Návrat k zdraviu

Svet je zaplavený doplnkami výživy na podporu zdravia. Hoci je to dobrý trend zníženia spotreby farmaceutických výrobkov treba vedieť, čo telu najviac chýba, čo najviac podceňujeme 

Paradoxom je, že najdôležitejšie z doplnkov výživy sú tie, ktoré sú najmenej užívané. Možno i preto, že nemajú bombastickú reklamu. Čo má najväčšiu schopnosť posunúť zdravie pozitívnym smerom a čo by ste nemali ignorovať?

Enzýmy – brána zdravia

Bez enzýmov by sa každá chemická reakcia vo vnútri tela pozastavila. Sú to tie, ktoré umožňujú vitamínom a minerálom robiť svoju prácu a to, čo umožňuje život. Enzýmy často zamieňame s tým, že sú zodpovedné iba za tráviaci proces, ale v skutočnosti sú to látky, ktoré vyžadujú všetky oblasti tela. Ľudské telo tvorí asi 22 tráviacich enzýmov, ktoré sú schopné tráviť bielkoviny, uhľohydráty, cukry a tuky. Jedlo sa trávi postupne, začína v ústach, presúva sa do žalúdka a nakoniec cez tenké črevo. V každom kroku špecifické enzýmy štiepia rôzne druhy potravín.

S chemicky ošetrenými, pasterizovanými, mikrovlnami a varenými potravinami, ktoré sú dnes normou na úkor organických, čerstvých a surových potravín, treba povedať, že tie jemné a nevyhnutné enzýmy sa likvidujú už dlho predtým, ako sa do nich naše zuby zahryzli. Existuje mnoho chorôb, ktoré sa môžu prejavovať pri nedostatku enzýmov. Všetky problémy súvisiace s trávením majú za následok deficit enzýmov, či stavy kože, problémy s pečeňou, zdravie srdca, alergie, problémy s pľúcami a imunitným systémom. Ak chcete napraviť nedostatok enzýmov, ako základ svojej stravy používajte surové potraviny (smoothies, džúsy, šaláty, atď.) Tráviace enzýmy užívajte v čase jedla, najmä pri konzumácii ťažko stráviteľných jedál (živočíšne bielkoviny, strukoviny, škrobová zelenina, zemiaky).

HCL

Aj keď sa v poslednom čase venuje zvýšená pozornosť zníženému HCL (kyselina chlorovodíková), je stále relatívne neznáma či nepochopená. Ľudia stále liečia pálenie záhy, kyslý reflux s blokátormi kyseliny z lekárne a neuvedomujú si, že znížené množstvo žalúdočnej kyseliny je zdrojom ich problémov,

Nízka hladina žalúdočnej kyseliny sa môže prejaviť mnohými spôsobmi, ale bežnými vinníkmi sú baktérie H. Pylori, užívanie antibiotík a chronický stres. Akonáhle sa žalúdočná kyselina zníži na istý čas, jedným z nešťastných dôsledkov, ktoré sa prejavujú, je nedostatok minerálov. Krv sa stane kyslejšou a hľadá rôzne oblasti tela, kde sa môže nízkeho pH zbaviť, aby sa v nej vytvoril zásaditejší stav. To nakoniec okráda telo o minerály (najčastejšie kosti) a necháva vás vo veľmi krehkom a vyčerpanom stave.

Tento cyklus sa naďalej živí sám, ak zostane nezmenený. Kyslá krv ďalej vytvára nízke minerály a nízku hladinu žalúdočnej kyseliny. Ak to trvá nejaký čas, hladina kortizolu sa môže zvýšiť, čím sa zvýši i hladina cukru v krvi. To nakoniec unaví nadobličky a hormón mladosti, zníži imunitu vďaka čomu sa otvoria dvere pre patogénne baktérie, candidu a vírusy. Dostatok žalúdočnej kyseliny je nesmierne dôležitý a určite by nemala byť potlačená blokátormi kyseliny a antacídami. Skôr treba podporiť jej posilňovanie potravinami (zelenina, morská soľ a najmä zelerová šťava zo stonkového zeleru 0,5l denne). Ak v starostlivosti o seba nepoľavíte, dokážete sa zbaviť mnohých zdravotných problémov (prírastok hmotnosti, chudnutie, tráviace problémy, kyslý reflux, pálenie záhy, pankreatitída, ružienka, svrbenie kože, únava, migréna,  bolesť celého tela či iné problémy).

Minerály

Užívanie fytominerálov je stále v úzadí, väčšinou človek uprednostní vitamíny. Paradoxom je, že ak telu chýbajú minerály, nedokáže tvoriť dostatok enzýmov a vitamínov. Pôdy sú vyčerpané z minerálov a spracovávané potraviny ich obsahujú minimum. Stres vyčerpáva žalúdočnú kyselinu, čo zhoršuje schopnosť správne absorbovať minerály. Prekyslené telo si nedostatok minerálov kompenzuje tak, že ich vylúpi z kostí. aby si udržalo správne pH. Aj keď niektoré minerály sa tešili záujmu, ale k horčíku bol rešpekt vlažný. Keď si uvedomíme, že horčík je zodpovedný za správnu funkciu mnohých častí tela (kosti, svaly, srdce a zažívací systém), jeho nedostatok môže viesť k závažnej diagnóze. Doplnenie dostatočného množstva minerálov je základnou požiadavkou, ktorá nemá stále pozornosť.

Ak chcete získať minerály z potravy, zvoľte širokú škálu zeleniny, najmä listovej.  Minerály môžete brať aj jednotlivo, múdrejším prístupom sú určite koloidné fytominerály.

Liečivé huby

Hoci liečivé huby existujú viac ako 2000 rokov, ich pôvod u nás nebol úplne prijatý. Naše telá ich zúfalo potrebujú. Medzi prvé liečivé huby patria reishi, čaga, agaricus blazei, kordyceps, maitake, shiitake a ďalšie. Sú užitočné pre niektoré z dôležitých a stresovaných častí tela, ako imunitný, hormonálny, kardiovaskulárny a tráviaci systém, pečeň a nadobličky. S autoimunitnými problémami mimo kontroly, hormónmi mimo šialenstva, chorobami pečene, srdca, rôznymi chorobami trávenia a vysokým stresom po celý čas, by sa tieto vysoko dynamické huby mali považovať za jeden z najdôležitejších doplnkov výživy.

S reishi známou ako chilli bylina, čaga ako majster antioxidant, kordyceps ako tvorca energie a stimulátor mozgu máte skvelú príležitosť získať zdravie celého tela a sústrediť sa na to, čo potrebujete liečiť. Tieto huby dnes možno konzumovať v čajoch, studených nápojoch, smoothies a dokonca i v káve. Bez ohľadu na to, v akej forme ich telu dodáte, malo by to byť vašou dennou praxou a následne zaznamenáte pekný posun v zdraví. Aj keď sa týmto dôležitým štyrom doplnkom výživy nedostáva toľko pozornosti ako rôznym bielkovinovým práškom, kolagénu, kurkume, konopnému oleju či probiotikám, ich silu na zlepšenie zdravia by ste nemali podceňovať.

Nezabúdajte, že dobré zdravie je len vo vašich rukách.

Pridaj komentár