Liečivý spánok

Nedostatok spánku i kvalitného odpočinku netreba podceňovať 

O správny režim dňa by mal dbať každý bez rozdielu a ľudia s rôznymi diagnózami či bolesťami by na to nemali vôbec zabúdať. Vedci zistili, že nedostatok spánku môže výrazne oslabiť odolnosť proti bolesti ale aj privodiť bolesť, vyššiu citlivosť a únavu i fibromyalgiu.

Čo zlepší nočný spánok

 • K lepšiemu spánku prispeje i cukor. Keďže nie je zdravý, zvoľte jeho prírodnú ovocnú formu a rafinovanému sa radšej vyhnite. Bio cukor pomôže skôr zaspať. Vďaka nemu mozog tvorí serotoním (neurotransmitér), ktorý hrá hlavnú úlohu pri riadení spánku, nálady a bolesti. Hodinu pred spaním si dajte trochu pomarančovej šťavy alebo sušienku a uvidíte, čo to s vašim spánkom urobí.
 • Večer sa vyhnite potravinám s vysokým obsahom bielkovín, môžu brániť tvorbe serotonínu. Vyhnite sa večer konzumácii mäsa, rýb, hydiny, vajec, ale aj strukovinám a tofu.
 • Zvážte časovo skoršiu večeru, vyhnete sa tak tráveniu jedla neskoro večer, pretože aj tráviaci trakt potrebuje odpočinok.
 • K dobrému spánku pomáha aj telesná aktivita. Spánok upokojuje telo a myseľ. Najmä myseľ drvivej väčšiny ľudí je unavená každodennými starosťami, ale telo tiež nemá žiaden pohyb. Ak si svaly večer pretiahnete, budete spať lepšie. Vhodné sú všetky naťahovacie cvičenia, pri ktorých sa zapoja všetky svaly a začínať treba postupne. Dopracovať by ste sa mali ku drepom a klikám.
 • Pacienti po operáciách spia často tvrdo ešte istý čas potom, ako vyprchajú anestetiká. Akoby sa telo prechodne vyplo, aby sa sústredilo na uzdravenie. Energické cvičenie robí čosi podobné s telom. Podľa toho, ako sú svaly namáhané, telo vyžaduje spánok ako súčasť bežnej regenerácie.
 • Alkohol s mierou! Mnoho ľudí berie alkohol ako sedatívum, čo spočiatku aj tak funguje. Pri zbavovaní sa alkoholu telo tvorí chemickú látku acetaldehyd, ktorý pôsobí ako stimulant. Preto vás drink po večeri hneď uvoľní, ale ráno budete hore zavčasu, spánok tak nebude dostatočne dlhý a telo sa nestihne zregenerovať.
 • Vyhnite sa stimulantom, kofeín nie je len v káve či v čaji. Obsahujú ho colové nápoje, čokoláda, množstvo liekov proti bolesti, čo vás udrží v bdelosti viac ako dlho. Rovnako i tabletky na nachladnutie, ktoré obsahujú pseudoefedrin pôsobia stimulačne a sťažujú spánok, kým ich účinok nie je narušený pôsobením ďalších zložiek obsiahnutých v iných užívaných liekoch neskôr večer.

Bolesť ruší spánok

Človek je tvor pohodlný. Ak ho čosi zabolí, najčastejšie ihneď siahne po tabletke tlmiacej bolesť. Ani náhodou nerieši, čo v priebehu dňa skonzumoval. Mnohé lieky proti bolesti môžu potlačiť prirodzenú odolnosť proti nej. Viaceré potraviny vďaka svojmu obsahu chemikálií spôsobujú bolesti. Chemikálie sú aj vo vzduchu a tiež môžu prispievať k rôznym bolestiam.

Hlavné spúšťače bolesti sú:

 • Glutamán sodný, známy ako zvýrazňovač chuti
 • Aspartam obsahuje fenylalanín, ktorý u citlivých ľudí môže spôsobiť poškodenie mozgu a je spájaný aj epileptickými záchvatmi. Najčastejšie ho obsahujú diétne limonády sladené umelými sladidlami
 • Dusitany sa používajú pri konzervovaní šunky, slaniny, párkov, mäsových nárezov, údených rýb a niektorých druhov syrov a sú príčinou bolestí hlavy a sčervenania tváre. Okrem toho sú doslova prepchané tukmi a nezdravým cholesterolom a pravdepodobne môžu spôsobiť aj vznik rakoviny.
 • Siričitany sa používajú ako konzervant šalátov a morských plodov. Je i vo víne.
 • Kyselina benzoová a tartrazín je farbivo pod názvom potravinárska žlť (E102) a tiež prispieva k bolestiam hlavy.
 • Tyramín je chemická látka tiež spôsobujúca bolesť hlavy. Obsahujú ju niektoré antidepresíva ale aj zrelé syry, kyslá smotana, víno, pivo, pečeň, pšenica, fermentované údeniny, nakladané ryby, čokoláda, sladké drievko, nakladaná zelenina, kyslá kapusta, údený losos, hrozienka, konzervované figy a droždie.

Zdravá strava nie je fenomén, ktorý priniesla doba, ale nevyhnutnosť, ak chce byť človek zdravý. Nie je múdre si nasilu niečo zakazovať, tu pomáha princíp nahradzovania škodlivých zložiek jedla tými, ktoré neškodia. Každá kupovaná a spracovávaná potravina má etiketu obsahových zložiek a predtým, než svoj nákup položíte do nákupného košíka, by ste si ju mali veľmi dobre preštudovať. V opačnom prípade sami dobrovoľne platíte za to, čo vám oslabuje zdravie.

Za svoje zdravie si nesie zodpovednosť každý človek bez výnimky.

Pridaj komentár