Neľútostné pozadie stresu

Psychika zásadne vplýva a riadi nielen nálady človeka ale i jeho zdravie a rodinnú pohodu 

Väčšina patologických zmien v živote človeka prebieha na pozadí stresu. Stres dokonca negatívne ovplyvňuje imunitný systém človeka a vo vypätých situáciách alebo tesne po nich sa objavia chronické choroby, vznikajú nové alebo nachladnete z banálneho prievanu.

Stresovými situáciami trpia v prvom rade emocionálne založení jedinci, pre ktorých je ťažké ovládať svoje pocity.  Najhoršie však urobia, ak budú svoje emócie potláčať do svojho vnútra a dusiť ich tam. Emócie samé o sebe nie sú dobré ani zlé. Všetko záleží od toho, ako sa s nimi rozhodnete vyrovnať. Kľúč k úspechu spočíva v tom, že sa naučíte svoje emócie rozpoznávať a ovládať ich. Inak ony budú ovládať vás.

Hnev je najsilnejšou emóciou. Nemožno ho jednoznačne odsúdiť, môže vás priviesť i k vcelku dobrým veciam. Ak človek napríklad dlhodobo stagnuje a poriadne sa rozčertí, môže ho to odraziť k zmysluplnej aktivite alebo i k zmene práce, ak ho tá terajšia už nenapĺňa. Ale dokážete sa poriadne rozčúliť aj vtedy, ak vás niekto neprimerane kritizuje. Najdôležitejšie je rozpoznať, kedy vás prepadla emócia hnevu a to predtým, než čokoľvek nezmyselné urobíte či poviete. Netreba zabúdať, že hnev škodí najviac pečeni a oslabuje ju viac než alkohol (pokiaľ ho nepijete dlhodobo vo veľkých množstvách) Hnev ukradne energiu slezine, dôležitému orgánu imunity a nadobličkový oheň hasí vodu v obličkách, ktoré odvádzajú toxíny z tela. Človek sa ocitá v bludnom kruhu a na prahu choroby.

Úzkosť je tiež častá emócia, prepadne človeka znenazdajky a neopodstatnene. Je úplnou stratou času trápiť sa nad niečím, čo vôbec nijako nemôžete ovplyvniť. Pokúste sa nezmyselnú úzkosť zmeniť v konštruktívne riešenie. Podniknite všetky kroky na odvrátenie nepríjemností namiesto toho aby ste sedeli paralyzovaní strachom, čo všetko sa môže stať. Často pomôže aj filozofický pokoj s vedomím, že robíte všetko, čo je vo vašich silách, preto to dopadne tak, ako má.

Sklamanie môže človeka priviesť k myšlienkam, že nič nedokáže alebo že je to pre neho veľmi ťažké. Môže to zájsť až tak ďaleko, že sa bude snažiť čoraz menej až sa nakoniec predčasne vzdá. Naučte sa nemať očakávania, potom nebudete nikdy sklamaní. Sklamanie oslabuje činnosť srdca.

Smútok vás ľahko dostane do izolácie. Ak smútite alebo ste len smutní, väčšinou sa chcete pred svetom uzatvoriť. Izolujete sa od rodiny i priateľov, čím svoju situáciu ešte zhoršujete. Osamelé posedávanie na gauči nepovzbudí nikoho a smútkom si oslabujete energiu pľúc, dýchate plytko a bunky vášho tela sú priškrtené.

Strach vám bráni v úspechu, je nepohodlný. Musíte však rozlišovať medzi strachom a opatrnosťou, to sú dva úplne odlišné fenomény, pričom opatrnosť je prirodzený aspekt múdreho človeka. Strach ovláda jeho život patologicky. Ak sa budete strániť všetkého, čo vzbudzuje strach, zabráni vám to dosiahnuť vaše ciele. Najlepším riešením je postaviť sa svojim strachom tvárou v tvár. Postupne si začnete veriť a dokážete sa popasovať so všetkým, čo vás predtým desilo. Strach hľadajte aj za problémami s chrbticou.

Nadšenie môže spôsobiť, že zabudnete na nebezpečenstvo. Uškodiť vám nemusia len negatívne emócie. Ak sa neprimerane nadchnete, môžete podceniť riziká alebo preceniť svoje šance na úspech. Ak sa priveľmi tešíte dopredu, ťaháte zbytočne tigra osudu za chvost. Tešte sa pokojne, v opačnom prípade si do života privolávate búrku rovnovážnych síl, ktorá dokonale a nie celkom príjemne stlmí vaše nadšenie.

Hanba vás naučí skrývať sa pred svetom. Ide o silný pocit, kedy si človek praje zmiznúť a byť neviditeľným. Možno sa pokúšate ukrývať chyby, za ktoré sa hanbíte alebo skrývate to, kým v skutočnosti ste. Nepodliehajte hanbe, každý človek je jedinečná osobnosť. Za každou hanbou sa ukrýva neprimerané porovnávanie a následné prejedanie sa.

Dary prírody

Ak nie je vo vašich silách, aby ste vyššie uvedené pocity sami prekonali, pomoc hľadajte v prírode. Netreba vždy siahať po tabletkách najmä ak sa necítite fit a zle spíte. Ak akýkoľvek problém odmietate riešiť, môžete sa prepadnúť aj do depresie.

Bylinky posilnia vašu nervovú sústavu, dodajú kvalitný spánok. Napríklad Kozlík unavených tonizuje, rozčúlených upokojí. Táto bylinka rieši dokonca celý komplex symptómov: nepokoj, úzkosť, roztržitosť, nespavosť, náchylnosť k závratiam a mdlobám, uponáhľanosť, zvieranie v krku pri rozčúlení.

Ak vás uvedené príznaky netrápia, siahnite po Múčenke. Je vhodná pri vypätí a rozčúlení, pri svalových kŕčoch rôzneho pôvodu, pri nespavosti, skľúčenosti i bolestiach rôzneho druhu.

Levanduľa vám zas pomôže pri všeobecnej slabosti, mierne zníži krvný tlak, poradí si z únavou a podráždenosťou, pri poruchách reči nervového pôvodu, pri neurotickom kašli, zlej nálade aj pri určitých kožných chorobách. Účinky múčenky a levandule sa dopĺňajú a môžete obe bylinky kombinovať. Alebo sa skúste pozrieť po iných vhodných bylinkách.

Zdravá strava

Je zarážajúce, že do svojho auta tankuje človek výsostne správne palivo a svoje telo v tomto smere nerieši. Pozerá skôr na akciovú cenu tovaru ako na jeho kvalitu. Tento postoj je veľmi zradný, v konečnom dôsledku vám všetky prehrešky zráta a vytiahne z peňaženky omnoho viac peňazí, než ste pomyselne ušetrili.

Nesprávna strava podporuje negatívne emócie a nezdravú psychiku človeka. V zajatí negatívnych emócií sa zastiera vedomie človeka, čo následne vedie k nesprávnym postojom a rozhodnutiam. Následky nesprávnych rozhodnutí ľudí ohromnou silou hádžu do škodlivých emócií a odtiaľ časom i k vážnym chorobám. Bludný kruh uzatvárajú množstvá užívaných liekov, z ktorých každý jeden má vedľajšie účinky.

Je načase sa zobudiť zo spánku nevedomosti a neochoty prevziať zodpovednosť za svoje fyzické i psychické zdravie. V opačnom prípade zaplatíte svojmu životu tú najvyššiu daň.

Pridaj komentár