú kŕče bežnejšie pre straty tekutín z vysokých teplôt vonku. Teplá voda zlepšuje cirkuláciu a prietok krvi vazodilatáciou, t.j. rozširovaním krvných ciev, najmä do postihnutých svalov. Ženám, ktoré mávajú menštruačné kŕče, môže pitie teplej vody pomôcť zmierniť bolesť.

Krvný obeh: Pravidelná konzumácia teplej vody rozširuje krvné cievy, pretláča väčšie množstvo krvi a odstraňuje toxíny z krvného  riešišťa. Naše telo sa skladá zo 60 % z vody a takmer polovicu krvnej plazmy tvorí voda, elektrolyty a bielkoviny. Zostať hydratovaný je existenčnou požiadavkou. Čím lepší krvný obeh, tým efektívnejší je pohyb základných živín a kyslíka do rôznych častí tela.

Trávenie: Lepšie prekrvenie a uvoľnenie svalov pitím teplej vody napomáha tráviacim procesom tým, že zabezpečuje, aby sa živiny z potravy dobre vstrebali do tela. Pitie teplej vody ráno zlepšuje pohyb čriev a ním vytláča z tela aj toxický odpad. Prax pitia teplej vody zmierňuje nadúvanie, plynatosť a kyslosť. Nedostatok vody môže spôsobiť, že tenké črevo úplne absorbuje všetku tekutinu z potravy a vedie k dehydratácii. Chronická dehydratácia je odstrašujúcim prostriedkom v efektívnom pohybe čriev, vedie k zápche a syndrómu dráždivého čreva. Pre ľudí so slabým trávením a častými problémami so zápchou je dobré kontrolovať si príjem vody. Pitie teplej vody pomáha nielen rýchlejšiemu rozkladu potravy, ale podporuje aj lymfatický systém a odstraňuje z neho toxické odpady uvoľňované z buniek a tkanív tráviaceho traktu.

Koža a vlasy: Lepší krvný obeh znamená lepšie prekrvenie pokožky, podporuje jej elasticitu a bojuje proti suchej pokožke. S vyplavením toxínov kožné bunky lepšie dýchajú a oprava poškodenia je rýchlejšia. Tým sa redukuje odlupovanie pokožky, tá je spevnená a dobre hydratovaná. Teplá voda robí pri detoxikácii tela lepšiu prácu ako studená pre svoju schopnosť účinnejšie uvoľňovať, separovať, rozkladať a presúvať lepkavý telesný odpad. V rámci detoxu teplá voda odstraňuje z pokožky prebytočný maz a nečistoty, ktoré vedú k akné a vyrážkam. Teplá voda podporuje rast vlasov tým, že hydratuje a revitalizuje nervové zakončenia pri korienkoch vlasov.

Stres: Teplá voda alebo teplý bylinkový čaj pomôže zmierniť stres a úzkosť tým, že aktivuje sympatický nervový systém, ktorý je zodpovedný za pokojový režim tela.

Kedy piť teplú vodu

Pitie teplej vody každé ráno nalačno pomôže znovu zapáliť tráviaci oheň, čistí črevá, dáva pocit sviežej energie a je výborným vykročením do nového dňa. Keď je tráviaci oheň silný, podporuje rýchlejší metabolizmus a efektívnejšie trávenie potravy.

Pitie teplej vody po jedle pomôže zbaviť sa toxínov priamo z tkanív v tele. Ale pitie studenej vody po jedle sťažuje odstránenie toxínov z lymfy i tráviacich stien.

Teplej vody sa napite i pred spaním v miernom množstve, to pomáha telu lepšie ukladať živiny a minerály, aj keď spíme, pretože mimovoľné fyziologické procesy pokračujú. Pitie teplej vody pred spaním tiež pomáha spáliť kalórie. Ale pitie studenej vody môže zvýšiť úsilie pri zvyšovaní telesnej teploty, aby sa začal proces spotreby kalórií.

Koľko vody denne vypiť

Množstvo vody, ktorú potrebujete, líši, ale základné pokyny sú 13 šálok (asi 3l) pre mužov a 9 šálok (čosi cez 2l) pre ženy. Tehotné ženy by mali vypiť asi 10 šálok vody denne. Tie, ktoré dojčia, potrebujú asi 12 šálok.

Kontraindikácie

Hoci výhody pitia teplej vody ďaleko prevažujú nad jej rizikami, pred pravidelným pitím teplej vody je potrebné mať na pamäti niekoľko vecí:

Vyhnite sa pitiu teplej vody ihneď po tréningu, keď je telesná teplota už vysoká. V tomto bode studená voda pomôže znížiť telesnú teplotu. Veľmi horúca voda môže tiež poškodiť črevnú výstelku. Preto sa uistite, že voda neprekročí teplotu varu.

Príliš horúcu vodu nepite, aby ste si nespôsobili obarenie a popálenie jazyka. Ak nedokážete vypiť horúcu vodu nezúfajte, úplne stačí ak je teplota vody o čosi vyššia, než bežná teplota tela zdravého človeka. Uistite sa, že voda neobsahuje nebezpečné chemikálie, ktoré môžu spôsobiť, že voda bude po prevarení toxická a nevhodná na konzumáciu. Ak sú potrubia skorodované alebo voda obsahuje toxické chemikálie, môžu sa jedy rýchlejšie rozpustiť v teplej vode, než v studenej. Osvedčené je piť prefiltrovanú vodu.

Nadmerná spotreba vody

Existuje aj intoxikácia vodou, ku ktorej dochádza, keď človek vypije príliš veľa vody. Pitie nadmerného množstva vody môže spôsobiť napučiavanie mozgových buniek a vyvíjanie tlaku na lebku, čo spôsobuje bolesti hlavy, nevoľnosť a zvracanie.

Nadmerné pitie teplej vody u ľudí, ktorí majú problémy so zadržiavaním vody, môže ovplyvniť činnosť obličiek. Preto je pri pití teplej vody kľúčom striedmosť, aby ste si nepreťažili obličky. K nadmernej hydratácii dochádza, ak človek vypije viac vody, než dokážu obličky spracovať.

Symptómy hyponatriémie – stavu, keď nízke hladiny sodíka vedú k zadržiavaniu príliš veľkého množstva vody boli pozorované, keď ľudia vypili asi 2 litre vody za menej ako hodinu. Nadmerná konzumácia teplej vody či nadmerná hydratácia môže spôsobiť nerovnováhu hladín sodíka v tele. Pitie veľkého množstva teplej vody môže tiež zvýšiť objem krvi a vyvinúť tlak na obehový systém.

Stručne povedané, pravidelné pitie teplej vody so správnou teplotou, v optimálnom množstve a v správny čas dňa dáva množstvo výhod od podpory trávenia, cez čistú pokožku bez akné až po odstránenie lepkavých toxínov z tela a uvoľní stres a úzkosť.