Letné zdravie z pohľadu východnej medicíny

Vo východnej medicíne sa letné obdobie spája s elementom Ohňa a predstavuje čas hojnej energie, rastu a expanzie. Zodpovedá meridiánu srdca a tenkého čreva, ako aj meridiánom Triple Burner, ktorý reguluje telesnú teplotu a metabolizmus. Leto je čas vrcholu jangovej energie, charakterizovaný teplom, aktivitou a spojením s prírodou.

Vplyv na meridiány

Počas leta sa môže prejaviť nerovnováha v srdci a tráviacom systéme. Nadmerné teplo môže viesť k príznakom, ako nepokoj, nespavosť, tráviace problémy, podráždenie pokožky a emočná nerovnováha. Cieľom je obnoviť harmóniu zameraním sa na vyrovnávanie energií v tele, podporu cirkulácie a riešenie  nerovnováhy súvisiacej s teplom.

Tipy na leto

Prijmite energizujúce ranné slnko, vstaňte skôr a pozdravte slnečné lúče, v lete je dôležité spojenie s prírodou. Slnenie v ranných hodinách vyživuje telo, podporí  syntézu vitamínu D a zdravý tok energie. Zapojte sa do jemných cvičení (Qi Gong, joga), aby ste prebudili a posilnili svoje telo.

Zostaňte hydratovaní chladivými nápojmi: Ak chcete bojovať proti nadmernému teplu a zostať hydratovaní, vyberte si chladivé nápoje, ako bylinkové čaje, voda s plátkami uhorky, mäty či zelený čaj. Nepite ľadovo vychladené nápoje, môžu šokovať systém a sťažiť trávenie. Optimálne sú nápoje izbovej teploty alebo len mierne vychladené.

Východná medicína kladie dôraz na konzumáciu sezónnych, čerstvých a ľahkých potravín počas leta. Zahrňte do stravy rôzne chladivé ovocie a zeleninu, ako vodný melón, uhorky, listová zelenina a bobule. Minimalizujte mastné, vyprážané a príliš korenené jedlá, môžu zhoršiť nerovnováhu súvisiacu s teplom. Varte viac na pare  a blanšírujte.

Udržujte emočnú rovnováhu. Srdce je úzko spojené s emóciami. Cvičte techniky na zníženie stresu, ako je meditácia, hlboké dýchacie cvičenia a všímavosť, aby ste si počas letných mesiacov udržali emočnú rovnováhu. Zapojte sa do aktivít, ktoré prinášajú radosť, spojte sa s blízkymi a podporujte pozitívne myslenie.

Chráňte si pokožku pred nadmerným slnením nosením klobúka so širokým okrajom, používajte prírodné opaľovacie krémy a oleje, počas obeda trávte čas v tieni. Používajte chladivé a hydratačné produkty starostlivosti o pleť, ako aloe vera gél či ružová voda, ktoré pokožku upokoja a vyživia.

Podporte krvný obeh miernym cvičením ako je rýchla chôdza, plávanie či alebo jemná joga, vyskúšajte Bigan jogu (pomôže zhodiť prebytočné kilogramy a krásne formuje telo). Tieto aktivity podporujú tok energie v tele, zvyšujú vitalitu a pomáhajú predchádzať jej stagnácii. Vyhnite sa nadmerným vonkajším aktivitám počas najteplejších hodín dňa, aby ste predišli prehriatiu. Chôdza naboso zrána po orosenej tráve dokonca zbavuje negatívnych energií.

Pravidelný spánkový režim je nevyhnutný pre celkovú pohodu. Vytvorte chladné, tmavé a pokojné prostredie na podporu pokojného spánku počas leta. Vyhnite sa stimulačným aktivitám, ťažkým jedlám a elektronickým zariadeniam pred spaním, aby ste si zabezpečili pokojný nočný odpočinok.

Zosúladením s múdrosťou východnej medicíny môžete optimalizovať zdravie a pohodu počas letnej sezóny. Prijmite energiu slnka, vyživujte telo chladivými jedlami a nápojmi, uprednostňujte emočnú rovnováhu a chráňte si pokožku. Začlenenie tipov z východnej medicíny do vašej letnej rutiny vám pomôže načerpať vitalitu a vypestovať si harmonické spojenie so sebou samým a svetom prírody okolo vás.