Magická rastlina Zimného slnovratu

Túto rastlinu vidieť takmer všade okolo Vianoc. Vďaka slávnostnému vzhľadu je obľúbenou voľbou Vianočných aranžmánov.

Je to najvianočnejšia rastlina spolu s imelom. Ale rovnako ako imelo, nemá nič spoločné s Vianocami. Skutočné meno rastliny je Cuetlaxochitl, nie vianočná hviezda. Pochádza z Mexika od starovekých Atzekov, starovekej a mocnej mezoamerickej civilizácie. Cuetlaxochitl je vo väčšine sveta známy aj ako vianočná hviezda. Cuetlaxochitl si cenili pre žiarivé červené a zelené farby, ale cenili si ju pre liečivé vlastnosti.

Jedna vec je totožná v starovekom a modernom používaní. Zohral významnú úlohu v rituáloch slnovratu – pravdepodobne preto sa dodnes používa vo vianočnej výzdobe, keďže ide o oslavu slnovratu. V tomto roku je zimný slnovrat 22.12.

Neslúžil však len na dekoráciu. V staroveku sa cuetlaxochitl používal pri náboženských obradoch a rituáloch. Aztékovia považovali rastlinu za posvätnú a verili, že predstavuje čistotu. Počas slávností a náboženských udalostí sa kvety cuetlaxochitl používali na zdobenie oltárov a na počesť ich božstiev. Jasne červená farba kvetov bola považovaná za symbol krvi alebo obety.

Sviatok zimného slnovratu

Starovekí Aztékovia oslavovali zimný slnovrat ako veľkolepý sviatok. Počas neho sa kvety cuetlaxochitl používali na zdobenie chrámov a oltárov zasvätených aztéckemu bohovi slnka. Verilo sa, že žiarivé kvety priťahujú a potešia boha, zabezpečia mu dobrú úrodu a šťastie v nasledujúcom roku.

Rituálne obete

Kvety Cuetlaxochitl sa pri týchto obradoch často používali ako symbolické znázornenie krvi a obety ako spôsob upokojenia svojich božstiev a udržania  rovnováhy vesmíru. Umiestňovali sa na obetné oltáre alebo obetovali bohom spolu s inými darmi.

Liečebné obrady

Aztékovia pripisovali kvetom vianočnej hviezdy liečivé vlastnosti a používali ich pri liečebných rituáloch. Verilo sa, že rastlina môže poskytnúť úľavu od horúčky a kožných ochorení. Šamani a liečitelia začlenili rastlinu do svojich liečebných postupov, buď ho aplikovali lokálne alebo ho pripravili ako čaj.

Iné praktické využitie

Kvety vianočnej ruže boli široko používané pre živé červené a zelené farby v rôznych slávnostných zobrazeniach. Používali sa na zdobenie chrámov, domov a verejných priestranstiev počas zvláštnych príležitostí a osláv, symbolizovali radosť, hojnosť a obnovu.

Cuetlaxochitl mal okrem dekoratívnych účelov aj praktické využitie. Aztékovia extrahovali červené farbivo z listeňov rastliny, čo sú upravené listy, ktoré obklopujú kvety. Toto farbivo sa používalo na farbenie textílií, keramiky a dokonca aj ľudskej a zvieracej kože. Cuetlaxochitl sa tiež považoval za liečivé vlastnosti, ako je liečba horúčky a kožných ochorení.

Vianočný rituál s Cuetlaxochitl (vianočná hviezda)

Aby sa splnilo želanie v novom Slnečnom roku. Pripravte si toto kúzlo v predvečer zimného slnovratu. Potrebný materiál: Vianočná hviezda, červená sviečka (obe zložky symbolizujú krv Bohyne – matky Prírody a teplo znovuzrodeného Slnka – Boha)

Pokyny:

  1. Pripravte si priestor vo svojom príbytku, kde môžete urobiť rituál. Na stolík dajte kúsok látky alebo iné predmety, ktoré majú pre vás osobný význam.
  2. Pripravte vianočnú hviezdu a jemne odtrhnite z nej červený list. Uchopte ho medzi dlane a vnímajte jeho energiu.
  3. Niekoľkokrát sa nadýchnite, aby ste pozdvihli svoje energie a vycentrovali sa . Zatvorte oči a predstavte si vracajúce sa slnko a prísľub obnovy nadchádzajúcej jari.
  4. Zapáľte sviečku, ktorá symbolizuje teplo a energiu vracajúceho sa slnka. Počas toho povedzte jednoduchú afirmáciu, ako napríklad: „V tento slnovrat ctím Bohyňu, vracajúce sa svetlo a prísľub obnovy v budúcom roku.“
  5. Uchopte červený list medzi dlaňami a sústreďte sa na svoje želanie do budúceho roka. Precíťte jeho energiu a predstavte si, ako sa vaše želanie prejavuje. Potom potichu alebo nahlas vyjadrite svoje želanie, vyslovte ho jasne, so zámerom v prítomnom čase.
  6. Opatrne umiestnite list červenej vianočnej hviezdy na určené miesto. Nechajte to tam až do Silvestra, ako pripomienku vášho želania a energie slnovratu.
  7. Na Silvestra zapáľte sviečku ešte raz. Urobte si chvíľku na zamyslenie sa nad uplynulým rokom a rastom, ktorý ste dosiahli. Potom zoberte list a držte ho s vďačnosťou. Keď ho spálite v plameni sviečky, predstavte si, ako sa vaše želanie uvoľňuje do vesmíru, pričom energia slnovratu podporuje jeho prejav. Venujte chvíľu oceneniu energie a symboliky rituálu. Sviečku bezpečne uhaste, čo symbolizuje dokončenie rituálu.