Liečivý gél na kĺby

Harpagofyt ležatý je známejší pod ľudovým názvom čertovo kopyto. Používa sa na liečbu mnohých ochorení. Pôvod má v južnej Afrike a pre tvar svojich plodov sa nazýva i diablov pazúr

Liečivé účinky

Obsahové látky harpaga majú protizápalové účinky pri kĺbovom reumatizme. Znižuje cholesterol a obsah kyseliny močovej v organizme. V ľudovom liečiteľstve sa používa pri chorobách žlčníka, obličiek, močového mechúra, pri poruchách látkovej výmeny, pri artritíde, pri alergiách a na zmiernenie všeobecných prejavov zdravotných problémov v súvislosti s vyšším vekom. Používa sa i na liečbu osteoartrózy, reumatoidnej artritídy, dny, burzitídy a bolesti mäkkých tkanív (bolesti svalov), zvyšuje ohybnosť kĺbov. Harpagofyt má aj ľahko močopudný účinok, čím zároveň podporuje odvádzanie škodlivých látok z tela a stimuluje pečeň. Je dobrý tiež proti dne – chorobe, pri ktorej dochádza k zhoršeniu odbúravaniu kyseliny močovej v krvi a následnej tvorbe kryštálikov z kyseliny močovej, ktoré sa usadzujú v kĺboch a spôsobujú ich bolesti.

Na liečenie sa využíva najmä koreň, z ktorého sa pripravuje prášok alebo extrakt. Harpagofyt sa používa k úľave od artritídy, bolestí dolnej časti chrbta, kolien a bedier. Rastlina je populárna medzi športovcami, ktorí nadmerne zaťažujú svoje kĺby a môžu po tréningu pociťovať ich bolesť. Rastlina  dokáže pomôcť i pri strate chuti do jedla a pri poruchách zažívacieho traktu. Všeobecne Harpagofyt zmierňuje bolesť, má protizápalové účinky, používa sa proti horúčke, podporuje hojivé procesy.

Vyskúšajte

Harpagofyt dokáže pomôcť odstrániť najrôznejšie bolestí – nedávne výskumy preukázali, že čertov pazúr môže uľaviť od bolesti z artritídy iba za 10 dní používania. Vedecké štúdie nepreukázali žiadne vedľajšie účinky, dokonca aj vo vysokých dávkach môže byť diabolský pazúr alternatívou pre tých, čo užívajú lieky proti bolesti, ako je Ibuprofen a Acetaminophen (tieto lieky môžu spôsobiť problémy s pečeňou a žalúdkom). Harpagofyt môže byť zdravší prístup k liečeniu bolesti kĺbov. Užívaniu Harpagofytu by sa mali vyhnúť tehotné a dojčiace ženy a ľudia s vredovým ochorením žalúdka.

Harpagofyt možno používať vo forme čaju, mastí, gélov, tinktúr a obkladov. Na foto je osvedčený gél, ktorý ako jediný zaberá mojej svokre na bolesti kĺbov. Jej známej stačilo gélom 2x potrieť boľavé členky a bola fit. Gél je čisto prírodný, nespraví sa za hodinu. Vopred a dostatočne dlhú dobu je potrebné macerovať čertovo kopyto, túto pomerne úzkoprofilovú bylinku. Na maceráciu používam 95-96%-ný lieh, čiže žiadna vodka zo supermarketov. Kyselina hyalurónová má v géli tiež svoju dôležitú úlohu v liečebnom procese, ktorý vylepšujú i ďalšie špeciálne ingrediencie. Teoreticky by sa čertovo kopyto mohlo macerovať v bravčovej, nesolenej masti, do výsledného produktu by som už nijak nedostala hyalurónku a mastička by nebola tak účinná.

Zasmejme sa

Nedávno mi zblblo menu v telke a zrazu namiesto obľúbených programov ich tam bolo more. Ako v nich listujem, zrazu na mňa z obrazovky vešteckého vysielania pozerá pani, ktorá sa nechá volať liečiteľka. Do štúdia sa dovolala pani a pýtala radu na boľavý chrbát, konkrétne kríže. Odpoveď liečiteľky? „ kúpte si v lekárni flector náplasť. Mne to tiež nedávno pomohlo.“ To svedčí o kvalite a schopnostiach liečiteľky, boľavá pani mohla zájsť do lekárne po flector a ušetrila by za zbytočný 20-minútový audiotextový hovor.

mde

Pridaj komentár