Kto dlho žuje, dlhšie žije……

Potrava je dôležitým zdrojom energie pre telo človeka. Jej charakter má ohromný vplyv na zdravie.

Hlavný dôvod zhubného vplyvu potravy na organizmus spočíva v tom, že tráviaci trakt nie je prispôsobený na spracovávanie zmiešanej potravy. Dôležité nie je to, čo sme zjedli, ale čo organizmus strávil. Spracovávanie a pretváranie potravy prebieha v odpovedajúcej časti tráviaceho traktu za pomoci tráviacich štiav, enzýmov a pri ich určitých koncentráciách.

Hlavnou prekážkou dlhovekosti je črevná intoxikácia, ktorú spôsobuje najmä sedavý štýl života s prevahou mastných a mliečnych produktov a nedostatkom rastlinnej potravy.

Vyskúšajte

Na previerku funkčnosti vášho tráviaceho traktu postačí jednoduchá skúška. Vypite pár lyžíc odstátej šťavy z červenej repy. Ak sa moč po požití šťavy sfarbí na hnedo, znamená to, že vaše črevá a pečeň prestali plniť detoxikačnú funkciu a produkty rozpadu (toxíny) prenikajú do krvi, obličiek a celkovo otravujú organizmus.

Faktor trávenia

K vonkajším faktorom trávenia patrí pocit hladu, potreba jesť, vôňa potravín, ich vzhľad, chuť – to všetko informuje centrálny nervový systém o danom stave.

Vnútorným faktorom je trávenie, kedy začína proces spracovania potravy v ústach začínajúc až do žalúdka. Akákoľvek potravina v sebe nesie materiálny substrát, ale aj do nej vloženú prírodnú informáciu (chuť, vôňu atď), ktorú tiež zjeme. V tom spočíva základný zmysel žuvania.

Dôraz na žutie

Žuť by sme mali jedlo dovtedy, kým v ústach nezmizne špecifická vôňa potraviny, až potom ju môžeme prehltnúť. Pri dôkladnom rozžutí potravy pocit nasýtenia prichádza rýchlejšie a k prejedaniu spravidla nedôjde. Je to preto, že žalúdok začína signalizovať do mozgu pocit nasýtenia až za 15-20 minút potom, ako jedlo dorazí do žalúdku. Pri bádaní nad dlhovekosťou sa zistilo, že kto dlhu žuje, aj dlhšie žije a dokonca vtedy nie je problémom ani zmiešaná strava.

Pri kvalitnom rozžutí potravy tráviace šťavy navzájom pôsobia len s tými časťami potravy, ktoré sa nachádzajú na povrchu, nie vo vnútri, preto rýchlosť trávenia závisí na celej ploche, pri ktorej sa dotýkajú šťavy žalúdka a čriev. Čím dôkladnejšie rozžujete jedlo, tým väčšia bude povrchová plocha a tým efektívnejšie bude spracovanie stravy v celom žalúdku a čriev, ktorý potom pracuje s minimálnym napätím. Okrem toho pri žuvaní sa potrava zahrieva, čo zvyšuje katalytickú aktivitu enzýmov. Tak ako chladná, tak i zle požutá potrava zadržuje vylučovanie enzýmov a potom dochádza k znečisteniu organizmu.

Pevná strava sa spracováva slinami, je takmer tekutá a zapíjanie počas jedla nie je nutné. Sliny obsahujú až 30 enzýmov vrátane amylázy, ktorá zložité cukry mení v ústach na jednoduché. Ak sústo poriadne nerozžujeme a rýchlo ho prehltneme, vyvolá to v tráviacom trakte fermentáciu pripomínajúcu liehové kvasenie s uvoľňovaním toxických látok a narušením absorpčného procesu. Okrem toho slabo zásaditý alebo neutrálny povrch v ústach (pH 7,4 – 8) pomocou enzýmu lyzozómu v slinách zabezpečuje dezinfekciu ako samotných slín tak i potravy a ničí mikróby a jednoduché parazity ak je dobre rozžuté sústo úplne premiešané so slinami.

Pri zlom žuvaní sa tvorí málo slín, nestačí len vytvoriť lyzozóm, amylázu, mucín a ďalšie látky, čo vedie k stagnácii v slinnej a príušnej žľaze, k vytváraniu zubného plaku, rozvoju patogénnej mikroflóry, čo sa skôr či neskôr prejaví nielen v ústnej dutine (na zuboch a sliznici), ale aj na celom tráviacom procese. Pomocou slín sa odstraňujú toxíny a jedy. Ústna dutina hrá dôležitú úlohu zrkadla vnútorného stavu tráviacich orgánov.

Ako na tom ste

Pozrite sa ráno na svoj vyplazený jazyk v zrkadle. Ak sa na ňom objavil biely povlak – máte problém so žalúdkom. Ak vidíte šedý povlak na jazyku – problém hlási slinivka. Ak máte na jazyku žltý povlak – máte problém s pečeňou. Ak vaše deti počas noci veľa slinia, majú dysbakteriózu a hlísty.

V ústnej dutine sa nachádza veľké množstvo malých i veľkých žliaz, ktoré počas jedného dňa vytvoria až 2 litre slín. Tu sa nachádza aj cca 400 rôznych baktérií, vírusov, améb (prvoky, meňavky), plesne, ktoré sú spojené z mnohými chorobami.

Mandle – silná bariéra

Ďalším dôležitým orgánom v ústach sú mandle, ktoré tvoria tzv. prstenec a sú bariérou pred preniknutím infekcie. Medicína vždy tvrdila, že zápal mandlí je príčinou ochorenia srdca, obličiek, kĺbov a vždy radí mandle odstrániť.

Lenže mandle sú ohromne silnou bariérou tela pred infekciami rôznych typov, pred toxínmi. Preto nie je dobré mandle v žiadnom prípade odstraňovať, najmä nie v detskom veku, pretože sa tým výrazne oslabí imunitný systém, zníži sa tvorba imunoglobulínov a látok, ktoré majú vplyv na dozrievanie pohlavných buniek, čo je v mnohých prípadoch tiež príčinou neplodnosti.

Ak vás škriabe v krku, mandliam pomôžete výplachom koloidného striebra. Každý orgán v tele je dôležitý.