Liečebné metódy svätej Hildegardy

Hoci sa narodila pred viac ako 900 rokmi, jej múdrosť nás dokáže liečiť dodnes. Múdre rady písala latinsky na voskové tabuľky, texty dopĺňala obrázkami telesných orgánov a ich stavby 

Už v tom čase vedela o vplyve duše a psychiky na zdravie človeka. Je nemennou pravdou, že 80% všetkých chorôb má psychosomatickú podstatu. Hildegarda sa domnievala, že neexistujú nevyliečiteľné choroby, niektoré z nich sa len ťažšie liečia. Vôbec sa však nedá pomôcť človeku, ak on sám nechce zmeniť spôsob svojho života, ktorý je v podstate príčinou choroby.

Podľa Hildegardy sa príčiny chorôb často skrývajú v negatívnych pocitoch – v zlobe, nenávisti, závisti a neznášanlivosti. Dnešní lekári o tomto faktore z etických dôvodov buď mlčia alebo ich neuznávajú. Hildegarda venovala zvláštnu pozornosť túžbam, ktoré pacienta trápili a tvrdila, že prv než sa začne liečiť telo človeka, je potrebné vyliečiť dušu. Negatívne pocity a zážitky telo často zožierajú. Duša a telo tvoria jeden celok, preto nie je možné liečiť ich oddelene. Všetky ďalšie vplyvy a faktory sú druhoradé.

Štyri základné metódy

Diéta – jedlo má byť liekom a liek jedlom. Bez pravidelnej a vyváženej stravy nie je možné človeka vyliečiť. Dnes nariekame, že organické potraviny sú drahé. Vôbec to nie je pravda, človek len sporí na nesprávnom mieste. Je napr. schopný dať 3 € za lacné mäso, plné škodlivín a chemikálií z dovozu tešiac sa, že ušetril 1 €. Neušetril, omnoho viac určite neskôr minie v lekárni a u lekára.

Očistné procedúry – k nim Hildegarda pristupovala s náležitou úctou. Zavádzala klystíry, prikladala banky i pijavice. Odporúčala rôzne zábaly a obklady.

Liečebné prostriedky – Hildegarda zdôrazňovala, že bylinkové lektvary je možné užívať len po prevedení očistných procedúr. Tieto procedúry sa týkajú očisty tela ale i duše. Túto myšlienku obrazne vyjadrila: „Dámy a páni, predsa nebudete sadiť kvetiny do blata alebo do maštale či na hnojisko. Najskôr si musíte pripraviť pôdu a potom zasejete semená. Presne tak je to i s vašim telom, neprijme liečivé bylinky bez predchádzajúcej očisty.“ Toto by si mali uvedomiť bez rozdielu všetci, ktorých trápi akýkoľvek zdravotný neduh. Ak im lekár nedokáže pomôcť, zúfalo hľadajú zázrak v bylinkách či čajoch. Zbytočne, bez predchádzajúcej očisty výsledky neuvidia, hoci vyskúšajú množstvo metód.

Pôsty – pre uzdravenie sú nevyhnutné rovnako ako očistné procedúry. V dávnych dobách ľudia pri pôste nielen menej jedli, pôst súvisel i s duchovným naladením. Dnes máme stoly a chladničky plné, no naše bunky ničí nezdravé jedlo a škodlivé prísady v ňom ale i nevhodné kombinácie takýchto jedál. Zároveň si treba uvedomiť, že čo je dobré pre jedného človeka, u iného nemusí fungovať. Každý človek by mal byť liečený individuálne.

Hruškový med

Je vhodný pre trpiacich migrénami, pri problémoch s dýchaním alebo pre tých, čo si chcú urobiť očistu vnútorných orgánov. Slúži na prečistenie všetkých telesných tekutín a kompletnú detoxikáciu. Svätá Hildegarda o tomto bylinkovom zázraku povedala: „Hruškový med je cennejší než zlato, je to prvý univerzálny prostriedok na očistu celého tela. Tento med je zdravý na žalúdok a telo očistí od škodlivín rovnako ako dobrá gazdinka hrniec od zaschnutých zvyškov jedla.“

Recept na hruškový med

5 veľkých hrušiek, 20g mletého zázvoru, 24g mletého sladkého drievka a 22g mletého zádušníka brečtanovitého.

Hrušky rozdeľte na kúsky, vyberte jadierka, zalejte vodou a varte na miernom plameni. Keď hrušky zmäknú, vodu zlejte a prepasírujte ich. V smaltovanej nádobe rozpustite rovnaké množstvo medu ako ste získali hruškovej kaše a vysypte pripravené bylinky. Dôkladne premiešajte a pridajte hruškovú kašu. Hruškový med rozdeľte do sklenených pohárov a odložte do chladničky.

Užívajte ráno na lačno 1 čajovú lyžičku, na obed 2 a pred spaním 3 zarovnané čajové lyžičky. Dĺžka užívania je rôzna, závisí od zdravotného stavu človeka. Hruškový med sa môže užívať dlhodobo.

Hildegarda odporúča užívať túto zmes na detoxikáciu, polyartritídu, migrénu, dýchavičnosť, ako univerzálny prostriedok na očistenie krvi od zlých štiav a na reumatické ťažkosti. Hruškový med je chuťovo výborný.

Pridaj komentár