Málo známy zázrak – kyselina ferulová

Čo je kyselina ferulová?

Kyselina ferulová je antioxidant, niekoľkokrát silnejší než vitamín E, ktorý pomáha našu pokožku chrániť najmä pred slnečným žiarením, napráva poškodenú a oslabenú pleť, zmierňuje a zosvetľuje starecké škvrny. Podporuje zadržiavať v pokožke dôležitý vitamín C, má schopnosť podporovať tvorbu kolagénu. Vedecké štúdie dokazujú, že je vysoko účinná  v boji proti rakovine kože, proti vráskam aj proti stareckým škvrnám, pretože chráni bunky pred tzv. oxidačným stresom.

Kyselina ferulová sa vyskytuje napríklad v ryžových otrubách, borákovom a v menšom množstve tiež v kokosovom oleji. Vďaka svojim obdivuhodným účinkom je  ideálna do pleťových tonik, na domáci krém na vrásky alebo vyživujúce sérum na vrásky. Ferul je antioxidant nájdený v listoch a semenách rôznych rastlín. Táto kyselina pomáha brániť poškodeniu buniek UV žiarením, znižuje hladinu glukózy v krvi, ktorá chráni telo proti rakovine, znižuje symptómy menopauzy, kostnej degenerácie, znižuje riziko srdcových ochorení a výborne spaľuje tuky. Ferul môže pomôcť zlepšiť atletické schopnosti tým, že znižuje únavu. Istý lekár uvádza, že ferul môže pomôcť pri zvyšovaní plodnosti tým, že zvyšuje mobilitu a integritu spermií.

Kde ju nájdeme?

Vyskytuje sa v malom množstve potravín, ktoré sa môžu konzumovať denne. Káva je bohatá na viazané fenolové kyseliny vrátane kyseliny Ferulovej. Zelenina ako špenát, kel, brokolica, špargľa, mrkva jej tiež obsahujú hodne. Tento zázrak nájdeme aj v celých zrnách,  v hnedej ryži a v ovse. Ďalšie zdroje tejto vzácnej kyseliny sú tiež príjemné a chutné – ide o jablká, hrušky, citrusové plody, ananás a arašidy.

Využitie v kozmetike

Zázračnú kyselinu ferulovú už nájdete v niektorých krémoch, bohužiaľ jej množstvo v nich je minimálne, takže je otázne, či sľubovaný efekt dosiahnete. Botanicky derivovaná ferulová kyselina stabilizuje vitamin C. Zaručuje jeho pôsobenie v pokožke jednak ako prevencia ale aj okamžitú regeneráciu, vďaka čomu dochádza k maximálnej náprave a k dokonalosti pleti. Pokožka zostane pevná, jasná a dokonale mladistvá. Napriek tomu, že práca s touto vzácnou kyselinou je náročnejšia, podarilo sa mi ju aplikovať do krému v hojnejšom a účinnejšom množstve. Výsledkom som bola unesená už po pár hodinách aplikácie krému na pokožku. Kyselina hyalurónová takéto účinky jednoducho nemá.

Pokiaľ potrebujete preliečiť pleť, vyplniť vrásky, zlikvidovať nepekné starecké škvrny, všetky potrebné ingrediencie testujem kyvadlom z dátumu narodenia a takýto zázrak by ste v predajniach s kozmetikou hľadali márne.

Pridaj komentár