Ochorenie a poruchy pečene

Pečeň je najväčšia žľaza ľudského tela a zúčastňuje sa na mnohých pochodoch v organizme. Podieľa sa na látkovej výmene a ďalších nezastupiteľných procesoch. Cukry, bielkoviny a tuky sa po rozložení v tráviacom ústrojenstve dostávajú krvou do pečene, kde sa ďalej spracovávajú.

Pečeň zneškodňuje jedovaté látky, vylučuje žlč, vytvára množstvo enzýmov a má dôležitú úlohu pri zrážaní krvi. Celý organizmus je závislý od správnej funkcie pečene.

Dysfunkcia pečene sa prejavuje aj pálením záhy, no signalizujúcich prejavov je samozrejme viac. Napr. bolestivé miesto v strede pravého obočia, bolestivá reflexná plôška pečene na šľape chodidla, bolestivá reflexná plôška na pravej dlani, ťažkosti po konzumácii alkoholu, ale aj po nevhodnom tuku sa zvyknú ozvať všetky spomínané reflexné plôšky. Charakteristická je tiež trvalo zvýšená teplota, hlavne večer okolo 18.oo – 19.oo hod., kedy pociťujeme veľkú slabosť, trvalú únavu, pokles aktivity a aj psychickej pohody.

Pre vstrebávanie škodlivých látok je pri chorobách tráviaceho ústrojenstva v prvom rade ohrozená pečeň, do ktorej sa škodliviny dostávajú vrátnicou a práve výluhy z liečivých rastlín s obsahom slizov a trieslovín môžu podstatne znížiť vstrebávanie toxínov. Močopudné pôsobenie ďalších rastlín zníži aj množstvo niektorých cirkulujúcich odpadových látok, ktoré by inak museli spracovať pečeňové bunky.

Antisepticky pôsobiace obsahové látky liečivých rastlín zasa zabraňujú rozkladným procesom v čreve a redukujú tvorbu jedovatých toxických zlúčenín, ktoré tiež prechádzajú pečeňovými bunkami. Pečeň je jedným z mála orgánov, bez ktorých človek neprežije. Je strážcom vnútorného prostredia, ekologickým orgánom, ktorý nedopustí, aby v tele kolovali jedovaté látky. Je tiež energetickým skladiskom, pečeňový glykogén je vždy pripravený doplniť hladinu krvných cukrov.

Pomocnou liečivou drogou je Ostropestrec mariánsky a jeho hlavné obsahové látky sú flavonové deriváty, nachádzajúce sa výlučne v oplodí rastliny, jeho účinná látka sylimarín stabilizuje membrány pečeňových buniek. Semená slúžia k profylaxii a terapii toxických metabolitov poškodzujúcich pečeň (alkohol, muchotrávkové a tkanivové jedy), pri poruchách funkcie pečene, pri hepatitídach a chronických ochoreniach pečene (cirhóza). Pečeň je veľmi hutný orgán, po konzumácii určitých druhov potravín dochádza v nej k zatvrdnutiu väziva a tak ku strate svojej funkcie. Sú to hlavne vajcia, soľ, mäso, tučné výrobky, syry, plnené čokolády, margaríny, údeniny a pod.)

Pečeni mimoriadne škodí hnev a rozčuľovanie sa!!!

Vhodné čajoviny

1.) 3 – 5g semien ostropestreca mariánskeho zapariť 150 ml vriacej vody. Pije sa 3 – 4x denne čerstvý čaj 30 minút pred jedlom. Dlhodobá kúra je vhodná i pri funkčných chorobách žlčníka a žlčovodov.

2.) 10g plody ostropestreca, 8g vňať Benedikta Čubetu, 5g mäty piepornej, 10g repíka, 8g rebríčka, 3g plod feniklu, 6g koreň púpavy. Vo forme záparu možno čajovinu (1 polievková lyžica zaparená 0,2 l vody vylúhovaná 15 min.)použiť ako podpornú liečbu pri pečeňových a žlčníkových ochoreniach, priaznivo pôsobí na regeneráciu pečeňových buniek a podporuje vylučovanie žlče.

3.) 50g list mäty, 30g plod ostropestreca, po 20g vňať jablčníka a repíka, 10g koreň rebarbory. 1 lyžicu zmesi zaparíme 0,25 l vody a užívame 2x denne pred jedlom.

Na posilnenie pečene užívame 3x denne na špičku noža prášok horca žltého, dodávame telu zinok a vitamín A. Do čajov pridávame tinktúru z lastovičníka.

Tvrdnutie pečene

Dlhodobo podávať Zinok a stravu upraviť tak, aby obsahovala maximum nenasýtených tukov, vylúčiť z nej tuky nasýtené a živočíšne.

Zmiešať mleté vlašské orechy s medom v pomere 1:1 a užívať každé ráno na lačno 1 – 2 kávové lyžičky zmesi.

Zápal pečene

1.) 30g plodov ostropestreca variť v 0,5 l vody, kým nevyvrie na polovicu. Užívať po lyžici každú hodinu.

2.) púpava lekárska – koreň s vňaťou a koreň čakanky obyčajnej po 1 kávovej lyžici na šálku záparu. Pijeme 2x denne.

3.) Pri infekčnej žltačke Benedikt – čubet vňať, zápar z pol kávovej lyžičky na šálku vody pijeme 2 – 3x denne. Neprekračovať dávku!!!

Chronické pečeňové ochorenia

1.) steatóza – stukovatenie pečene

Vyžaduje podobne ako pri všetkých problémoch s pečeňou úplnú abstinenciu, zákaz práce s prchavými hepatotoxickými rozpúšťadlami. V diéte sa treba vyhýbať nekvalitným a nečerstvým potravinám.

Čaj: po 20g plody ostropestreca, vňať trezalky, palina obyčajná a list mäty piepornej, 10g šištice chmeľu. Zápar z 1 lyžice drogy na šálku vody piť 2x denne.

Pre starších pacientov: Po 50g plodov ostropestreca a mäty piepornej, 30g listu medovky a 10g listu rozmarínu. Pije sa zápar z 1 lyžice čajoviny 0,25 l vody, 2x denne pol hodinu pred jedlom

2.) cirhóza pečene

120g vňate alebo koreňa čakanky, 50g listu mäty piepornej, 30 g lastovičníka. Dve čajové lyžičky zmesi prelejeme šálkou vriacej vody a pijeme na lačno nesladené 3x denne. Šťava z 1 kg mrkvy, do ktorej pridáme 250 g medu a 10g včelej materskej kašičky. Dobre rozmiešame, uložíme v chladničke a podávame 1 polievkovú lyžicu 3x denne pred jedlom. Koreň čiernej ríbezle, najlepšie vykopaný v septembri – októbri (čerstvý či sušený). Z nastrúhaného koreňa sa pomaly varí 1 polievková lyžica 5 – 9 minút v 0,3 l vody. Pijeme 3x denne a to pol dávky pred jedlom a druhú polovicu dávky po jedle. Užíva sa 3 týždne, úspech je zaručený. Miera úspešnosti závisí od dodržania návodu.

Pridaj komentár