Mágia šperkov

V dávnej minulosti sa šperky nosili na odvrátenie negativity. Dávali sa aj do hrobiek, aby ochránili mŕtvych 

Ako poznanie ľudí rástlo, niektoré druhy drahých kameňov a kovov boli spájané s najrôznejšími orgánmi i oblasťami ľudského tela, šperky sa nosili k ochrane zdravia. Neskôr sa už kamene, kovy, zvieracie rohy, perie či kosti nosili kvôli ich moci privábiť lásku, zdravie, peniaze a ďalšie životné nutnosti.

Tam, kde materializmus prevládol  nad naturalizmom, pretrvali šperky len ako ozdoby či vyjadrenie spoločenského postavenia. Šperky však stále majú ceremoniálne úlohy napríklad pri zásnubách či svadbe, ale i tak stratili svoje magické posolstvá.

Prstene

Prsteň je kruh, symbol jednoty. Bol ochranným predmetom, magickým strážcom, ktorý svojou kontinuitou zaháňal negativitu. Dodnes sú prstene uznávané ako symbol manželstva a iných zväzkov.

V dávnych dobách boli prstene posvätné a magické. Nosenie prsteňov obopína svojou silou, energiou. Zväzujúca symbolika prsteňa bola natoľko prijímaná, že sa prstene rýchlo podriadili náboženským a magickým reštrikciám. Niektorí ľudia ich nesmeli nosiť vôbec. Ak niekto v staroveku šiel k veštici, nesmel jesť mäso, mať sex a nosiť prsteň.

Prst, na ktorom sa prsteň nosí má svoju dôležitosť. Za zvlášť mocný sa považoval ukazovák alebo prstenník. Bylinné liečivá sa na telo nanášali prstenníkom, aby sa účinnosť liečby posilnila. Kamene osadené v prsteňoch, ktoré urýchľujú liečbu je tiež vhodné nosiť na tomto prste. Prstenníkom prechádza nerv, ktorý vedie priamo do srdca a podľa tradície je to najvhodnejší prst na zásnubný prsteň. Prostredník sa dlho považoval za nevhodný na nosenie prsteňov, zrejme vďaka urážlivému gestu vztýčeného prostredníka.

Náhrdelníky

Náhrdelník je vlastne veľký prsteň nosený okolo krku. Jeho sily a využitie sú rovnaké ako pri prsteni. Nakoľko sa náhrdelníky nosievajú v oblasti srdca, môžu sa používať k ovplyvňovaniu emócií alebo k privábeniu či posilneniu lásky. Nosenie náhrdelníkov z kamienkov zvyšuje ich energie, lebo sa nositeľ obopína (zväzuje) ich silami. Náhrdelník je omnoho mocnejší, než akýkoľvek kamienok použitý samostatne.

Náramky

Náramok je tiež prsteň nosený na ruke a jej zápästí. Dnes sa teší mimoriadnej obľube. Pri kúpe náramku by ste nemali zabúdať na jeho účel a pravidelné čistenie. Oboma rukami prechádzajú dôležité meridiány ale aj žily a šľachy. Nezabúdajte, že pokožka na zápästí je pomerne tenká a v prípade nevhodnej kombinácie kamienkov, môže dôjsť k rýchlemu prieniku negatívnych energií do tela.  Nezanedbateľné je, na ktorej ruke náramok nosíte. U pravákov je pravá ruka projektívna, ľavou energie prijíma. Ak sa teda chcete chrániť pred príjmom negatívnej energie, mali by ste ochranný náramok nosiť na ľavej ruke ak ste pravák.

Náušnice

Náušnice sa v minulosti nosili najmä ako ochrana pred negativitou a chorobami. Neskôr sa stali symbolom otroctva, otroci mali náušnice ako označenie svojho postavenia.

Náušnice sú tiež prstene nosené na ušiach a prepichovanie uší je dávnou praxou. Z rôznych magických a náboženských dôvodov sa prepichovali i iné časti tela. Najstaršími časťami boli však uši a nos, ten sa v Indii z ochranných i kozmetických dôvodov prepichuje dodnes.

Táto prax má svoje staré povery. Dierkované náušnice údajne posilňujú slabý zrak, najúčinnejšie funguje na tento účel smaragd. Zlaté náušnice majú odstraňovať bolesti hlavy, hoci odborníci tvrdia, že v tomto prípade lepšie funguje nosenie jednej zlatej a druhej striebornej náušnice.

Sila darov zeme

Rôzne kamene ak sú priložené na odpovedajúci akupresúrny bod, majú schopnosť podpornej liečby tej-ktorej diagnózy. Veľkosť kameňa nijako neovplyvňuje jeho účinnosť. Ďaleko významnejšia je ich vzájomná kombinácia alebo osadenie do drahého kovu. Preto možno liečivý účinok kameňov buď posilniť, neutralizovať alebo aj priamo zdraviu uškodiť.

Výrazne nepriaznivé kombinácie

V súčasnej dobe vzrastá obľuba nosenia šperkov, v ktorých sú osadené kamene. Bohužiaľ človek si prečíta len účinok niektorého kameňa a dozvie sa, že mu jeho nosenie môže pomôcť. Kameň je nevyhnutné čistiť a nabíjať na slnku alebo mesiaci a potom pátrať, ktoré kombinácie mu jeho stav môžu dokonca zhoršiť.

Diamant sa neodporúča v žiadnej kombinácii s iným kameňom. Ónyx v kombinácii s obsidiánom a s vltavínom samostatne tiež môže nositeľovi poškodiť, rovnako i kombinácia mesačného kameňaobsidiánom. Olivínobsidián sa spolu neznesú a rovnako i ametyst vltavínomobsidiánom. Chryzoberyl tiež nemôže byť osadený do striebra.

Toto všetko by ste mali zvážiť, ak si kupujete náramok, prívesok či prsteň alebo náušnice z prírodných kameňov. Ani ich výrobca často netuší, že niektoré kamene s účinným vplyvom sa neznesú s iným druhom. Vzniká rôzna trieštivá energia, ktorá môže mať značný negatívny dopad na nositeľa nevhodne skombinovaných kamienkov v šperku. Podobne by ste sa mali vyhýbať aj prsteňom či príveskom, v ktorých sú osadené časti rohov či kostí zvierat. Sú to už mŕtve energie, ktoré nemôžu váš život ovplyvňovať pozitívne.

Pridaj komentár